Skocz do zawartości

Wyjście podwórkowe lornetkowo porównawcze 16.01.2020 r.


Rekomendowane odpowiedzi

Czas obserwacji: 16.02.2020 r., godz. 21:00 ? 22:30. Synta 8?, okulary: 25 mm kitowy Plossl, 17 mm Silver Plossl.

Czasu miałem dzisiaj niewiele, planowałem wyjazd za miasto, ale obowiązki rodzinne pozwoliły na wyjście na swoje podwórko. Zaczynałem ?karierę astro? od obserwacji lornetkowych i z uwagi na zaplanowane krótkie obserwacje, bo akurat niebo na to pozwoliło, postanowiłem przeczesać Syntą znane mi obiekty lornetkowe. Nastawiłem się na szybką sesję, po obszarach, które znam. Dla porównania, dla wprawy i dla oczywiście własnej satysfakcji.  Przyjemna temperatura +2 stopnie, na podwórku mam obszar tylko na jedną stronę nieba, bo na drugiej przeszkadzają już latarnie. Zacząłem od M41, która w lornetce ukazywała się jako wyraźnie widoczna, ładna zbita?mgiełka? Banalna w odnalezieniu pod Syriuszem. W szukaczu nie było problemu z lokalizacją i spoglądam przez 25 mm. Od razu widoczna rozbita gromada! Widać najjaśniejsze gwiazdy i nagwieżdżone tło, chociaż nie jest to jakiś totalny szał. Ot ładny początek, można chwilę pocieszyć oko. Celowo pomijam resztę Oriona.Przechodzę do obiektu, który od początku zawsze sprawiał mi trochę kłopotu. Zawsze trudno było mi znaleźć M81 i M82. Tym razem pomyślałem sobie, że zacznę od nich na samym początku, póki szukacz nie jest zaparowany i dopóki nie znajdę, nie będę kontynuował dalej. Siła samozaparcia musi zadziałać ? O ile zawsze zaczynałem jej poszukiwania od przeskakiwania od Dubhe to tym razem po spojrzeniu w SkySafari postanowiłem szukać od widocznej gołym okiem h Uma. Słuszna koncepcja, bo po prowadzeniu od tej gwiazdy zauważyłem w szukaczu jedną, jasną wyraźną mgiełkę. Spojrzałem w okular, akurat miałem włożony 17 mm Silver Plossl. W okularze widoczna wyraźna mgła, widoczna galaktyka z jaśniejszym centrum i obrzeżami. Delikatnie poruszyłem teleskopem i widzę już ?ustawioną bokiem? drugą mgiełkę, a więc to jest to! Zmiana na okular 25 mm i już widzę wyraźnie obie w jednym polu.  Po chwilowej walce z ostrością postanawiam się skupić na tym widoku. Świadomość odległości, czasu, tego co widzę naprawdę napawa radością. Patrzę w przeszłość i fotony podróżujące przez miliony lat. Podmiejskie niebo, światła, nie robią szału widokowego, słaby kontrast i mało szczegółów, ale widzę jedną większą mgłę z jaśniejszym centrum oraz mniejszy, nie wiem jak to określić, pasek światła/podłużną smugę? W każdym razie cieszę się tym widokiem. W kitowym okularze ewidentnie widać słabe obrzeża, tracą ostrość, jakby trochę śnieżą/szarzą/mglą muszę przeskakiwać okiem pomiędzy jedną, a drugą galaktyką, żeby je wyraźniej widzieć, niż obejmując wzrokiem całe pole. Pięknie! Mam co chciałem, mogę bawić się dalej. Przechodzę do znanej i lubianej M35 w Bliźniakach. Co tu dużo pisać, dalej ją znam i lubię. Zauważam, że bardziej podoba mi się w 25 mm niż 17 mm. W ogóle odnoszę wrażenie, że gromady wolę w mniejszym powiększeniu. Nie wiem czy to kwestia indywidualnego podejścia do estetyki czy lornetkowe przyzwyczajenie. Chwilę zawieszam oko. Cieszę się widokiem, po prostu. Przechodzę do M44 i tutaj autentycznie przeżywam hmmm?delikatne rozczarowanie? Może nie niekoniecznie rozczarowanie, ale zdziwienie. Jedna z moich ulubionych lornetowych gromad, ładnie widoczna w 15x70, szeroka, piękna lornetkowa gromada, nawet w 25 mm jest?rozbita, jeszcze szersza, odseparowana, nie wiem czy ona w ogóle mieści mi się w 25 mm. Ot wyszła różnica między lornetką, a teleskopem, naocznie ujrzana! Widoczne pojedyncze gwiazdy rozbitej w teleskopie gromady. Chyba wolę ją w mniejszym powiększeniu, ale bardziej zbitą. Następnie Woźnica. Mój kolejny lornetowy klasyk. M36, M37, M38. Wszystkie są przepiękne, łatwe do zlokalizowania i z mgiełek lornetkowch stały się pięknymi, wyraźnymi gromadami. Nie potrafię określić, która jest najładniejsza, wszystkie mnie zachwycają. Na koniec zostawiam sobie Oriona i M42. Wzrok się już przyzwyczaił, więc patrzę. Nie ma innej, aż tak widocznej mgławicy! Wyraźna mgła z charakterystycznym kształtem i pięknymi, wyraźnymi charakterystycznymi gwiazdami wewnątrz. To zawsze jest sam miód! Celowo pomijam opis M45 i M31. Widoczne już milion razy, chociaż przy M31 widzę również  M110 i na niej się skupiam. Nie mogę wyodrębnić żadnych szczegółów, po prostu delikatne pojaśnienie, bez wyraźnego kształtu. Widzę, że coś tam jest. Jest już prawie 22:30 i widzę już całego Lwa. Próbowałem wypatrzeć tryplet, ale akurat jest nisko nad horyzontem, nad latarnią sąsiada i nad dachem mojego własnego garażu, więc próba odnalezienia zakończona fiaskiem. Fajna sesja. Krótka, po obiektach oczywistych i właściwie mi znanych, ale porównałem ją do bardzo podobnej obserwacji lornetowej, która odbyłem rok temu i dlatego postanowiłem ją w taki sposób uskutecznić. Co jest w tym najprzyjemniejsze? Jak zwykle ten samotnie spędzony czas, przyjemny chłód i rozgwieżdżone niebo. Czas do domu, spać i do pracy wstać.

