Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba do nowych osób, które są bez teleskopu - parkujcie przy kapliczce. Na powitanie mówcie też od razu, że jesteście z forum. Jest noc i nigdy nie wiadomo kogo się spotka.

Na miejscu dbamy o porządek, nie hałasujemy, nie świecimy lampami bez potrzeby.

Ze względu na sytuację "pokazywanie" ograniczamy do minimium (wymaga dotytkania gałką oczną okularu), więc niech każdy ma nawet lornetkę aby się nie nudził :)

Prośba o wyrozumiałość jeśli ktoś odmawia podzielenia się widokiem przez teleskop :)

Edytowane przez dexter77
  • Like 3
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wczoraj, było nas nawet sporo :) Mam nadzieję, że ci którzy mieli wątpliwości co do wyboru teleskopu teraz już ich nie mają :) Noc nie była najciemniejsza, gdyż mamy wakacje, ale udało się zobaczyć kilka klasyków, krótka relacja wieczorem :)

  • Like 1
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę i będzie potrzebny dedykowany parking :D

ps. czy ta lampa na krzyżówce przy wyjeździe na główną drogę była wcześniej? Wydaje mi się, że to miejsce jeszcze kilka dni temu nie posiadało oświetlenia... Rok temu przy tej drodze było zero latarni, teraz już jest kilkanaście. Dobrze, że z naszej miejscówki są niewidoczne (przynajmniej latem jak kukurydza na polu sięga prawie 2m :D )

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, bebeto52 napisał:

Jeszcze trochę i wyrośnie na tym polu las ósemek ?

Książki, o których mówiłem:

Czy jest tam kto:

https://allegro.pl/oferta/frank-drake-czy-jest-tam-kto-9501170390

Kosmiczne związki:

https://allegro.pl/oferta/carl-sagan-kosmiczne-zwiazki-9436615412

  • Like 1
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Black Star napisał:

Jak wyjeżdżałem to myślałem że samochód jedzie z drugiej strony, więc też byłem zaskoczony tą lampą...

Miałem to samo.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za wiedzę, możliwość obserwacji i miłe spędzony czas :) Nie mam już żadnych wątpliwości jaki teleskop zamówić ;) 

Jeszcze raz dziękuję za wcześniejsze ostrzeżenia o zwierzętach na tej leśnej, prostej drodze. Tylko 40 km/h i długie światła uchroniły mnie przed pozbawieniem życia wystraszonego koziołka sarny.

Wrócę :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podsumowanie z tego co udało nam się zobaczyć:
- Jowisz - tranzyt Io na tle tarczy - niespodzianka, gdyż nikt nie widział, że dziś będziemy świadkami takiego widowiska. Jowisz wyraźny.
- Saturn - widoczna przerwa Cassineigo + księżyce
- Mars - majacząca ostrość, ale widoczna czapa polarna i struktura planety - ciemne i jasne obszary do łatwego rozpoznania

Planety oglądane w GSO 8" + ES 6,7 + filtr polaryzacyjny zmienny ES.

Kilka klasyków, wyliczanka:
- M13
- M11
- M31
- M32
- M10
- M12
- M57
- M27
- Veil
- Chichoty
- M103
- M81
- M82
- M101
- M51

GSO 8" + ES 14 / ES 30.

Hitem wieczoru był bardzo jasny i w ogóle nieoczekiwany przez nas przelot ISS (w zasadzie dwa przeloty). Akurat miałem założony okular ES 14 mm, śledzenie się udało, bardzo wyraźnie widoczne panele słoneczne i cały kształt ISS - widok R E W E L A C J A :) 

Edytowane przez dexter77
  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze to co na Astropolis :)

 

 

Przede wszystkim dziękuję za możliwość przyłączenia się do obserwacji :)

 

Pojechałem by przekonać się czy bardziej będzie mi pasować dobson 8 czy 10. Z tymi samymi okularami nie widziałem różnicy, co wynika najpewniej z mojej ignorancji w temacie. Jeśli zatem nie widać różnicy to po co przepłacać 

Ważniejsze jest jednak to że zdałem sobie także sprawę z tego, że nie będzie mnie satysfakcjonować samo oglądanie. Fajnie byłoby móc zrobić także zdjęcia. Mimo lektury działu że szkicami nie do końca satysfakcjonowało mnie to co zobaczyłem (pierwszy raz w życiu patrzyłem przez teleskop) zwłaszcza jeśli chodzi o DS. 

