Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 12.01.2020 NGC 1333


Rekomendowane odpowiedzi

No i mamy nowy obiekt do obserwacji o którym nawet nie pomyślałem. 

Jak pogoda pozwoli i uda się zebrać naszą szanowną drużynę ziemi Łódzko-Sieradzkiej w piątek lub sobotę to będzie lusterko 22 "caluszki". Wtedy się zobaczy.

Tylko ta pogoda.

Edytowane przez dark
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukost napisał:

Sam przymierzałem się ostatnio do lusterka 500 mm, ale niestety ? wyjazdowo raczej bym tego nie ogarnął. Co innego gdyby zamieszkać gdzieś na wsi...

Łukasz, jest jeszcze jedno wyjście:

https://www.skyandtelescope.com/astronomy-resources/observing-with-astrovideo-cameras/ ;)

Też mnie czasem korci coś większego, tak 20"-24". Waga już się robi kosmiczna, więc tylko z takim lustrem:

https://www.cloudynights.com/topic/591263-lightweight-mirror-blanks/

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj niebo zaskrzyło się iskierkami więc czym prędzej pognałem wytoczyć działo. Niestety moje podwórko to już nie to co przed 10lat a nawet przed pięciu laty. Śiatło z każdej strony. No ale tak to jest. Pierwszy cel to oczywiście NGC1333. W powiększeniach do stu razy jak dla mnie nieźle. Kształtów jak ze zdjęć się nie dopatrzyłem.  

Nagler 11mm 150x zdecydowanie najlepiej. N7 to już było ciemno.

Potwierdzam nieprzydatność filtrów. 

OIII i UHC Lumikon.

Wydaje mi się, że trochę stałem się niecierpliwy i troszkę mało czasu poświęcam konkretnym obiektom

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lukost napisał:

Też wróciłem dziś do 1333. Fakt, że przy wyższych powerkach robi się nieco ciemnawo, ale za to zaznaczone w pierwszym poście pojaśnienia stają się dość oczywiste. Sporo czasu poświeciłem znów na detekcję obiektów HH i niestety - nic 

A masz może wrażenie, że wszystko jest nieco przysłonięte innymi obłokami? Bo ja takie odniosłem. Jakby pokryte było pyłem lub mgiełką.  Nawet sprawdziłem czy to nie wina LG lub LW. Luknąłem też na M1 i tam wszystko jest jak na dłoni.

Co do HH to myślę, że bardzo ciemne niebo. Potrzebna duża rozdzielczość i warunki odpowiednie dla niej.  Wszak  NGC 1333 demonem wielkich rozmiarów nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno przyniosłem teleskop z podwórka. Głównym celem był wyżej wymieniony OT. Najpierw jednak wycelowałem tam lornetkę 10/50 i ku mojemu zaskoczeniu zauważyłem okrągłą poświatę wokół gwiazdy TYC 2342-624-1, o jasności 10.6mag, tworzącej razem z innymi gwiazdami niezbyt jasny, niewielki trapez. Obserwowałem ją wiele minut, popatrując na inne okoliczne gwiazdy, które nie generowały takiej mgiełki. Następnie wycelowałem tam teleskop 12". Muszę przyznać, że przez długi czas zwyczajnie byłem przekonany, że zaparowały okulary albo LW, więc stanąłem przed wylotem tuby i ogrzewałem lusterko, otulając je dłońmi przez kilka minut. Niby odrobinę się polepszyło, lecz wciąż obraz był bardzo mętny. Wycelowałem w inny rejon nieba, następnie w M42 w Orionie i okazało się, że wszystko jest w porządku, a mgławica wyglądała pięknie w powiększeniu 60-krotnym z lśniącym trapezem. Wróciłem do NGC 1333 uznając, że tak ma być. Mglistość wokół gwiazdy TYC 2342-624-1 była widoczna w zasadzie bez kłopotu, ale nie byłem szczególnie zadowolony z samej okrągłej poświaty, zdawałem sobie też powoli sprawę, że chyba tonę w odmętach ciemnych mgławic, które otulają ten rejon. Postanowiłem jednak, że zostanę tam dłużej i po pewnym czasie zacząłem dostrzegać, że w kierunku południowo zachodnim światło kumuluje się bardziej niż w inną stronę, tworząc pewnego rodzaju niezbyt wyraźną wypustkę. Zachęcony tym odkryciem obserwowałem dalej. W miejscu tym, po upływie kolejnych chwil, zacząłem wyróżniać mglisty kłębek światła, a zaraz potem dostrzegłem kolejny, o wiele słabszy, niby gwiazdowy, bliżej TYC 2342-624-1. Zapamiętałem dokładnie położenie względem dwóch najbliższych gwiazd "trapezu" 10.6 oraz 10 mag. Po powrocie do domu okazało się, że były to dokładnie te same miejsca, które dostrzegł Łukasz i oznaczył żółtymi strzałkami. Okular, który głównie używałem to 14mm i powiększenie 107 razy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Damian P. napisał:

 Muszę przyznać, że przez długi czas zwyczajnie byłem przekonany, że zaparowały okulary albo LW, więc stanąłem przed wylotem tuby i ogrzewałem lusterko, otulając je dłońmi przez kilka minut. Niby odrobinę się polepszyło, lecz wciąż obraz był bardzo mętny. Wycelowałem w inny rejon nieba, następnie w M42 w Orionie i okazało się, że wszystko jest w porządku, a mgławica wyglądała pięknie w powiększeniu 60-krotnym z lśniącym trapezem. Wróciłem do NGC 1333 uznając, że tak ma być. Mglistość wokół gwiazdy TYC 2342-624-1 była widoczna w zasadzie bez kłopotu, ale nie byłem szczególnie zadowolony z samej okrągłej poświaty, zdawałem sobie też powoli sprawę, że chyba tonę w odmętach ciemnych mgławic, które otulają ten rejon. 

Czyli takie samo wrażenie jak moje. 1333 tonie w Barnardach i pewnie dlatego filtry nie pomagaja. Wczoraj jeszcze raz do niej wróciłem z H-Beta Astronomika ale też nie pomógł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mi też udało się wyłuskać nieco detalu w NGC1333. Po pierwszym rzucie oka widać gwiazdę otoczoną zwiewną mgiełką. Po dokładnym przyjrzeniu się (Delos 14mm 135x i Delos 8mm 232x) w dwóch miejscach wyskoczył detal, będący pojaśnieniami, taką "kaszkowatością" zwłaszcza w miejscu bardziej oddalonym od mgławicy (to chyba ta druga strzałka)

Teraz przeglądałem szkic z 25" i jednak widać więcej w 16" ;)

https://www.cloudynights.com/topic/643988-ngc-1333-reflection-nebula-in-perseus/

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podchodziłem dzisiaj do tego NGC-ka. 12" lustra i Hyperion 13mm - placek bez żadnych szczegółów ale jakby wyciągnięty w jedną stronę. Niebo było co najwyżej przeciętne więc pewnie dlatego detalu nie było. Filtry, jak było tu wspominane kompletnie nic nie dają a wręcz przeciwnie.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)