Skocz do zawartości
lukost

Obiekt tygodnia 12.01.2020 NGC 1333

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

No i mamy nowy obiekt do obserwacji o którym nawet nie pomyślałem. 

Jak pogoda pozwoli i uda się zebrać naszą szanowną drużynę ziemi Łódzko-Sieradzkiej w piątek lub sobotę to będzie lusterko 22 "caluszki". Wtedy się zobaczy.

Tylko ta pogoda.

Edytowane przez dark
  • Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A tak wygląda " okiem " mojego Veloce. Niestety, miałem za mało czasu i jest sporo szumu.

image.thumb.png.8d7b3a12802d3afd70ec43fe507b284c.png

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 godzin temu, lukost napisał:

Sam przymierzałem się ostatnio do lusterka 500 mm, ale niestety – wyjazdowo raczej bym tego nie ogarnął. Co innego gdyby zamieszkać gdzieś na wsi...

Łukasz, jest jeszcze jedno wyjście:

https://www.skyandtelescope.com/astronomy-resources/observing-with-astrovideo-cameras/ ;)

Też mnie czasem korci coś większego, tak 20"-24". Waga już się robi kosmiczna, więc tylko z takim lustrem:

https://www.cloudynights.com/topic/591263-lightweight-mirror-blanks/

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Obserwowałem NGC 1333 w 2011 roku teleskopem Columbus 13" pod przeciętnym niebem z mojej stałej miejscówki w Goździe k/Kielc. Co prawda nie mam teraz przy sobie dziennika obserwacyjnego, ale wygrzebałem w czeluściach Internetu zamieszczoną przez siebie lakoniczną relację, którą poniżej cytuję:

NGC 1333 (mgławica refleksyjna, 6’). Widoczna przy 100x jako owalny placek o jednorodnej jasności. Filtr OIII tym razem bardzo przygasił mgławicę, uniemożliwiając w zasadzie jej obserwację. Widać, jak różnie reagują na filtr OIII mgławice refleksyjne i emisyjne. Te pierwsze – wg NSOG – znacznie lepiej wyglądają w filtrach Deep Sky.

Jak widać, wrażenia podobne do Twoich, Łukasz - jednorodny "placek" przy 100x. Przy najbliższej okazji spojrzę na ten obiekt ponownie, z użyciem krótszych okularów. 

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiaj niebo zaskrzyło się iskierkami więc czym prędzej pognałem wytoczyć działo. Niestety moje podwórko to już nie to co przed 10lat a nawet przed pięciu laty. Śiatło z każdej strony. No ale tak to jest. Pierwszy cel to oczywiście NGC1333. W powiększeniach do stu razy jak dla mnie nieźle. Kształtów jak ze zdjęć się nie dopatrzyłem.  

Nagler 11mm 150x zdecydowanie najlepiej. N7 to już było ciemno.

Potwierdzam nieprzydatność filtrów. 

OIII i UHC Lumikon.

Wydaje mi się, że trochę stałem się niecierpliwy i troszkę mało czasu poświęcam konkretnym obiektom

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też wróciłem dziś do 1333. Fakt, że przy wyższych powerkach robi się nieco ciemnawo, ale za to zaznaczone w pierwszym poście pojaśnienia stają się dość oczywiste. Sporo czasu poświeciłem znów na detekcję obiektów HH i niestety - nic z tego. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
6 godzin temu, lukost napisał:

Też wróciłem dziś do 1333. Fakt, że przy wyższych powerkach robi się nieco ciemnawo, ale za to zaznaczone w pierwszym poście pojaśnienia stają się dość oczywiste. Sporo czasu poświeciłem znów na detekcję obiektów HH i niestety - nic 

A masz może wrażenie, że wszystko jest nieco przysłonięte innymi obłokami? Bo ja takie odniosłem. Jakby pokryte było pyłem lub mgiełką.  Nawet sprawdziłem czy to nie wina LG lub LW. Luknąłem też na M1 i tam wszystko jest jak na dłoni.