  • Like 8

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2020 o 11:22, eszetka napisał:

Celowo pomijam resztę Oriona.Przechodzę do obiektu, który od początku zawsze sprawiał mi trochę kłopotu. Zawsze trudno było mi znaleźć M81 i M82. Tym razem pomyślałem sobie, że zacznę od nich na samym początku, póki szukacz nie jest zaparowany i dopóki nie znajdę, nie będę kontynuował dalej. Siła samozaparcia musi zadziałać ? O ile zawsze zaczynałem jej poszukiwania od przeskakiwania od Dubhe to tym razem po spojrzeniu w SkySafari postanowiłem szukać od widocznej gołym okiem h Uma. Słuszna koncepcja, bo po prowadzeniu od tej gwiazdy zauważyłem w szukaczu jedną, jasną wyraźną mgiełkę. Spojrzałem w okular, akurat miałem włożony 17 mm Silver Plossl. W okularze widoczna wyraźna mgła, widoczna galaktyka z jaśniejszym centrum i obrzeżami. Delikatnie poruszyłem teleskopem i widzę już ?ustawioną bokiem? drugą mgiełkę, a więc to jest to! Zmiana na okular 25 mm i już widzę wyraźnie obie w jednym polu.  Po chwilowej walce z ostrością postanawiam się skupić na tym widoku. Świadomość odległości, czasu, tego co widzę naprawdę napawa radością. Patrzę w przeszłość i fotony podróżujące przez miliony lat. Podmiejskie niebo, światła, nie robią szału widokowego, słaby kontrast i mało szczegółów, ale widzę jedną większą mgłę z jaśniejszym centrum oraz mniejszy, nie wiem jak to określić, pasek światła/podłużną smugę? W każdym razie cieszę się tym widokiem. W kitowym okularze ewidentnie widać słabe obrzeża, tracą ostrość, jakby trochę śnieżą/szarzą/mglą muszę przeskakiwać okiem pomiędzy jedną, a drugą galaktyką, żeby je wyraźniej widzieć, niż obejmując wzrokiem całe pole. Pięknie! Mam co chciałem, mogę bawić się dalej.

Ja też miałem kiedyś problemy z odnajdywaniem tej parki galaktyk. Pamiętam jak w 2017 roku, na początku mojej przygody z astronomią, szukałem M81/M82 pod podmiejskim niebem w Maku 127, który ma jednak wąskie pole i dawał tylko 2.5mm źrenicy wyjściowej. A na forach czytałem coś w stylu: "Pod dobrym niebem to Galaktyka Bodego jest widoczna gołym okiem." ? Frustracja wtedy sięgnęła zenitu... Ludzie jednak rzadziej piszą jak coś im nie wychodzi. 

Pod słabe niebo do M81/M82 wypracowałem metodę trójkątów. Może komuś się przyda:

Zaczynamy od boku wielkiego wozu: Megrez - Dubhe. 

Screenshot_20200119_074746_com.kreappdev.astroid.thumb.jpg.62a68f6dfa0f89749c1fee0ca2d48237.jpg

Poruszmy się wzdłuż tego boku i szukamy trójkąta równobocznego z gwiazd: 23 UMa, 16 UMa, ? UMa. 

