Skocz do zawartości

Spotkania miłośników astronimii


Rekomendowane odpowiedzi

Pełen szacun Panowie. Nie wiem jak Wam się to udaje w tym Krakowie, ale zawsze, gdy tam bywam podchodzi do mnie jakiś misio i prosi o datek a ja zwykle się nabieram. 

Pewnie ma to związek z tym, że przyjezdni nie są przyzwyczajeni do tej specyficznej atmosfery otaczającej miasto. Wychodzi człowiek, samochodu, zaciąga to coś do płuc i załatwiony. 

Ta teoria ma jednak wady, bo to trochę działa jakby przez internet. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, abramski.bartosz napisał:

Gdzie kupujecie sprzęt? Bo ten wymieniony nie został wybrany przeze mnie a przez "specjalistę'' w sklepie delta optical.

Opisałem do czego miał by służyć i to mi zaproponowano. 

Na giełdzie tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl. Bywają przeceny w Niemczech w sklepach internetowych. 

Ja rzadko kupuję w Delcie, bo drogo. Drobiazgi tak. Albo w teleskopy.pl, podobnie. 

Najchętniej wychodzi z USA ale trzeba mieć kogoś na miejscu i należy liczyć się z podatkiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Delcie ceny są wysokie, ale zawsze przed kupnem piszę maila i dostaję taką samą cenę jak u konkurencji. Obsługa w Delcie bez porównania - jak dla mnie pełen profesjonalizm, o czym nie mogę powiedzieć w przypadku tego drugiego sklepu.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ale jajca, sprzęt za 30K dla kompletnie zielonego w temacie żeby pokazywał innym zielonym w temacie pierścienie Saturna :D 

Moja rada, kup Pan zamiast 150/750 najnormalniej w świecie GSO 8" z giełdy za 1000 PLN, kilka okularów po 200 zł za sztukę i zobaczysz dużo więcej niż tym Espritem. Jak nauczysz się korzystać z tego teleskopu to zacznij wtedy zapraszać kumpli na obserwacje itd.

 

 

11 godzin temu, abramski.bartosz napisał:

Mam wielu znajomych którzy chętnie zaglądnęli by przez teleskop ale nie maja gdzie. Stąd pomysł na taką zbiórkę.

A gdzie są Ci znajomi? Poszukali takiego miejsca gdzie mogą popatrzeć w niebo przez teleskop? Zarejestrowali się na forum wcześniej? Czy tylko rozmawialiście o tym przy piwku? Jak ktoś ma jakąś pasję to nie potrzebuję wodzireja który założy zbiórkę na sprzęt dla całej grupy tylko sam idzie w tym kierunku. Pewnie Ci znajomi chcieli by zobaczyć Księżyc w przerwie między piwkiem a kiełbaską z grilla.

 

11 godzin temu, abramski.bartosz napisał:

Chce razem z innymi początkującymi rozpocząć taka przygodę. Zamiast pomagać tylko krytykujecie.

Chciałbym nauczyć się grać w koszykówkę, zawsze o tym marzyłem. Mam też wielu znajomych którzy też by chcieli pograć w kosza przy piwku (bilard już się znudził).

Nie mam zielonego pojęcia o koszykówce, widziałem tylko na Jutube. Organizuję zbiórkę na szczytny cel czyli wybudowanie boiska do koszykówki dla mnie i innych początkujących znajomych, 3 piłki kupię za swoje pieniążki.

Nie brzmi podobnie? Nie wiesz nic o astronomii a porywasz się na coś i jeszcze jesteś niezadowolony z krytyki.

Co byś napisał jakbyś przeczytał info o mojej zbiórce na boisko?

"Kup se Pan piłkę i idź na boisko do pobliskiej szkoły".

To i tu dostałeś tą samą odpowiedź. Kup se Pan Newtona 8" za 1000 zł i idź oglądać. Zobaczysz jak to wygląda i czy tak bardzo interesuje to Ciebie i Twoich znajomych.

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, abramski.bartosz napisał:

Gdzie kupujecie sprzęt? Bo ten wymieniony nie został wybrany przeze mnie a przez "specjalistę'' w sklepie delta optical.

