Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 19.01.2020 UGC 2885


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, dark napisał:

Trudny obiekt. Nie jestem pewien czy dobrze szukałem.  

Nie mogę w stu procentach stwierdzić, że widziałem tą galaktykę. 

Jeśli korzystasz z 14 cali (dobrze mi się wydaje?), to musiałeś mieć chyba słabe warunki. Dziś podszedłem do niej ponownie i nie sprawiła trudności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo wydawało się ładne choć na koniec jak zaświeciłem latarką to powstał snop światła. Było troszkę mgły.

Wydaje mi się jednak, że źle szukam bo nie mam atlasów z zaznaczoną tą galaktyką. 

Czy to jest ta zaznaczona na zdjęciu?

20200122_062825.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dark

Jak używasz Stellarium to szukaj jej na prawo od HIP 18182. Na zdjęciu to ta niebieska gwiazda na lewo od galaktyki.

Ja wczoraj nie wychodziłem, to nie miało kompletnie sensu. Niby było widać Oriona, ogólnie gwiazdy ale na 90% nie zobaczył bym tego obiektu. Ale jak dopisze pogoda konieczne spróbuje. Dość jasna galaktyka z katalogu UGC to ciekawa propozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lukost napisał:

Tak, to ta w centrum kadru.

Tam celowałem. 

4 godziny temu, Karol_C napisał:

Dark

Jak używasz Stellarium to szukaj jej na prawo od HIP 18182. Na zdjęciu to ta niebieska gwiazda na lewo od galaktyki.

Ja wczoraj nie wychodziłem, to nie miało kompletnie sensu. Niby było widać Oriona, ogólnie gwiazdy ale na 90% nie zobaczył bym tego obiektu. Ale jak dopisze pogoda konieczne spróbuje. Dość jasna galaktyka z katalogu UGC to ciekawa propozycja.

Dzieki za info Karolu. Niebo było ładne u nas tylko tak jak pisałem okazało się ze mgliło. Masz rację, ze przy takim magnitudo może być trudno coś takiego wyłuskać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się dostrzec dziś UGC 2885 w moim 12" teleskopie. Galaktyka była dość trudnym wyzwaniem i zobaczyłem ją całkiem pewnie dopiero po kilku-kilkunastu minutach, jako podłużną smugę światła, wyrastającą na południowy zachód od gwiazdy HIP 18182, celującą dokładnie pomiędzy dwie pobliskie gwiazdki 10.9 oraz 11.7mag, nieco bardziej w tę jaśniejszą. Ową poświatę chyba dostrzegałem na długo wcześniej, już na początku i jeszcze w powiększeniu 60-krotnym, jednak była zbyt ulotna i upewniłem się dopiero po długim czasie, w 107 razy, gdy stała się obiektem ewidentnym. Nieco później, chwilami odniosłem także słabe wrażenie, że na tle galaktyki, obok HIP 18182, przebłyskuje mały, mglisty punkt, który mógłby być jej jądrem, jednak wrażenie było zbyt ulotne i krótkie.
W międzyczasie udało się zobaczyć także bardzo słabiutkie światełko galaktyki UGC 2881, pochodzące chyba od jej jądra. Obiekt tworzył z pobliską parką gwiazd cienki trójkąt. Próbowałem wypatrzeć również IC 2005, leżącą na tle mgławicy NGC 1499 Kalifornia, jednak tutaj nie było nic. Jednakże miałem silne wrażenie, że wszędzie wokół i dalej, tło wypełnia coś wielkiego i mglistego.

heic2002bm.thumb.jpg.5529d8410757c7116cfcee6d71f80a5d.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem ją przedwczoraj. Niestety było dość późno, a Perseusz przekroczył granicę za którą niebo jest znośne na mojej najbliższej miejscówce. W każdym razie najlepiej widoczna w Delosie 8mm (232x) jako ulotna, mocno podłużna mgiełka przyklejona do gwiazdy. Centralnej części nie byłem w stanie wyłuskać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)