Skocz do zawartości

Spotkania miłośników astronimii


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Chciałbym zaprezentować wam zbiórkę na portalu Polak potrafi związaną z astronomią.

Wszelkie informacje na oficjalnej stronie portalu.

Zachecam do zapoznania sie ze szczegółami.

Fajnie gdyny takie miejsca mogły powstawać.

Nie zobowiązuje do niczego.

Pozdrawiam

Bartosz Abramski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten projekt i stwierdzam:

Piszesz, że na Pustyni Błędowskiej z dala od świateł miast. Byłeś tam kiedyś? Widziałeś i wiesz co to mapa lightpollution? Wiesz kiedy jest najbliższy tranzyt Merkurego (bo o Wenus nawet nie pytam). Chcesz obserwować obok ogniska? 

Dziwnie to jakoś brzmi, jakbyś... ze szwagrem siadł w sobotę przy piwku, potem poczytał 40 minut neta i stwierdził, że robicie interes ;) Niby piszesz, że od lat się interesujesz. No kurde nie czuć tego ale oczywiście życzę powodzenia i obyś szedł do przodu i nie spaprał ludziom tematu, bo wielu z nas udziela się całkiem za friko i organizuje mniejsze i większe pokazy :) 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Oczywiście że non profit.

Po roku czasu od rozpoczęcia zacznę zbierać datki aby urozmaicać obserwacje.

Tylko po to żebym mógł zakupić dodatkowe akcesoria.

Na samym z własnych środków zakupię okulary których nie umieściłem w zbiórce a to jak wiadomo nie mały koszt.

Nie jestem PRO użytkownikiem ale chce zacząć obserwacje wspólnie z chętnymi do tego osobami.

Mnie to kosztuje niewiele a nawet złotówka od darczyńców jest w stanie zrobić wiele.

Tak czy inaczej, zawsze warto spróbować :)

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#Orzeszek1916 byłem na tej pustyni i wiem że do mapy naświetlenia ma sie to nijak ale rozstaw sie na rynku w Krakowie i na wspomnianej pustyni. 

Wiem że różnica będzie. Nie musi byc idealnie, ma być miła atmosfera, fajne towarzystwo i czyste niebo.

Chodzi o utworzenie powiedzmy że stałych miejsc w których osoby które się tym interesują bądą mogli wpaść, pogadać i zapytac o to czego nie wiedzą.

Szwagra nie mam :) 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, Ty tak poważnie? Proszę uszczypnijcie mnie, bo ja nie wiem czy ktoś mnie wkręca czy to jest naprawdę? Mogę zapytać, tak szczerze, przez jaki sprzęt widziałeś jak dotąd jakiekolwiek obiekty DS czy US?

  • Like 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. To ja może zaproponuję Koledze, żeby się kiedyś wybrał z nami na obserwacje, choćby do Glanowa. Mamy fajne towarzystwo i też jest miło, niebo też lepsze niż w Krakowie czy na Pustyni Błędowskiej. Przy okazji Kolega popatrzy czym i co my obserwujemy i jak to wszystko się odbywa, a później pomyśli nad sprzętem i dalszą realizacją swojego przedsięwzięcia, które wydaje się nieco pochopne i nie do końca przemyślane. 

  • Like 4

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Panowie,

Widzę że potraficie tylko wytykać błędy! przeczytanie w całości artykułu może więcej wyjaśni.

Mam wielu znajomych którzy chętnie zaglądnęli by przez teleskop ale nie maja gdzie. Stąd pomysł na taką zbiórkę.

Chce razem z innymi początkującymi rozpocząć taka przygodę. Zamiast pomagać tylko krytykujecie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lukost napisał:

Czyli jesteś mocno początkujący, jak się od początku wydawało. Zawsze myślałem, że za popularyzację biorą się ludzie mający już spore doświadczenie w temacie. Sorry, ale ten temat zniknie dziś z forum.

