Skocz do zawartości

Pytanie Uran.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Słuchajcie mam takie pytanie. Na aktualną chwilę posiadam kiczowaty teleskop 60/700. Jowisz widać. Ale chciałbym dojrzeć Uran. Czy to jest możliwe z takim teleskopem? I ostatnie pytanie. Ciężko mi go dojrzeć gołym okiem, mniej więcej dzięki stellarium wiem gdzie się znajduje. Czy mógłbym prosić o jakieś rady apropo namierzania obiektów? Jak mógłbym go znaleźć nie widząc go gołym okiem? Pewnie zadaje banalne pytania, ale proszę o wyrozumiałość- jestem początkujący.

Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś go zobaczyć, ale na jakieś szczegóły nie licz  ::)  Ewentualnie zobaczysz jego "kolorek" :D

Ja bym do niego podszedł tak:

1. Obecnie Uran znajduję się w gwiazdozbiorze Ryb. (Nie wiem jak z Twoją znajomością nieba ale najpierw musisz odnaleźć ten gwiazdozbiór)

2. Najlepiej w lornetce, ewentualnie w szukaczu odnajdź te gwiazdki które zaznaczyłem żółtymi kropkami. (Możesz sobie wyznaczyć inne, zaznaczyłem te które w moim odczuciu stworzyły jakieś łatwe do zapamiętania układy (zielone linie)

3. No i lecisz szukaczem od gwiazdki do gwiazdki (tzw. star-hopping) aż dojdziesz do Urana

Pozdrawiam!

uran.png

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli odczujesz satysfakcje z tego ze o wlasnie widzę gazowego olbrzyma, planetę Uran to warto potrudzic sie nieco aby tego dokonać, lecz miej swiadomosc ze w tym teleskopie, Uran bedzie tylko slabą "gwiazdką". Kiedy pierwszy raz ujrzalem Urana, moim instrumentem byla lornetka. Nie bylem oczarowany jego pieknym widokiem ale odczulem wielka satysfakcje bo wiedzialem na co patrze :-) 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi w 'montażu' i odwróconym obrazie + ciemność widzę. Szukanie Urana spowoduje raczej rozbicie tego o ścianę niz satysfakcję, chociaz to w sumie mała strata. Ale to tylko moje zdanie.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, zobaczy małą, niebieską kulkę choć trudno będzie koledze utrzymać go w polu z przyczyn małej stabilności montażu  o których wspomina Kisiel! Niemniej jednak ten teleskop pokaże planetę nie gwiazdkę!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno jak chodzi o Jowisza to nie narzekam jak na taki szajs  :) bo widać lekko ubarwienie Jowisza, i cztery jego księżyce. To wszystko jest male, ale jak nie ma  wiatru to można popatrzeć. Bo dziś próbowałem. To podziękuje. Za duży wiatr a ten "teleskop" jest tak stabilny ekem że nie warto przy takim wietrze. :)

To przy okazji mam jeszcze jedno pytanie. Z tego co widziałem na stellarium, to około 6.00 można dojrzeć Saturna. A jest on - i bliżej, i większy. Jak myślicie? Będę cos widział tym teleskopem (60/700 wyciąg 0.98 , H20mm, H12.5mm , 4SRmm  :-[ ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Saturna lukałem wiosną, i nie powiem, robił wrażenie, teraz to trochę nie sezon na niego. Około 6.00 będzie jasno i Saturn będzie nisko... ale nie będę zniechęcał, może będzie wyględny? Okular 4mm możesz sobie odpuścić, będzie cieżko złapać, a nawet jak złapiesz obraz będzie mocno rozmyty. Dwa pozostałe są użyteczne :)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczysz jego "uszy", ale nie wiem czy je oddzielisz od tarczy :)

Uszy odzieli już w lornetce 20x. Ten szajs rozbija się o tandetne okulary : Huygensa i Ramsdena. Mój pierwszy telep nabyłem w styczniu  2004  był dokładnie taki  sam. Refraktor Powertelescope 60/700 . Wpierdzieliłem mu w jego kątówkę 0,98" Plossla (RUSKIEGO, PRZETOCZONEGO NPZ) 17mm na zasadzie wtyku zewnętrznego  ;D  i "Uszatek' poraził  mnie swoim detalem i wyraźnym pierścieniem. Do dziś wspominam emocje związane z tą obserwacją.  8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko spróbuję. Chcę się przekonać jak będzie wyglądał w tym teleskopie. Ale, pomęcze się z tym jeszcze 2msc, a później kupie lepszy. To mam jeszcze jedno pytanie co do okularów. Chciałem się zaopatrzyć w lepsze okulary. Ale nigdzie nie mogę znaleźć na wyciąg 0.98. Macie jakieś rady? Bo lepsza jakość planet, a dołozyć trochę kasy to kusząca propozycja. I na takie okulary raczej mało kosztują. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się zaopatrzyć w lepsze okulary. Ale nigdzie nie mogę znaleźć na wyciąg 0.98. Macie jakieś rady?

Rada jest zawsze. Jest taka redukcja na 1,25": http://www.astrokrak.pl/ccd-i-pozostale/1467-redukcja-0965-125.html

Możesz do tego dokupić ze 2 używane zwykłe plossle i coś tam będzie.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu bym się nie bawił w wydawanie pieniążków na redukcję i Plossle tylko kupił coś lepszego :) Jakieś okularki dostaniesz w standardzie, a tak to Ci zostaną Plossle. Chyba że nie zamierzasz się przesiadać na coś większego, to wtedy obowiązkowo się zaopatrz w tą redukcję :D

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to cudo się po prostu nie przewróci ja wsadzisz tam plossla czy jakikolwiek normalny okular. Miałem w reku kitowce z synty 8 i jeden ważył chyba gdzies tyle co ta luneta :D

tranox ma rację, to nie jest rozwojowa sprawa, możesz porzeźbić tym co jest ale nie ma sensu ładowac kasy.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie dotoczyłem pierścień z metalu, wcisnąłem go na chama w kątówkę , nałożyłem na to NPZ-ta na zasadzie nakładki .Winietowało okropnie ale..  kilka obiektów zaliczyłem tą pokraką!  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam się przesiadać na lepszy sprzęt- mianowicie synte 6. Ale to na wiosnę. I już nie ma odwrotu-zamówiłem. Ale mój zamiar jest taki aby te kilka msc się nauczyć lepszej obserwacji i namierzania. A do tego chcę mieć kilka dodatkowych okularów. A kase na lepszy sprzęt i tak będę miał. Więc nie żałuję. I mam nadzieje że się opłaci  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)