Skocz do zawartości

Czy coś z tego jeszcze będzie?


hexa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,sprzątając wczoraj garaż znalazłam coś takiego...

Stara tuba,ma chyba z 15 lat.niestety montaż nie przetrwał,nie ma też obejm...

Tuba ma wzniecenia po upadku ale lustra są całe:)

Czy da się coś z tym zrobić?czy wogole będzie się to nadawało do użytkowania?co trzeba by dokupić tak po tanich kosztach?szkoda mi się tego pozbyć bo to mogłaby posłużyć dzieciom np do obserwacji księżyca zanim dorwą się do Synty:)

15790898006603489585711286759204.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież sam napisałaś czego brakuje. Lustra pewnie trzeba wymyć - pytanie co się po takim myciu pokaże. Na pewno straciły trochę sprawności optycznej prze te 15 lat, ale może poza tym są OK?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z umyciem będzie problem:(

Próbowałam rozkręcić ale srobki zapiekły się na amen a nie chce tak drastycznie tej tuby potraktować bo boje się że coś z lustrem zrobię...poza tym jeszcze ta nieszczęsna kolimacja...czy jest możliwe że nie będzie trzeba na razie tego robić?swiecilam tam do środka,zaglądałam,moje oko jest dokładnie pośrodku lusterka wtórnego...

Wybaczcie taki niefachowy opis ale nie znam się na tym...a jaki montaż do tego?wcześniej był paralaktyczny,czy teraz też musi być taki?może coś prostego?nie chce wchodzić w jakieś duże koszta bo ta tuba pewnie nie jest wiele warta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, hexa napisał:

Dwie udało mi się odkręcić,a trzecia ani drgnie

Gumka recepturka powinna pomóc.

Poszukaj na YT.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szklarz ma rację: https://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-odkrecic-uszkodzona-srubke

te śrubki musisz odkręcić żeby wyjąć celę z lustrem i je wymyć. Ja osobiście nie wyciągam już potem lustra z celi, myję wszystko razem - ale być może niektórzy koledzy mnie zrugają za taką poradę. Natomiast śrubki z tyłu muszą być w pełni sprawne bo bez tego nie zrobisz kolimacji. Jak będziesz wyciągać celę z lustrem uważaj, żeby nie uderzyć lustrem o krawędź tubusa - cela wychodzi poziomo jak się ją wyciąga, ale jak tubus się skończy, nagle poczujesz że ta część swoje waży i po prostu może gwałtownie opaść gdy część lustra jest jeszcze w tubusie. Najlepiej nie rób tego "w powietrzu" - niech tubus leży na jakimś miękkim ręczniku podczas wyciągania.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dobre rady lecz niestety nawet recepturka nie pomogła.Nie będę się już znęcać nad tuba tylko oddam do Delty,może coś z tym zrobią za małe koszta;)

Mam natomiast jeszcze jedno teoretyczne pytanie:)

Czy gdyby się okazało że tuba jest ok,a myślę że nie będzie tak źle bo na moje oko lustra są w dobrym stanie,lekko chyba zakurzone ale nie widzę żeby były uszkodzone to czy jest sens dokupić montaż paralaktyczny i podpiąć pod tą tube lustrzankę i pobawić się w bardzo amatorskie astrofoto?

Lustrzankę mamy ...

Myśleliśmy z mężem o czymś takim

Montaż paralaktyczny EQ3-2 + statyw stalowy

do tego napęd w jednej osi i może juz by coś z tego wyszło?

bedziemy teraz wyjeżdżać często pod bardzo ciemne niebo więc fajnie by było gdybym ja mogła sobie poobserwować a mąż zająć się fotografią nieba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twój mąż ma nick @Lukasz83 lub jego doświadczenie, to "to" ma sens: 

 Jeśli nie... to "to" będzie raczej wyzwanie... ?

Edit: To co chciałem powiedzieć to, że do Astrofotografii potrzebujecie montaż minimum EQ5. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Jeśli Twój mąż ma nick @Lukasz83 lub jego doświadczenie, to "to" ma sens: 

 Jeśli nie... to "to" będzie raczej wyzwanie... ?

Ha,ha,ha;)

Gdyby udało mu się chociaż coś podobnego do tego to pewnie byłby w niebo wzięty;)

Tu chodzi raczej o spędzenie fajnie czasu,fotek raczej nie będzie wystawiał na konkursy;)

Niech kombinuje,jakieś tam doświadczenie ma,w końcu chodził do szkoły o profilu fotograficznym...

Szukamy czegoś po najmniejszej linii oporu bo nie chcemy wydawać tysięcy na montaż...dopiero co zakupiliśmy Gso 10" ale to bardziej dla mnie do wizuala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, hexa napisał:

Szukamy czegoś po najmniejszej linii oporu bo nie chcemy wydawać tysięcy na montaż...

Ja to rozumiem. Przeczytaj proszę wątek, który zapodałem do samego końca. Łukasz stosuje kamerki CMOS i technikę krótkoczasową. Rozumiem, że nie chcecie wydać na montaż, ale na kamerkę?

Szkoda abyście wydali kasę na montaż i napęd, które nie spełnią waszych oczekiwań. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem...

Tak po prostu pomyślałam że skoro lustrzanka jest,teleskop jakiś tam jest to może mógłby mąż stworzyć sobie swój amatorski sprzęt a nie kombinować przy Dobsonie,bo ja z kolei chce oglądać a on robić zdjęcia...

No nic,na razie musimy sprawdzić tą tube czy się do czegoś nadaje;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że astrofotografia to nie tylko obiekty głębokiego nieba, wymagające prowadzenia. Jest jeszcze Słońce, Księżyc i planety - dość żeby nie starczyło czasu na nic innego, bez inwestowania ani jednej złotówki ?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ta złotówka to było powiedziane symbolicznie, parę groszy trzeba wydać na adapter fotograficzny i T-ring, które pozwolą podłączyć lustrzankę do wyciągu. Jeżeli nie da się nią zarządzać przez USB z poziomu komputera, przydaje się pilot lub wężyk spustowy (ale jeśli aparat pozwala ustawić opóźnienie wykonania zdjęcia po poniesieniu lustra, to można bez tego żyć). To na początek żeby robić zdjęcia w ognisku teleskopu - bo dalej można oczywiście inwestować w różne opcje związane z projekcją okularową, w filtry itp.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)