Szkoda... miałem niezły ubaw po ciężkim dniu pracy.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem dokładnie to samo ;) Stąd moje wnioski, że nie masz wiedzy na ten temat. Nie obrażaj się - takie są fakty. Obserwacje astronomiczne nie odbywają przy ognisku z kiełbaskami, 15 km w lini prostej od Huty Katowice i 20 od centrum aglomeracji Śląskiej, w 23 stopniach na kocyku ale w 70% w czapce, rękawiczkach (o Polsce piszę) na środku zad.... Do tego trzeba mieć jakąś wiedzę a Ty w dwóch zdaniach dajesz się poznać, że jej nie masz. 
Sorry, nie tedy droga. Znajdź i zobacz Asrolife, jaką gość ma wiedzę i jak ją przekazuję. Zostaw to jemu  a sam poczytaj fora, przyjedź na spotkanie w terenie, potem kup teleskop, używaj go i może za jakiś czas wróć z tematem. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tu niczego nie zacieśnia. Po prostu nie będziemy jako forum promować inicjatywy zmierzającej do tego, byś mógł kupić sobie drogi sprzęt z pominięciem środków własnych. 

 

6 minut temu, abramski.bartosz napisał:

szkoda.. bo jak widac zacieśniacie kręgi ile sie da. pomocy zadnej. Ale pośmiac też się lubię :)

Powodzenia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, orzeszek1916 napisał:

Ja zrobiłem dokładnie to samo ;) Stąd moje wnioski, że nie masz wiedzy na ten temat. Nie obrażaj się - takie są fakty. Obserwacje astronomiczne nie odbywają przy ognisku z kiełbaskami, 15 km w lini prostej od Huty Katowice i 20 od centrum aglomeracji Śląskiej, w 23 stopniach na kocyku ale w 70% w czapce, rękawiczkach (o Polsce piszę) na środku zad.... Do tego trzeba mieć jakąś wiedzę a Ty w dwóch zdaniach dajesz się poznać, że jej nie masz. 
Sorry, nie tedy droga. Znajdź i zobacz Asrolife, jaką gość ma wiedzę i jak ją przekazuję. Zostaw to jemu  a sam poczytaj fora, przyjedź na spotkanie w terenie, potem kup teleskop, używaj go i może za jakiś czas wróć z tematem. 

Dokładnie tak. Tutaj nie ma się o co obrażać - że "nie pomagamy". A w czym mamy pomagać? Przecież to jest mrzonka, to o czym mówisz i piszesz. Astronomia i astrofotografia to pasje wymagające doświadczenia zebranego w terenie, ogromnej determinacji i sporej dawki pokory.

 

Nie odpowiedziałeś mi na pytanie jakim sprzętem dotychczas prowadziłeś obserwacje, wypisujesz jakieś farmazony o Pustyni Błędowskiej i wklejasz do filmu promującego swoją inicjatywę zdjęcia nie mające nic wspólnego z obserwacjami wizualnymi. Nie obrażaj się zatem. Nie ma o co. Wpadnij do Glanowa, pomarznij z nami 3-4 godziny, zobacz np. ile zajmuje mi ustawienie sprzętu do astrofoto (co bawi kolegów, ale efektem są przyzwoite zdjęcia), zobacz co naprawdę chcesz zaoferować ludziom. Potem możemy prowadzić rzeczową dyskusję.

  • Thanks 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, abramski.bartosz napisał:

Drodzy Panowie,

Widzę że potraficie tylko wytykać błędy! przeczytanie w całości artykułu może więcej wyjaśni.

Mam wielu znajomych którzy chętnie zaglądnęli by przez teleskop ale nie maja gdzie. Stąd pomysł na taką zbiórkę.

Chce razem z innymi początkującymi rozpocząć taka przygodę. Zamiast pomagać tylko krytykujecie.

Pozdrawiam

Chodzi o to, że jest bardzo wiele inicjatyw / spotkań astronomicznych, zarówno lokalnych jak i krajowych. Wystarczy wsiąknąć w temat i możesz wybierać, gdzie chcesz jechać :) To nie jest zamknięta grupa. Wystarczy się rozejrzeć, popytać na forum i już masz gdzie i z kim jechać.
Uwierz, że nikt nie lubi sam obserwować. Nie ma nic lepszego niż pogawędzić przy okazji obserwacji z kimś o podobnych zainteresowaniach. Niestety w praktyce bywa tak, że ciężko zgrać wszystkie wytyczne u każdej z osób :) A to Księżyc w pełni, a to weekend zajęty, a to chmury, a to inny powód :) 

Wtedy też zapewne zauważysz, że zorganizować to jedno, a mieć pogodę i warunki to drugie :D 

Ponadto, aby być popularyzatorem tego typu przedsięwzięć należy mieć sporą wiedzę w temacie, o doświadczeniu nie wspomnę. Inaczej może być ciężko.

