Skocz do zawartości
Esku1RES

Wnioski dotyczące naszych astrobudek

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem niedawno na którymś z forów dyskusję na temat wpływu niekorzystnych czynników (głównie wilgoci) na sprzęt przechowywany w obserwatorium. Korzystając z faktu, że pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza, postanowiłem przyjrzeć się bardziej tym sprawom. Na dodatek zła pogoda i duża wilgotność stwarzała "korzystne" warunki dla oceny.

Niedawno skończyłem budowę nowego obserwatorium (tzw. "Zielonego"), tuż obok starego "Czerwonego". Oba identyczne pod względem budowy, co pokazuję na poniższym zdjęciu. W obu obserwatoriach mam higrometry. Nie są to może jakieś wybitne przyrządy laboratoryjne, ale zwykłe ze sklepu zoologicznego. Umieszczone razem, w jednym pomieszczeniu wskazywały (+/-) tę samą wilgotność względną, co trzeci przyrząd, więc są OK. Teraz działają oddzielnie, każdy w swojej budce.

Pomiar wilgotności z obserwatoriów sprzed kilku dni, późne godziny wieczorne:

• Wilgotność na zewnątrz: 88%
  • Wilgotność w obserwatorium "Zielonym" - 65%
  • Wilgotność w obserwatorium "Czerwonym" - 50%

Przeniosłem na chwilę higrometr z obserwatorium "Zielonego" do "Czerwonego", aby sfotografować oba przyrządy razem.

Wnioski:
To, że drewniane budki nieźle stabilizują wilgotność, to wiedziałem - właściwości higroskopijne drewna. Do budowy obu użyłem zwykłego drewna z tartaku, takiego do budowy więźby dachowej. Dopiero z biegiem czasu staje się ono coraz bardziej wysuszone, co ma zasadnicze znaczenie dla pochłaniania wilgoci wewnątrz obserwatorium. "Zielone" jest świeże, dopiero co wybudowane a "Czerwone" ma ponad 5 lat.

Może przedstawione przeze mnie wyniki pomogą komuś w decyzji na temat ew. budowy własnego obserwatorium (a może zniechęcą :) )

Obsy2.jpg.b3570dd61f3e0c66a46eefdbf1d717cd.jpgIMG_20200115_193311.jpg.6d6c70b82e9b8ee01dfec012d764f2cf.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy dobrze widzę na drzwiach tabliczkę "UWAGA zły teleskop!" ??

• Haha 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 minuty temu, lulu napisał:

Czy dobrze widzę na drzwiach tabliczkę "UWAGA zły teleskop!" ??

Nie.
"Strzelam, bez ostrzeżenia !!!"

• Haha 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Znaczy się Browning M1919 na montażu paralaktycznym...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
17 minut temu, lulu napisał:

Znaczy się Browning M1919 na montażu paralaktycznym...

Nie, za cienkie, takie Vulkaniki 6 lufowe jak na fregatce ORP T. Kościuszko ;)

Close-In_Weapon_System.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jaja sobie robicie , a w Sanoku UFO atakuje.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
32 minuty temu, Jacek E. napisał:

Nie, za cienkie, takie Vulkaniki 6 lufowe jak na fregatce ORP T. Kościuszko ;)

Close-In_Weapon_System.jpg

Oooo, wściekły R2-D2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta