Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Również wczoraj posiedzialem przed domem skupiając się głównie na Księżycu obserwując go w różnych kombinacjach okularowych z nasadka bino. Obserwacje dwuoczne dają zdecydowanie większy komfort. Pieknie prezentował się również Mars w bliskim sąsiedztwie Księżyca w lornetce 8x42 Vixena. Szkoda jednak, że nie wybraliśmy się na Folwark. Wspólne obserwacje maja swój urok.

P.S. Marcin  fajna relacja ?

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja wczoraj wystartowałem dopiero grubo po 20 więc nie jechałem już na Folwark, a jako że stęskniłem się za moim Dobsem to obrałem kurs na północ od Poznania. Zameldowałem się na działce i niestety zaczęło się od problemów, szopka w której stoi skrzynka od Dobsona była bardzo dobrze zabezpieczona na zimę. Do zamknięcia zamiast kłódki ktoś (wiem nawet kto ? użył drewnianych desek i drewnokrętów, a ja nie zabrałem narzędzi... po 40 minutach udało mi się wydobyć skrzynkę nie rozwalając przy tym szopki.

Następnie ze świeżo zdobytym śrubokrętem udałem się do pobliskiej lampy w celu unieszkodliwienia tejże. Gdy już rozstawiłem teleskop i lornetkę rozpocząłem moją podróż od Oriona i M42 bo gwiazdozbiór już zbliżał się do linii horyzontu była już prawie 22, nie pamiętam kiedy ostatnio obserwowałem Oriona w moich 10? pewnie w sezonie 19-20 albo wcześniej. Tu moje zaskoczenie, może ja mam coś z oczami ale w porównaniu do lornetki 15x70 obraz nie rzuca na kolana. To znaczy, to czego nie widać w lornetce bo jest za słaba to po prostu nie widać, ale jak widać to widać niemalże tak samo dobrze. Był plan na Głowę Wiedźmy ale niestety była już tak nisko, że bez szans. Następnie odstrzeliłem Gromadę Wiatraczek i Rozgwiazda czyli M36 i M38 ? niestety styczniowa Pieprz i Sól (M37) była poza zasięgiem księżyc za bardzo świecił w tubus. Ale poprzeglądałem okolicę czyli NGC1931, NGC1907, NGC1893, NGC1778, NGC1857. Następnie przyszedł czas na Cas ale ze względu na drzewa już tylko lornetką i tu wiadomo namierzyłem Gromadę Podwójną C14 i inne moje ulubione M103, NGC659, C10, NGC654. Następnie przyszła kryska na Bliźniaki, niestety prawa noga prawego koleżki niedostępna, eh ten łysol. Ale udało się namierzyć Eskimo C39 ? jakiś taki mało przekonujący był ten Eskimo, może dlatego że zima się już skończyła. Dalej szybki rzut okiem lornetką na Żłóbek M44 i wylądowałem na poszukiwaniu Trypletu Lwa, tu znów porównanie w lornetce na pierwszy rzut oka widoczna tylko jedna galaktyka, dopiero po dłuższym wpatrywaniu coś majaczyło ale chyba prędzej Hamburger (NGC3628) niźli M65 ? to samo w Dob10 tylko nie było potrzeby wpatrywania się wszystko było od razu widoczne, dalej M95, M96 i M105 ? te widoczne tylko w dobsie ale może za mało się przyłożyłem w lornetce, Vesta zaliczona w obu sprzętach. Następnie zahaczyłem o Warkocz i Wolarza i tu M3 i M53 ładnie widoczne w obu sprzętach (M5 za nisko i drzewa) ? choć w Dobsie można to ładnie powiększyć i gwiazdki bardziej rozdzielić. Podobnie sprawa wyglądała w Herkulesie i M13, M92 (zapomniałem o NGC6229 sic!). Kolejny do zwiedzania był Wielki Wóz i tu się namęczyłem i musiałem zrobić przerwę techniczną bo lustro wtórne już zaparowało, ale suszarka zrobiła swoje i w końcu namierzyłem Galaktyki Wiatraczek M101 i Wir M51 ? w lornetce 15x70 są one ledwo ledwo dostrzegalne i trzeba się mocno postarać (...M94, M106 i M63 teraz widzę że zapomniałem o nich, szkoda). Dużo większym wyzwaniem w Dobsie było namierzenie Bodego M81 i Cygaro M82. Trawnik, na którym stawiam tubę jest miejscami dość krzywy i Dubhe chyba wypadał w ?zenicie? mojego montażu tak więc nim udało się nastawić tubę to kilka razy przerywałem i zaczynałem od nowa, a w międzyczasie kilka razy leżałem na ziemi z lornetką ? ta opcja okazała się dużo wygodniejsza. Niemniej w końcu Dob trafił w cel i pokazał moc!, te galaktyki to był hit dnia? tzn nocy? najlepiej widoczne obiekty DS w tej sesji, nawet mam wrażenie że coś tam jeszcze majaczyło możliwe, że to była NGC3077, w lornetce też był zacny wręcz nadzwyczaj dobry widok, ale Dobson absolutnie wymiótł, zbliżała się północ. Na koniec najtrudniejsze obiekty ze względu na położenie tj. M97 i M108 ? kilka razy podchodziłem do tematu lornetką i Deska Surfingowa chyba czasami majaczyła ale dopiero teleskop pokazał wyraźnie te obiekty, ale Sowa tak samo niewyraźna jak Eskimo ? bez rewelacji. Kwadrans po północy od północy - północnego wschodu zaczęły napływać chmury więc zacząłem się zwijać. Jeszcze przed 01:00 zanim wyjechałem znów zrobiło się czysto na niebie, nawet mimo że byłem już oślepiony światłem w domku to niebo wydawało mi się czystsze niż wcześniej ? całe szczęście lornetka 15x70 to sprzęt, który zawsze jest pod ręką gotowy do użycia, więc jeszcze raz zrobiłem szybki przegląd nieba i chwilę poleżałem na trawie ? Na koniec temperatura spadła już do -3.4 st tak w efekcie L-adapter od lornetki udało mi się odkręcić dopiero w domu za pomocą kombinerek.