Spójrz chociażby na Karola Wójcickiego, czy też profil Astrolife lub Astrofaza. Najpierw musisz zarazić innych wiedzą / hobby. O ile z całym sercem wspieram każdą inicjatywę mającą na celu przybliżanie nieba innym, tak tutaj mam mieszanie uczucia.

Zaczynając od zbiórki (do tego na sprzęt) w mojej ocenie strzelasz sobie w stopę. Najpierw daj innym coś od siebie, sprzęt wtedy sam się znajdzie.

  • Like 3
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażam się. Nie mam 5 lat. Tylko podejście jakieś dziwne macie - nie obrażajcie się.

Nie mam doświadczenia, fakt! Ale zapał i chęci posiadam. Ognisko o którym napisałeś to tylko dodatek i nie musiał by sie znajdować w pobliżu teleskopu o czym i tak pomyślałem.

Esprit 120ED jest jak mnie zapewniano bardzo dobrym wyborem do astrofotografii do której wspolnie z uczestnikami mogli byśmy dojść. Sam z własnych środków chciałem zakupić okulary oraz reflektor Orion 150/750 

#Wega, Sprzęt będzie rzeczywiście moją własnością ale nie jest to moim priorytetem. Zaproponuj sprzęt do obserwacji proszę.

 

#Astrotuvox, obserwowałem z 10 lat temu plastkiem który dostałem w ramach prezentu potem uczestniczyłem w kilku spotkaniach na UJ a następnie pożyczonym Meade ETX 125.

Obserwowałem saturna, Jowisza, plejady, starałem się uchwycić mgławicę Oriona Ale sam teleskop był juz na tyle wypracowany że nie trzymały tryby.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dexter77 napisał:

Chodzi o to, że jest bardzo wiele inicjatyw / spotkań astronomicznych, zarówno lokalnych jak i krajowych. Wystarczy wsiąknąć w temat i możesz wybierać, gdzie chcesz jechać :) To nie jest zamknięta grupa. Wystarczy się rozejrzeć, popytać na forum i już masz gdzie i z kim jechać.
Uwierz, że nikt nie lubi sam obserwować. Nie ma nic lepszego niż pogawędzić przy okazji obserwacji z kimś o podobnych zainteresowaniach. Niestety w praktyce bywa tak, że ciężko zgrać wszystkie wytyczne u każdej z osób :) A to Księżyc w pełni, a to weekend zajęty, a to chmury, a to inny powód :) 

Wtedy też zapewne zauważysz, że zorganizować to jedno, a mieć pogodę i warunki to drugie :D 

Dokładnie tak. Kolega jest z Krakowa, więc nie widzę przeszkód na wspólny wypad do Glanowa. Wątek o naszych wyjazdach mamy po sąsiedzku na AM: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=30&t=28736&start=2675

Na pewno nie będzie traktowany z góry, nie będziemy nawet pamiętać tych wygłupów przedstawionych powyżej i dyletanctwa. Mnie chłopaki przyjęli bardzo życzliwie i ciepło w maju 2019. Pomagali, tłumaczyli cierpliwie, pokazali kawał pięknego nieba.

  • Thanks 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, abramski.bartosz napisał:

Nie obrażam się. Nie mam 5 lat. Tylko podejście jakieś dziwne macie - nie obrażajcie się.

Nie mam doświadczenia, fakt! Ale zapał i chęci posiadam. Ognisko o którym napisałeś to tylko dodatek i nie musiał by sie znajdować w pobliżu teleskopu o czym i tak pomyślałem.

Esprit 120ED jest jak mnie zapewniano bardzo dobrym wyborem do astrofotografii do której wspolnie z uczestnikami mogli byśmy dojść. Sam z własnych środków chciałem zakupić okulary oraz reflektor Orion 150/750 

#Wega, Sprzęt będzie rzeczywiście moją własnością ale nie jest to moim priorytetem. Zaproponuj sprzęt do obserwacji proszę.

 

#Astrotuvox, obserwowałem z 10 lat temu plastkiem który dostałem w ramach prezentu potem uczestniczyłem w kilku spotkaniach na UJ a następnie pożyczonym Meade ETX 125.

Obserwowałem saturna, Jowisza, plejady, starałem się uchwycić mgławicę Oriona Ale sam teleskop był juz na tyle wypracowany że nie trzymały tryby.