Jesteś pewny, że to nie był ten sam sprzedawca? 

 

Do kierownika supermarketu przychodzi kandydat na pracownika, mały, łysy i do tego się jąka. Kierownik z początku absolutnie nie chciał go przyjąć, ale w końcu dał mu szansę, przyjął na okres próbny. Na drugi dzień postanowił sprawdzić, jak nowy pracownik się spisuje. Poszedł w regały i podsłuchuje jak klient kupuje wędkę.
Sprzedawca:
- Wie pan, do wędki trzeba dokupić jakieś żyłki, spławiki, haczyki...
- Dobra, biorę.
- Najlepiej ryby biorą na środku jeziora, ma pan łódkę?
- Nie mam, kupuję.
- Na środek jeziora trzeba się jakoś dostać, nie będzie się przecież pan męczył na wiosłach, mamy ładne silniczki do łodzi.
- Kupuję.
- Ma pan przyczepkę? Na plecach przecież pan jej nie zaniesiesz.
- Ma pan rację, muszę kupić.
- Jaki ma pan samochód?
- Tak, Porsche.
- No nie, tym samochodem pan nie pociągnie tej przyczepki, często trzeba jechać przez bagna, szuwary, potrzebuje pan samochód terenowy. Mamy w stoisku obok Nissany Terrano, jak znalazł dla pana.
- No tak, Porsche się do tego nie nadaje, idę kupić. Kierownik podchodzi do sprzedawcy i mówi - Gratuluje panu, przyjmuję pana na stałe! Klient przyszedł po wędkę, a pan mu sprzedał samochód!!! - On tu nie przyszedł po wędkę.
- A po co?
- Po podpaski dla żony, ale powiedziałem mu: Co się pan będzie tydzień nudził, jedź pan na rybki!

:D

 

  • Like 5
  • Haha 3

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, abramski.bartosz napisał:

Orzeszek1916 byłem na tej pustyni i wiem że do mapy naświetlenia ma sie to nijak ale rozstaw sie na rynku w Krakowie i na wspomnianej pustyni. 

Wiem że różnica będzie. Nie musi byc idealnie, ma być miła atmosfera, fajne towarzystwo i czyste niebo.

Chodzi o utworzenie powiedzmy że stałych miejsc w których osoby które się tym interesują bądą mogli wpaść, pogadać i zapytac o to czego nie wiedzą.

Szwagra nie mam :) 

Pozdrawiam

Kolego,Jurę znam doskonale i wiem że nie znajdzie się tam miejsc do obserwacji głębokiego nieba,na zachód od Jury jest lepiej ale pewno też nie super skoro Kolega acubens który jest bardzo doświadczonym obserwatorem dobre miejsce znalazł spory kawałek od swego miejsca zamieszkania,bo pod Łebkami które są 25km na zachód od Częstochowy.

Jak myślisz,dlaczego Ludzie z Krakowa wybierają wyżej położone miejscówki na południe od Krakowa zamiast te na pobliskiej Jurze? Pustynia Błędowska to pomyłka,wokół same łuny od miejscowości,niektóre całkiem spore są.

Poczytaj trochę choćby o akomodacji wzroku wtedy się upewnisz na sto procent że podczas fajnego spotkania przy ognisku w terenie teleskop jest zbędny.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości jeszcze sprawdziłem w google jak się pozycjonuje temat spotkań astromianiaków z Krakowa, który jest na AM bo może ludzie, którzy "tak bardzo chcą popatrzeć przez teleskop" nie wiedzą jak szukać takich miejsc co jest w gruncie rzeczy ważne.

Wklepałem w google proste " spotkania astronomiczne okolice Krakowa".

Pierwszy wynik i strzał w 10tke.

"obserwacje przez teleskop okolice krakowa" - pierwszy wynik

Dowaliłem na koniec mistrzowskie zapytanie:

"gdzie można obserwować przez teleskop okolice krakowa" - pierwszy wynik.

Jednak było mi i tego mało, stwierdziłem, że to było za mało głupie więc pozbyłem się całkowicie jakichkolwiek spójnych myśli związanych z astronomią... i wymyśliłem:

"gdzie ktoś da popatrzeć przez teleskop okolice krakowa" - i znowu pierwszy wynik.

