Skocz do zawartości

Przeglądowy okular do achromatu f5


sosna

Rekomendowane odpowiedzi

Budżet: 800 PLN

Teleskop: achromat SW 150/750

Cel: Przegląd nieba, nauka star hopping

 

Prośba o pomoc w wyborze bo mam już mętlik w głowie...

Moje typy:

1. Okular Explore Scientific 28 mm 2'' (68 stopni) 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=3243&lunety=Okular Explore Scientific 28 mm 2 68 stopni

2. Okular Explore Scientific 26 mm 62 stopnie

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=5027&lunety=Okular Explore Scientific 26 mm 62 stopnie AFOV 1 25 Ar

3. Okular Celestron Luminos 19 mm 2" 82 stopni

https://celestron.pl/okular-celestron-luminos-19-mm-2-quot?from=listing

4. Okular Baader Hyperion asferyczny 31 mm 2/1,25" 72 stopnie

https://deltaoptical.pl/okular-baader-hyperion-asferyczny-31-mm-2-1-25-quot?from=listing

 

Najdłuższy jaki mam w tej chwili okular to Baader Ediascope by Zeiss 25mm z polem ok 50*, bardzo fajnie wyciąga mgiełki, delikatne zniekształcenia przy krawędziach mi nie przeszkadzają. Denerwuje mocna wrażliwość na nieosiowe patrzenie no i pole trochę małe.

Potrzebuje okularu przeglądowego, nie wiem czy lepiej iść w większą ogniskową kosztem pola (a co z ZW? czy 31mm to nie bedzie za wiele - niebo srednie, powiedzmy troche gorsze niz wiejskie) czy lepiej zejść z ogniskową nawet do tych 19mm ale z polem 82* ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luminosa i Asferyka sobie podaruj, korekcja kuleje przy tej światłosile, choć z drugiej strony Asferyk ma fajną transmisję i lubię z niego korzystać. Nie bierz też nic zbyt długiego,  utrzymaj źrenice w granicach 4-5 mm. Idealny będzie ES 24 mm (seria 82* stopnie) lub Maxvision o tej samej ogniskowej (ale te są dostępne tylko na rynku wtórnym i to dość rzadko). Rozważ jeszcze okular 20 mm w wersji 100* - taki William Optics XWA na przyklad pracuje świetnie w tym sprzęcie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, peter5 napisał:

 https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-70-22-mm-2-quot

Mam i polecam, w moim f4.5 sprawuje się naprawdę przyzwoicie, do tego super wygodnie się nim obserwuje, z racji regulowanej muszli ocznej.

Miałem takiego w wersji 32 mm i gorszego okularu nie widziałem :D 10% pola ostre, reszta to komety przy F/4.

  • Thanks 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sosna napisał:

Dzięki, upolować używkę graniczy z cudem (ostatnio przegapiłem Maxvisiona ?) a trzeba jednak czymś obserwować, Stanie pewnie na nowym pokroju ES 24mm 68* 

Nie spiesz się. Poczekaj i uzbieraj do 82deg. 

ESy 82deg to takie minimum do F5. Żal nie mieć okularu minimum 82 stopnie przy tej światłosile. Jeśli uzbierasz do 100st, to zupełny odlot. Mam na myśli dokładnie te 24mm o których pisał wyżej @lukost.

Achro F5 to sprzęt do małych i średnich powiększeń. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, mcmaker napisał:

Miałem takiego w wersji 32 mm i gorszego okularu nie widziałem :D 10% pola ostre, reszta to komety przy F/4.

 

18 minut temu, mcmaker napisał:

Miałem takiego w wersji 32 mm i gorszego okularu nie widziałem :D 10% pola ostre, reszta to komety przy F/4.

To ja bym reklamował jeśli tylko 10% była ostra, a może to wina okularów na nosie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okularów nie noszę ;) Ten SWA 70 był znośny w F/6, ale w bardziej swiatlosilnych sprzętach już nie dawał rady, nie mówiąc już o 300/1200 o którym wspominałem. Muszę dodać, że ja nie mam większych wymagań co do okularów, dla mnie bardzo dobre są już takie które pokazują 2/3 pola bez większych wad :)

Ja bralbym Maxvisiona 82*, bardzo przyzwoity okular.

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mcmaker napisał:

Okularów nie noszę ;) Ten SWA 70 był znośny w F/6, ale w bardziej swiatlosilnych sprzętach już nie dawał rady, nie mówiąc już o 300/1200 o którym wspominałem. Muszę dodać, że ja nie mam większych wymagań co do okularów, dla mnie bardzo dobre są już takie które pokazują 2/3 pola bez większych wad :)

Ja bralbym Maxvisiona 82*, bardzo przyzwoity okular.

U mnie wygląda to zgoła inaczej, zapraszam na wspólne obserwacje przez refraktor apo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mcmaker napisał:

Miałem takiego w wersji 32 mm i gorszego okularu nie widziałem :D 10% pola ostre, reszta to komety przy F/4.

Patrzyłem 17 mm i 8mm (wersja starsza) w F/5 i F4,5 i sprawowały bardzo dobrze. Praktycznie obraz taki sam jak w  Maxvsion 24 mm 82* tylko z pole 70*. Z opinii w necie można poczytać, że do 22 mm włącznie okulary są tej samej jakości.

A właśnie wersja 32 mm jest bardzo słaba, nawet tragiczna.

Ogólnie Maxvision i jego "rodzice", Meade są bardzo fajnymi okularami. Z długich okularów, za nie duże pieniądze, z polem 68* nie mają dużych wymagań (purysta) to Maxvisiony są świetne. Potem to jest chyba już tylko ES 30 mm 82*.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sosna napisał:

Potrzebuje okularu przeglądowego, nie wiem czy lepiej iść w większą ogniskową kosztem pola (a co z ZW? czy 31mm to nie bedzie za wiele - niebo srednie, powiedzmy troche gorsze niz wiejskie) czy lepiej zejść z ogniskową nawet do tych 19mm ale z polem 82* ?

Mam mały achromat 100 F5 i używam w nim w 95% przypadków tylko i wyłącznie Maxvisiona 24 82 stopnie. Nawet nie zawracam sobie głowy braniem 17.5 mm Morfeusza bo zwyczajnie takie achro kocha małe powiększenia. Jakbym miał takie wypasione 150 mm F5 to bym właśnie celował w coś pokroju 24 82 stopnie albo 20 mm 100 stopni jak Lunt czy Wo XWA (używane około 800 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czyli w sumie mam 3 opcje:

1. Polować na giełdzie na dobry 20mm 100* lub 24mm 82*

2. Dołożyć $ do ~1k i kupić nowy ES 24 82*  (https://teleskopy.pl/Okular-Explore-Scientific-24-mm-2''-(82-stopnie)-Ar-teleskopy-2214.html)

3.  Kupić ES 24 68* lub SW 22 70*

Nigdy nie patrzyłem przez okular z polem > 52* wiec  przy ~70* tez powinno byc WOW ;) Nie mówiąc już o 82 czy 100* :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Szarlej napisał:

Ja do szerokich pól w Newtonie 300/1500 używam takiego okularu: https://www.astroshop.pl/okulary/ts-optics-okular-100d-seria-ultra-21-mm-2-/p,50190

Trochę przekracza Twój budżet, ale polecam, bardzo przyzwoity.

a kurde przegapiłem  jeszcze ten. 21mm i 100deg wygląda bardzo zachęcająco. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, sosna napisał:

a kurde przegapiłem  jeszcze ten. 21mm i 100deg wygląda bardzo zachęcająco. 

Ten teleskop aż się prosi o takie szkiełko !

Poszukaj tylko info co transmisji tego szkiełka.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem trochę info o tym TS 21 100*:

Bear in mind these are the same as the Meades, and lab tests show they are not really 100° fields, more like 88-90°

Look for test reports on the Meades to find reviews.

There are other 100-110° eyepieces marketed by many companies (APM, Lunt, TS, StellarVue, William Optics, SkyWatcher, et.al.) that are made by KUO and are legitimately 100-110°.

https://stargazerslounge.com/topic/338270-new-range-of-100-degree-eps/

 

Kupić ten czy lepiej dołożyć 100 zł do ES 24 82* ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Hagen napisał:

Do przeglądu najlepsza jest lorneta, taka 15x czy 20. Takiego obrazu w tym przedziale nie nic innego. Pozdrawiam!!!

Plus żuraw, bo obserwacje w zenicie to mordęga. Przerabiałem statywy foto, monopody, montaże widłowe i dopiero obserwacje przez refraktor na az4 dają mi 100% przyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, peter5 napisał:

Plus żuraw, bo obserwacje w zenicie to mordęga. Przerabiałem statywy foto, monopody, montaże widłowe i dopiero obserwacje przez refraktor na az4 dają mi 100% przyjemności.

Obserwuje z balkonu, powiedzieć można prawie ze na wsi. Próbowałem kilka razy rozstawić się z lornetką 12x60 na AZ3 - było wesoło :D Stereopada z AZ3 robiłem + leżak lub krzesło = naprawdę dziwne akrobacje.

Bardzo lubię lornetki, 12x60 z podparcia czy 8x30 z ręki dają sporo frajdy w przerwach między chmurami tak krótkich ze nie warto teleskopu wyciągać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kupiłem APM Okular HDC XWA 20 mm 100° 2" w astroshop i dziś odstąpiłem od umowy; Trzeba będzie odesłać do Niemiec, no trudno.

Pole jest fajne ale mam wrażenie ze zbyt duże -  nie potrafię go ogarnąć bez rozglądania się, do tego mały ER - nie jest to dla mnie wygodne.

No i najważniejsze - jest zbyt jasno, przy moim średnim niebie kontrastowo robi się dopiero ok 15mm; mój błąd że nie wziąłem od razu tego pod uwagę, żaden okular nie zastąpi dobrze dobranej źrenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, sosna napisał:

Kupiłem APM Okular HDC XWA 20 mm 100° 2" w astroshop i dziś odstąpiłem od umowy; Trzeba będzie odesłać do Niemiec, no trudno.

Pole jest fajne ale mam wrażenie ze zbyt duże -  nie potrafię go ogarnąć bez rozglądania się, do tego mały ER - nie jest to dla mnie wygodne.

No i najważniejsze - jest zbyt jasno, przy moim średnim niebie kontrastowo robi się dopiero ok 15mm; mój błąd że nie wziąłem od razu tego pod uwagę, żaden okular nie zastąpi dobrze dobranej źrenicy.

Pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sosna napisał:

Kupiłem APM Okular HDC XWA 20 mm 100° 2" w astroshop i dziś odstąpiłem od umowy; Trzeba będzie odesłać do Niemiec, no trudno.

Pole jest fajne ale mam wrażenie ze zbyt duże -  nie potrafię go ogarnąć bez rozglądania się, do tego mały ER - nie jest to dla mnie wygodne.

No i najważniejsze - jest zbyt jasno, przy moim średnim niebie kontrastowo robi się dopiero ok 15mm; mój błąd że nie wziąłem od razu tego pod uwagę, żaden okular nie zastąpi dobrze dobranej źrenicy.

Rzeczywiście musisz mieć jasno... Bajer z okularami 100 stopni i więcej polega właśnie na tym, że nie ogarnia się całego pola. Dla mnie wrażenie jest takie, jakbym zanurzał się w przestrzeni. Każdy z nas oczywiście postrzega to inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sosna napisał:

Kupiłem APM Okular HDC XWA 20 mm 100° 2" w astroshop i dziś odstąpiłem od umowy; Trzeba będzie odesłać do Niemiec, no trudno.

Pole jest fajne ale mam wrażenie ze zbyt duże -  nie potrafię go ogarnąć bez rozglądania się, do tego mały ER - nie jest to dla mnie wygodne.

No i najważniejsze - jest zbyt jasno, przy moim średnim niebie kontrastowo robi się dopiero ok 15mm; mój błąd że nie wziąłem od razu tego pod uwagę, żaden okular nie zastąpi dobrze dobranej źrenicy.

Zbyt jasno przy źrenicy 4mm? Coś tu nie gra :) Przy 6mm ok może być jasno ale od 5mm w dół raczej nie powinno.

W jakich warunkach był sprawdzany okular? Bo jak przy pełni to wszystko jasne ;)

Okulary z polem 82* i wyżej zazwyczaj wymagają wklejenia oka w soczewke (oczywiście nie jest to poziom ortho ale jednak). Jeżeli szukasz komfortu to poszukaj np  LVW 22mm (oczywiście jeżeli dla Ciebie jest rzeczywiście za jasno to mniejsza ogniskowa i wtedy może morfeusz 17,5mm). Okulary słyną z wygody ;)

 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wojt0000 napisał:

Zbyt jasno przy źrenicy 4mm? Coś tu nie gra :) Przy 6mm ok może być jasno ale od 5mm w dół raczej nie powinno.

W jakich warunkach był sprawdzany okular? Bo jak przy pełni to wszystko jasne ;)

No tak pełnia, nie pomyślałem ?. Nie widzę Księżyca zza chmurw, w dodatku dziś mamy sztorm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero załapałem jaki ze mnie idiota - to że nie widzę jeszcze łysego z balkonu nie świadczy o tym że go nie ma :D 

no tak testy okularu w pełnie to słaby pomysł... tak coś mi nie pasowało że wcześniej przy 24mm było ciemniej; ehh trzeba się wyspać chyba. 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde za dużo jest do wyboru ;) W styczniowej Astronomii jest recenzja omegon panorama -  tez o nich myslalem - nieźle wypadły.  21mm podobny do tego TS.

Albo może dopłacić do klasyka jak TeleVue Delos 1.25", 17.3mm.  Pole 72* powinno mi w zupełności wystarczyć, tak jak pisałem 100* to dla mnie ciut za wiele.

Wiem już ze ważna jest dla mnie wygoda obserwacji, proponowany wyżej Morpheus 17,5 mm 76° jest sporo tańszy a recenzje również ma niezłe, podobnie Vixen LVW 22mm.

 

Ten APM HDC XWA 20 mm 100° tez nie jest wcale zły :) Znowu mam mętlik w głowie. Hmm może zamiast zwracać go do Niemiec ktoś z Was chciałby się zamienić na coś z powyższej listy z dopłata z 1 lub 2 strony? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sosna napisał:

Kurde za dużo jest do wyboru ;) W styczniowej Astronomii jest recenzja omegon panorama -  tez o nich myslalem - nieźle wypadły.  21mm podobny do tego TS.

Albo może dopłacić do klasyka jak TeleVue Delos 1.25", 17.3mm.  Pole 72* powinno mi w zupełności wystarczyć, tak jak pisałem 100* to dla mnie ciut za wiele.

Wiem już ze ważna jest dla mnie wygoda obserwacji, proponowany wyżej Morpheus 17,5 mm 76° jest sporo tańszy a recenzje również ma niezłe, podobnie Vixen LVW 22mm.

 

Ten APM HDC XWA 20 mm 100° tez nie jest wcale zły :) Znowu mam mętlik w głowie. Hmm może zamiast zwracać go do Niemiec ktoś z Was chciałby się zamienić na coś z powyższej listy z dopłata z 1 lub 2 strony? 

 

 

Każdy ma inne preferencje i komuś dany okular może pasować, a Tobie nie. Delos jest super komfortowy, bo ma regulowaną muszle oczną, ten sam patent jest w delite, ale tu pole to już 62° choć bardzo dobrze skorygowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)