Ogólnie to była bardzo udana nocka, do domu wróciłem o 02:20, zanim położyłem się spać zbliżała się 03:00 tak więc dzisiaj od rana oczy na zapałki i byle do kolejnej nocy? kurcze mam nadzieję, że będą chmury bo chcę się wyspać ?

 

ps: kuferek od lornetki doskonale sprawdza się jako podręczny schowek na okulary i filtry, i zabezpiecza przed oszronieniem

ps2: zapomniałem dodać, że z pomocą ES UHC i Baader OIII usiłowałem wyłuskać IC434 Koński Łeb i NGC2024 Mgławica Płomień - niestety nic z tego nie wyszło

 

IMG_7833.jpeg

Edytowane przez devnull77
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, polaris napisał:

Hickson 44

Stellarium mi mówi, że to Leo Quartet ? ...... a coś ma Maczka lub lornetkę? bo na Quartet bez dobsa to najwyżej mogę sobie popatrzeć i powyobrażać ?

 

ps: a dla początkujących to Tryplet Lwa

Edytowane przez devnull77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę polował na Sombrero jutro powinno już być trochę nad horyzontem. Oprócz tego M100, M87, M64, M35.  I chciałem jak zwykle zerknąć na Bodego, choć nienawidzę szukać w zenicie czegoś.

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie do was, może ktoś ma jakiś dłuższy okular w 2" który można by przymierzyć do MAK127 - chcę sprawdzić i ocenić czy ma sens kupowanie takich długich okularów w granicach 40-50 mm. Ja mam najdłuższy okular 30mm co daje źrenicę ~2,5mm  - a to bardzo mało do DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)