Będę zatem składał zestaw który ma posłużyć także do amatorskiej astrofotografii :)

 

 

  • Like 1

Bushnell Nitro 10x42, kilka okularów i bino Denkmeier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, micropoint napisał:

Napisze to co na Astropolis :)

Przede wszystkim dziękuję za możliwość przyłączenia się do obserwacji :)

Pojechałem by przekonać się czy bardziej będzie mi pasować dobson 8 czy 10. Z tymi samymi okularami nie widziałem różnicy, co wynika najpewniej z mojej ignorancji w temacie. Jeśli zatem nie widać różnicy to po co przepłacać 

Ważniejsze jest jednak to że zdałem sobie także sprawę z tego, że nie będzie mnie satysfakcjonować samo oglądanie. Fajnie byłoby móc zrobić także zdjęcia. Mimo lektury działu że szkicami nie do końca satysfakcjonowało mnie to co zobaczyłem (pierwszy raz w życiu patrzyłem przez teleskop) zwłaszcza jeśli chodzi o DS. 

Będę zatem składał zestaw który ma posłużyć także do amatorskiej astrofotografii :)

Fajnie, że wiesz już mniej więcej co dalej, jedyne co mogę napisać to to, że przy foto szykuj grubszy portfel niż do samego wizuala :D 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dexter77 napisał:

Fajnie, że wiesz już mniej więcej co dalej, jedyne co mogę napisać to to, że przy foto szykuj grubszy portfel niż do samego wizuala :D 

Wiem wiem :) dlatego najpierw sam telep a za jakiś czas powolutku kompletowanie dodatkowego sprzętu :)

Bushnell Nitro 10x42, kilka okularów i bino Denkmeier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym tygodniu pasuje, a od weekendu znikam na 2 tyg. urlopu, więc do zobaczenia w połowie sierpnia :) 
Przynajmniej noce będą już dłuższe... :) 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Black Star napisał:

I jak niebo panowie wczoraj? Ja się za późno zorientowałem że jedziecie...

Jest czego żałować.

Widoki nieziemskie (jak to zwykle na Sulejewskim niebie). Kometa ładnie widoczna.  Droga Mleczna widoczna wspaniałe już od 23:30.

W menu oprócz komety, gromady kuliste M22, M28, NGC6638, M75 okraszone Veilem i kilkoma galaktykami na deser. Chmur w praktyce nie było. Dopiero mocno po pierwszej, a raczej pewnie prze drugą, gdy wszyscy się zbierali do powrotu zachmurzyła się północna część nieba.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, obserwuję wątek już jakiś czas, dziś postanowiłem się przyłączyć do dyskusji ;) Też jestem z Poznania i obserwuję sobie z balkonu przez MAKa 127 to co tam widać z miasta, czyli głównie Księżyc i planety. Niestety jestem niezmotoryzowany, co wyklucza regularne przyłączanie się do obserwacji w Sulejewie - ale któregoś dnia pewnie Was odwiedzę, jak załatwię sobie transport.

 

Pozdrawiam!

Here under stars
Far from home

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wybiera się ktoś może w tym tygodniu? Pogoda zacna, Księżyc też już w odwrocie :) Do tego Perseidy :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jutro (wtorek wieczór) to dobry termin, mi też pasuje, możemy wstępnie jechać, ale byłbym max do 1. Ktoś jeszcze się wybiera?

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)