Screenshot_20200119_074813_com.kreappdev.astroid.thumb.jpg.9bac4bf09de7aee80ebb18dbd8850cd5.jpg

Teraz poruszamy się wzdłuż boku trójkąta utworzonego ze słabszych gwiazd. Tak znajdujmy charakterystyczny szpiczasty trójkąt: ? UMa, ?1 UMa i ?2 UMa. 

Screenshot_20200119_074837_com.kreappdev.astroid.thumb.jpg.cb98644a9da5b1d16ccaee2f1dc429fb.jpg

Następnie poruszamy się wzdłuż krotkiego boku trójkąta i znajdujmy gwiazdę 24 UMa i słabszą 27 UMa. 

Screenshot_20200119_074931_com.kreappdev.astroid.thumb.jpg.e80f2352615dc5d3e588460fded2bb42.jpg

Słabszą gwiazdę wypychamy na skraj pola widzenia szukacza i galaktyki odnakezione:

Screenshot_20200119_074956_com.kreappdev.astroid.thumb.jpg.1fd0870737dcabaca3e601b2ca2eb4b1.jpg

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie tak samo z "widocznością gołym okiem". Krew mnie zalewała, że mam problem z rzekomo banalnym obiektem. Kiedyś tych eMek szukałem nawet prowadząc od Polarnej, z sukcesem, ale nerwów sobie napsułem :) Fajna ta Twoja metoda, obadam przy kolejnej okazji czy mi przypasuje.

  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Hagen napisał:

Widoczne gołym okiem? Ciekawe, pierwsze słyszę. 

Tak, jak najbardziej. Choć ja nie widziałem. Trzeba mieć super niebo i dobry wzrok.

3 godziny temu, pmochocki napisał:

Ja też miałem kiedyś problemy z odnajdywaniem tej parki galaktyk

Ja nadal muszę zerknąć na mapę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Hagen napisał:

A może ktoś jeszcze widział M81 gołym okiem?

Today, spotting M81, or Bode's Galaxy as it has also come to be known, through 40-mm and smaller binoculars from suburban observing sites is considered by many to be a reasonably difficult task. But can its diffuse 7.9-magnitude glow actually be glimpsed without any optical aid? The answer is yes, but with a few important qualifications. Not only must the observing site be extraordinarily dark and completely absent of any atmospheric interferences, either natural or artificial, but the observer must have exceptionally keen vision. 

"Cosmic Challenge" Philip S. Harrington

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Hagen napisał:

Przepraszam, czy to angielsko języczne forum?

Masz rację - nie jest... Jednakże zarówno na polskich jak i zagranicznych forach oraz w literaturze można przeczytać, że to możliwe. 

Godzinę temu, Hagen napisał:

Próbowałem pod zatomskim niebem i niestety bez rezultatu

Bo w Zatomiu jest na prawdę fajne niebo, ale chyba wciąż nie idealne. I do tego troszeczkę sobie nawzajem przeszkadzamy. Tu jakiś ekran od aparatu, a tu jakiś laptop, a tam latarka... Niby czerwona, ale ze zbyt mocnym światłem. To nie to samo co samemu w Bieszczadach, czy w Grecji, czy w Chile, czy też na Hawajach... 

Tak na prawdę opisałem swoją metodę tutaj aby pomóc początkującym. Teraz odnajduję tą parkę w od ręki. Ale parę lat temu zajmowało mi to nawet pół godziny. ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia opisuje to następująco: " Jest jedną z najjaśniejszych galaktyk spiralnych widocznych na półkuli północnej. Może być obserwowana nawet przez małe teleskopy, a w bardzo sprzyjających warunkach nawet gołym okiem". Jako źródło tej informacji podaje: http://www.messier.seds.org/m/m081.html. Ja nigdy gołym okiem nie widziałem, ale nie jednokrotnie spotkałem się z opisami, że jest to możliwe.

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Hagen napisał:

Przepraszam, czy to angielsko języczne forum?

Jakby to powiedzieć - od pewnego stopnia zaawansowania w tym hobby bez podstawowej choćby znajomości angielskiego ciężko się rozwijać. ;) Po polsku są tylko poradniki dla początkujących, niestety. Na szczęście literatura z cyklu "deep sky companions" nie jest napisana trudnym angielskim. Znacznie ciekawej robi się, gdy człek próbuje się przebić przez tekst naukowy, szykując obiekt tygodnia na przykład. ;)

A obserwacjami Piotrka Guzika się nie sugerujcie. To inna liga obserwacyjna, sam przekonałem się kilka razy ile mi brakuje do jakości jego wzroku. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)