"krakowa" z małej oczywiście jest z premedytacją.

 

I to biorąc pod uwagę, że ja nie jestem spod Krakowa a jak wiemy google szuka też wyników biorąc pod uwagę lokalizację w której się znajdujemy czy konto na którym jesteśmy zalogowani. Czyli każdy kto zechce to znajdzie lokalną grupę astromaniaków spod Krakowa i będzie miał szansę się wkręcić do grupy :) 

Pozdrawiam serdecznie

Łukasz

  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lolak89 napisał:

Z ciekawości jeszcze sprawdziłem w google jak się pozycjonuje temat spotkań astromianiaków z Krakowa, który jest na AM bo może ludzie, którzy "tak bardzo chcą popatrzeć przez teleskop" nie wiedzą jak szukać takich miejsc co jest w gruncie rzeczy ważne.

Wklepałem w google proste " spotkania astronomiczne okolice Krakowa".

Pierwszy wynik i strzał w 10tke.

"obserwacje przez teleskop okolice krakowa" - pierwszy wynik

Dowaliłem na koniec mistrzowskie zapytanie:

"gdzie można obserwować przez teleskop okolice krakowa" - pierwszy wynik.

Jednak było mi i tego mało, stwierdziłem, że to było za mało głupie więc pozbyłem się całkowicie jakichkolwiek spójnych myśli związanych z astronomią... i wymyśliłem:

"gdzie ktoś da popatrzeć przez teleskop okolice krakowa" - i znowu pierwszy wynik.

"krakowa" z małej oczywiście jest z premedytacją.

 

I to biorąc pod uwagę, że ja nie jestem spod Krakowa a jak wiemy google szuka też wyników biorąc pod uwagę lokalizację w której się znajdujemy czy konto na którym jesteśmy zalogowani. Czyli każdy kto zechce to znajdzie lokalną grupę astromaniaków spod Krakowa i będzie miał szansę się wkręcić do grupy :) 

Pozdrawiam serdecznie

Łukasz

Haha, to najdobitniej pokazuje, że warto z nami jechać :D

Swoją drogą te zdjęcia pokazują jak mimo nienajgorszej lokalizacji LP (zanieczyszczenie światłem - light pollution) psuje nam zabawę - http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=30&t=28736&start=2550

A co dopiero gdybyśmy ustawili się na wspominanej nieszczęśliwie Pustyni Błędowskiej?

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca będzie chciał sprzedać żeby zarobić jak najwięcej. Nie ma w tym nic dziwnego. Dysponujesz 50k? Nie ma problemu. Znajdziemy zestaw i dla Ciebie. Po co trzy Barlowy? Jeden w zupełności wystarczy. Po co Moduł StarSense skoro alignację robi ci montaż?

Ja tak jak koledzy zapraszam do Glanowa. Mamy w miarę ciemne niebo blisko Krakowa i bez żadnych ognisk w polu widzenia. Mamy solidną astroekipę która doradzi i pomoże. Co więcej jest nas dużo więc w pogodną noc zawsze na kogoś trafisz (Astrotuvoc będzie nawet w niepogodę ;) ). Kurde dasz znać, że jedziesz, to weźmiemy ze sobą różne cacka. Zobaczysz Newtona, MAKa, APO. Zobaczysz montaże EQ3-2, EQ5, EQ6, Dobsony. Zobaczysz jak wygląda fotografowanie i co jest potrzebne do wizuala.

Co do akcji to trochę tak jak byś zbierał na Airbusa A380. Co prawda nie umiesz pilotować samolotu, ale latasz co roku na wakacje - przecież to nie może być trudne. Nie dziw się, że chłopaki się śmieją. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pigula napisał:

Ja tak jak koledzy zapraszam do Glanowa. Mamy w miarę ciemne niebo blisko Krakowa i bez żadnych ognisk w polu widzenia. Mamy solidną astroekipę która doradzi i pomoże. Co więcej jest nas dużo więc w pogodną noc zawsze na kogoś trafisz (Astrotuvoc będzie nawet w niepogodę ;) ). Kurde dasz znać, że jedziesz, to weźmiemy ze sobą różne cacka. Zobaczysz Newtona, MAKa, APO. Zobaczysz montaże EQ3-2, EQ5, EQ6, Dobsony. Zobaczysz jak wygląda fotografowanie i co jest potrzebne do wizuala.

Mogę tylko dodać i niech to będzie pean pochwalny dla kolegów, że miałem ogromne szczęście na Was trafić Panowie! Zawsze gotowi do pomocy, cierpliwi i to mimo, że tylko pstrykam zamiast oglądać jak każe niepisane prawo :D

P.S. Ty się tam Pigula nie nabijaj bo zobaczysz, sam będziesz jeszcze kiedyś kończyć sesje foto o poranku :D

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, abramski.bartosz napisał:

Gdzie kupujecie sprzęt? Bo ten wymieniony nie został wybrany przeze mnie a przez "specjalistę'' w sklepie delta optical.

Opisałem do czego miał by służyć i to mi zaproponowano. 

Niestety, ale sprzedawca to ostania osoba, którą powinieneś pytać o porady. Niestety sprzedawca kieruje się innymi priorytetami, niż ty (tym jak zarobić i co ma akurat na stanie). Niestety również 90% sprzedawców posiada szczątkową wiedzę w swoim temacie - nie wszyscy, ale duża większość. A astronomia to wyjątkowo wymagająca jeśli chodzi o wiedzę dziedzina i nawet ktoś mniej więcej rozeznany nie jest w stanie Ci dobrze poradzić.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Karol_C napisał:

PS. 14" wchodzi do Opla Corsy :P 

Poważnie? :) Jak się dobson mieści?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karol_C napisał:

Poważnie. Dobsony od wersji 14" są składane. 16" też powinna wejść. 

Jestem świadkiem :) Karol tak przyjeżdża z 14", te boki dobsa się odkręca kilkoma śrubami z gałkami żeby obyło się bez kluczy, na miejscu kilka minut skręcania dobsa i już. Trzeba za to wybrać miejsce docelowe złożenia bo przenieść dziada na raz to w dwie osoby :) ciężkie bydle.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, okazja - http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=56164

W sam raz dla kolegi do nauki, a do tego nawet jakieś startowe okulary. Widzę, że 400 zł już się na zbiórce uzbierało więc tylko 1000 dołożyć i jest na początek przygody z astronomią. A rok 2020 zapowiada się ciekawie, szczególnie pod kątem obiektów US. Pozdrawiam.

  • Like 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Proszę, okazja - http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=56164

W sam raz dla kolegi do nauki, a do tego nawet jakieś startowe okulary. Widzę, że 400 zł już się na zbiórce uzbierało więc tylko 1000 dołożyć i jest na początek przygody z astronomią. A rok 2020 zapowiada się ciekawie, szczególnie pod kątem obiektów US. Pozdrawiam.

Rozumiem wsparcie finansowe na coś co ma przysłowiowe ręce i nogi, a nie zrzutka dla laika na drogi sprzęt, który nie wiadomo czy będzie umiał wykorzystać (prawdopodobnie nic). Nikt nie kontroluje tych portali ze wrzutkami ? Bo widze, że to jest jakaś bardziej wyrafinowana wersja "kierowniku dej 2 złote". Kryzys sprzed kilu lat minął, wyż demograficzny rozjechał się po świecie, bezrobocie spadło.  Niektórzy wolą siedzieć na dupie i czekać aż manna spadnie z nieba. Nie widziałem linka do aukcji, ale po temacie widać, że autorowi nawet nie chciało poprawiać się literówki w tytule.  

 

 

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczalnie już zabrakło zapału do sprawdzania forum. Zapewne zapał skończył się na założeniu tematu i wrzuceniu linka do aukcji.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 21.01.2020 o 22:11, abramski.bartosz napisał:

Nic bardziej mylnego. Zdrowie nie pozwala mi prowadzić samochodu jak narazie. Śledzę każdy wpis. Po prostu nie na każdy będę odpowiadał. Jak tylko będę mógł to pojawię się na jednym ze spotkań. 

Bajabongo :D

 

Screenshot_20200308-084713_Chrome.jpg

  • Haha 4

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)