Co do HH to myślę, że bardzo ciemne niebo. Potrzebna duża rozdzielczość i warunki odpowiednie dla niej.  Wszak  NGC 1333 demonem wielkich rozmiarów nie jest.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie tak dawno przyniosłem teleskop z podwórka. Głównym celem był wyżej wymieniony OT. Najpierw jednak wycelowałem tam lornetkę 10/50 i ku mojemu zaskoczeniu zauważyłem okrągłą poświatę wokół gwiazdy TYC 2342-624-1, o jasności 10.6mag, tworzącej razem z innymi gwiazdami niezbyt jasny, niewielki trapez. Obserwowałem ją wiele minut, popatrując na inne okoliczne gwiazdy, które nie generowały takiej mgiełki. Następnie wycelowałem tam teleskop 12". Muszę przyznać, że przez długi czas zwyczajnie byłem przekonany, że zaparowały okulary albo LW, więc stanąłem przed wylotem tuby i ogrzewałem lusterko, otulając je dłońmi przez kilka minut. Niby odrobinę się polepszyło, lecz wciąż obraz był bardzo mętny. Wycelowałem w inny rejon nieba, następnie w M42 w Orionie i okazało się, że wszystko jest w porządku, a mgławica wyglądała pięknie w powiększeniu 60-krotnym z lśniącym trapezem. Wróciłem do NGC 1333 uznając, że tak ma być. Mglistość wokół gwiazdy TYC 2342-624-1 była widoczna w zasadzie bez kłopotu, ale nie byłem szczególnie zadowolony z samej okrągłej poświaty, zdawałem sobie też powoli sprawę, że chyba tonę w odmętach ciemnych mgławic, które otulają ten rejon. Postanowiłem jednak, że zostanę tam dłużej i po pewnym czasie zacząłem dostrzegać, że w kierunku południowo zachodnim światło kumuluje się bardziej niż w inną stronę, tworząc pewnego rodzaju niezbyt wyraźną wypustkę. Zachęcony tym odkryciem obserwowałem dalej. W miejscu tym, po upływie kolejnych chwil, zacząłem wyróżniać mglisty kłębek światła, a zaraz potem dostrzegłem kolejny, o wiele słabszy, niby gwiazdowy, bliżej TYC 2342-624-1. Zapamiętałem dokładnie położenie względem dwóch najbliższych gwiazd "trapezu" 10.6 oraz 10 mag. Po powrocie do domu okazało się, że były to dokładnie te same miejsca, które dostrzegł Łukasz i oznaczył żółtymi strzałkami. Okular, który głównie używałem to 14mm i powiększenie 107 razy.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 godzin temu, Damian P. napisał:

Muszę przyznać, że przez długi czas zwyczajnie byłem przekonany, że zaparowały okulary albo LW, więc stanąłem przed wylotem tuby i ogrzewałem lusterko, otulając je dłońmi przez kilka minut. Niby odrobinę się polepszyło, lecz wciąż obraz był bardzo mętny. Wycelowałem w inny rejon nieba, następnie w M42 w Orionie i okazało się, że wszystko jest w porządku, a mgławica wyglądała pięknie w powiększeniu 60-krotnym z lśniącym trapezem. Wróciłem do NGC 1333 uznając, że tak ma być. Mglistość wokół gwiazdy TYC 2342-624-1 była widoczna w zasadzie bez kłopotu, ale nie byłem szczególnie zadowolony z samej okrągłej poświaty, zdawałem sobie też powoli sprawę, że chyba tonę w odmętach ciemnych mgławic, które otulają ten rejon. 

Czyli takie samo wrażenie jak moje. 1333 tonie w Barnardach i pewnie dlatego filtry nie pomagaja. Wczoraj jeszcze raz do niej wróciłem z H-Beta Astronomika ale też nie pomógł. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Filtry nie pomagają, bo to mgławica refleksyjna. Nie kojarzę ani jednej, która reagowałaby dobrze na ich zastosowanie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Daje znać, że też mam ją już na liście zaobserowanych obiektów. Niestety warunki były takie, że gdyby nie to, że mam już doświadczenie nie zobaczył bym jej. Dla zobrazowania tragedii - NGC 2024 była ledwo ledwo widoczna w 14" ...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś spojrzałem po raz kolejny na NGC 1333 z okularem XW10 (150x) i bez większego trudu - oprócz oczywistej okrągławej mgiełki - udało mi się wypatrzeć pojaśnienie (to większe) zaznaczone przez Autora żółtą strzałką. Mniejszego nie wypatrywałem, wiatr trząsł trochę teleskopem i wnerwiał... Tak czy inaczej potwierdzam - w teleskopie 12" powiększenie 150x pozwala dostrzec co nieco detalu w NGC 1333.  

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mi też udało się wyłuskać nieco detalu w NGC1333. Po pierwszym rzucie oka widać gwiazdę otoczoną zwiewną mgiełką. Po dokładnym przyjrzeniu się (Delos 14mm 135x i Delos 8mm 232x) w dwóch miejscach wyskoczył detal, będący pojaśnieniami, taką "kaszkowatością" zwłaszcza w miejscu bardziej oddalonym od mgławicy (to chyba ta druga strzałka)

Teraz przeglądałem szkic z 25" i jednak widać więcej w 16" ;)

https://www.cloudynights.com/topic/643988-ngc-1333-reflection-nebula-in-perseus/

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta