Skocz do zawartości

Dobson z mikroruchami


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Mam tubę 8"  Messiera o b. fajnych możliwościach, otóż postanowiłem na razie jej nie sprzedawać ale kupić pod nią dobsona. Przypadkiem trafił mi się ten wynalazek..Dokładnie ten, o którym traktuje poniższy link

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=2686.0

Montaż ułożyskowany w poziomie. Ma domowym sposobem zrobione mikroruchy wertykalne i horyzontalne. Mam też listwę z przeciwwagami, którą montuję pod obejmę wzdłuż grzbietu tuby.

Obejmy Messiera N203  i dovetail mają otwory w standardzie amerykańskim  zupełnie u nas niespotykane.. dałem przegwintować  je na standard śrub dołączonych do zestawu  (chyba na rozmiar 6). Pancerna konstrukcja tuby Messiera (0,5mm blacha)  pozwoliła zastosować mi tylko jedną obejmę utrzymującą tubę na dobsonie.

W domu zapodam wam zdjęcia tej dziwnej konstrukcji...Jeszcze nie sprawdzałem tego w praktyce  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę oto potworek  powstały na skutek dostosowania tuby Messiera do montażu Sky-watchera z dorobionymi mikroruchami !

post-2-137699791577_thumb.jpg

  • Thanks 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

No no, całkiem ciekawe rozwiązanie :D Sam muszę zrobić mikroruchy lub chociaż wprowadzić ułożyskowanie, bo ten teflon mnie rozwala :/ Gratulki :D

Pozdro, Daniel

ASTROPOZDRO

Synta 8",Celestron SkyMaster 15x70,Orion UltraBlock 2" ,Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm, i obrotowa mapka nieba,3 sztuki SPC880NC, zielony laser (green laser pointer) 100mW :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Zastosowałem smar teflonowy i zdecydowanie jakość pracy się poprawia. Łożyskowanie wymagać będzie zrobienia hamulca. Bo w azymucie chodzi za luźno. Planowałem założyć łożysko 30 cm (OBROTOWE ŁOŻYSKO TALERZA OBROTOWEGO - tak to się nazywa) Ale po zastosowaniu smaru na razie dałem sobie luz. Mikro-ruchy by się przydały. Mam platformę i praktyka pokazuje, że ... nie wiem dlaczego tego nie montują od razu.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

witam mam taki sam montaz , odnośnie mikro ruchów w montażu dobsona sky wach, czy była by możliwość jakiejś dokumentacji fotograficznej chodzi mi o góra dół bo prawo lewo łatwo rozgryzłem ze zdjęcia i działa aż miło. tylko nie widać  jak rozwiązane jest to góra dół widać pokretło+srube i dźwignie oki to ogarniam ale jak ta dźwignia-ramie łączy się z tuba/łożyskiem. pozdrawiam mam nadzieje ze temat nie umarł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)