 

 

Wydaje mi się, że powinieneś zacząć jednak od tego:

 

 

  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

uwierzcie mi nie jestem wrogiem. Link zamieściłem w celach rozpowszechnienia zbiórki co wciąż  uważam za szczytny cel. 

Osobiście nic na tym nie zarobie, chodzi o rozpowszechnienie astronomii i dobrą zabawę nawet bez szybkich rezultatów. 

Będę śledził forum i wpadnę na najbliższe wasze spotkanie.

 

  • Haha 2
  • Confused 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się do samego sprzętu, który zamierzasz kupić. Niestety, to co wybrałeś jest bardzo nietrafione.

Po pierwsze, chcesz się przede wszystkim skupić na obserwacjach wizualnych, więc potrzebujesz dużego lustra, a nie maleńkiego refraktora i drogiego montażu. Optymalnym wyborem byłby tu duży dobson SW GoTo np taki: https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-406/1800-DOBSON-16--GOTO-teleskopy-2440.html. Jest prosty w obsłudze, szybki w uruchomieniu i daje ogromne możliwości obserwacyjne, zgniata wybrany przez Ciebie refraktor. No i oszczędzasz na nim 10k. Jedyny warunek to kwestia zmieszczenia go do samochodu (do małego nie wejdzie). Na takim teleskopie nie porobisz za bardzo zdjęć (choć prosty Księżyc i kilka obiektów jak najbardziej), ale ogólnie astrofoto to nie jest temat na publiczne pokazy - to zabawa dla jednej osoby i to zaangażowanej. Możesz kupić jakiś mobilny montaż jak SW Adventurer i uczyć na nim prostej astrofotografii lustrzanką.

Najbardziej bezsensowny jest wybrany przez Ciebie StarSense AutoAlign - otóż on współpracuje tylko i wyłącznie z montażami Celestrona, a więc do EQ6-R będzie bezużyteczny :) Również nie wiem po co kupować aż 3 Barlowy, spokojnie wystarczą dwa z nich albo nawet ten 2x i jakiś krótszy okular w zamian.

Uważam, że powinieneś zacząć od zgłębienia własnej wiedzy teoretycznej - na forach i praktycznej - wybrać się wiele razy na wspólne obserwacje, zobaczyć jak co działa i z czym są jakie problemy. Bo niestety, ale sprzęt to cała masa problemów, o których nawet nie pomyślisz że mogą istnieć i związane z tym konieczne umiejętności oraz dodatkowe koszty (choćby głupi problem roszenia lustra/soczewki teleskopu). Gdy się podszkolisz, wróć ze swoim pomysłem, a na pewno go poprę :) 

Pisaliście o Pustyni Błędowskiej, a ja napiszę o Kudłaczach - otóż one również nie są najlepszym pomysłem. Jeszcze kilka lat temu Kudłacze były super, ale niestety, rozwój miast pogrążył to miejsce. Niebo jest tam po prostu przeciętne i w podobnej odległości od Krakowa można znaleźć dużo lepsze. Wiem, bo jeździłem na Kudłacze od prawie 10 lat i te zmiany postępowały "w oczach". Ostatnio postawili nowy hotel prawie pod samą agroturystyką - wolę już nawet nie myśleć, ile to oznacza dodatkowych lamp...

  • Like 3
  • Thanks 3

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, MateuszW napisał:

Najbardziej bezsensowny jest wybrany przez Ciebie StarSense AutoAlign - otóż on współpracuje tylko i wyłącznie z montażami Celestrona, a więc do EQ6-R będzie bezużyteczny

MateuszW, oczywiście ma w stu procentach rację.

Dodałbym, że nawet sam montaż jest mocno nietrafionym pomysłem. Pomijając fakt, że do obserwacji wizualnych, w tym pokazów najlepszym układem jest montaż Dobsona, a nie paralaktyk, to wspomniany EQ6-R waży ok. 18 kg! Daleko temu do bycia elementem mobilnego zestawu.

To już montaż typowy pod astrofotografię, najlepiej do ciężkich tub typu Newton 200/1000.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, abramski.bartosz napisał:

Osobiście nic na tym nie zarobie, chodzi o rozpowszechnienie astronomii i dobrą zabawę nawet bez szybkich rezultatów. 

Wierzę, że masz dobre intencje, ale nie pisz takich rzeczy. Do kogo będzie należał sprzęt zakupiony przez Ciebie, jeśli nie do Ciebie właśnie? Będzie to Twoja własność więc nie pisz nigdy "nic na tym nie zarobie".

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)