Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wszystkim za wczorajszy wypad, warto było, myślę że jakoś po 23 zrobiło się już dość ciemno :)
Oto lista moich zaplanowanych i zdobytych obiektów za pomocą lornetki 15x70:

Mel 111 - piękny lornetkowy obiekt, Warkocz Bereniki
M3 - widoczna kulka - Psy Gończe
M81 i M82 - bardzo dobrze widoczne, Wielka Niedźwiedzica
M5 - gromada w gwiazdozbiorze Węża, widoczna kulka
M13 - klasyk w Herkulesie
M92 - mała kropka, wyraźna, także w Herkulesie
M57 - Mgławica Pierścień, bardzo malutka kropeczka, ale widoczna, Lutnia
Collinder 399 - asteryzm wieszak w konstelacji Liska - piękny lornetkowy obiekt
M101 - Galaktyka Wiatraczek - widoczna jako wyraźne pojaśnienie, Wielka Niedżwiedzica
M51 - Galaktyka Wir - widoczne pojaśnienie, Psy Gończe
M106 - znów Psy Gończe, widoczne pojaśnienie metodą zerkania
M66 - widoczna zerkaniem, gwiazdozbiór Lwa

A na deser wschód Jowisza i Saturna :)

  • Like 2
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grartuluję, jak widać grunt to zaplanowanie obserwacji :)

Dziękuję wszystkim za spotkanie, było super. Mimo wilgoci i mgły. Pobuszowałem wczoraj po letnich zajawkach i obrazki w okularze były piękne. Byle do następnego spotkania.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, polaris napisał:

Grartuluję, jak widać grunt to zaplanowanie obserwacji :)

Dziękuję wszystkim za spotkanie, było super. Mimo wilgoci i mgły. Pobuszowałem wczoraj po letnich zajawkach i obrazki w okularze były piękne. Byle do następnego spotkania.

Widziałem, że miałeś uchwyt do telefonu, jakie mocowanie? Możesz coś polecić? Szukam jakiegoś uchwytu żeby zamontować do nogi statywu, najlepiej na zacisk i  z długim wyginanym ramieniem :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowniez dziękuję za wczorajszy wieczór. Milo było poznać nowych kolegów.

Dla mnie to była inauguracja z nową 10" tuba GSO Dobson.

Na miejscu byłem kilka minut po 22.00 i przez niecałą godzinę w samotności podziwialem zachodzący Księżyc.

Kiedy wreszcie się sciemnilo i można było przystąpić do obserwacji DS-ów unosząca się wilgoc spowodowała parowanie optyki. Lusterko wtórne oraz szukacz szybko zaparowaly. 

Trzeba jednak zawsze że sobą zabierać suszarkę ?

Mimo to padło tej nocy kilka klasyków, których to juz dawno nie miałem okazji oglądać przez teleskop. Na koniec kiedy już wróciłem do domu a była godzina 2.00 nie mogłem się oprzeć i już przed domem wyjąłem teleskop i podziwialem pierwszy raz w tym roku Jowisza i Saturna. Odrobine jeszcze pływały w atmosferze ale te planety zawsze zapieraja dech w piersiach. 

Do zobaczenia przy kolejnej okazji...

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dexter77 napisał:

Widziałem, że miałeś uchwyt do telefonu, jakie mocowanie? Możesz coś polecić? Szukam jakiegoś uchwytu żeby zamontować do nogi statywu, najlepiej na zacisk i  z długim wyginanym ramieniem :) 

Wysłałem Ci link na PW. Uchwyt nie jest super sztywny ale telefon jest zawsze po ręką i nie trzeba się zastanawiać gdzie go położyć. Klamra ma płaskie zaciski więc nie wiem czy da się ją bezpiecznie zamocować na nodze statywu. 

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie

Jestem świeżak w temacie od pół roku posiadam GSO 10'' na dobsonie .

Parę obiektów z M zaliczyłem , teraz planuje wypad w lipcu w ciemniejsze miejsce za Ryczywolem.

Dokładniej w okolicach 26 -27 księżyc będzie nisko i szybko zajdzie.

Chętnie bym się spotkał z kolegami .

Oczywiście jestem też otwarty na inne miejsca oraz daty.

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznaj się z tematem. To miejsce miało potencjał! jednak zapał Kolegów nieco oklapł. W lipcu chętnie się wybiorę pod Ryczywół :) 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Aktur napisał:

Oczywiście jestem też otwarty na inne miejsca oraz daty.

Do Sulejewa to masz spory kawałek, i to przez miasto. Natomiast na południe od Poznania mamy lepsze niebo SE-S-SW.

Co do daty, dyktuje ją pogoda i faza Księżyca, ale zawsze staramy się skorzystać z okazji do spotkania i obserwacji. Innym ciemnym miejscem jest Zwola, ale to jeszcze dalej.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj dzięki za zainteresowanie.

Tak Obserwując Mapkę zaśmiecenia światłem zastanawiam się nad Drawieńskim Parkiem Narodowym ale to może w sierpniu

Sulejowo jest położone w bardzo korzystnym miejscu i jest też łakomym kąskiem

 

Zdaje sobie sprawę że ta Mapka to tylko mapka wystarczy spojrzeć na Bieszczady. 

 

Jeżeli chodzi o Lipiec mam do dyspozycji tylko jedną noc więc nie  mogę się wybrać za daleko. Natomiast Sierpień Sulejów ? Kto wie może dam się namówić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ignisdei napisał:

Zapoznaj się z tematem. To miejsce miało potencjał! jednak zapał Kolegów nieco oklapł. W lipcu chętnie się wybiorę pod Ryczywół :) 

Tak w lipcu Ryczywół .

Piękna fotka ttripletu w lwie . :)

o fotkach jeszcze nie marzę uczę się jak narazie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Aktur napisał:

Tak Obserwując Mapkę zaśmiecenia światłem zastanawiam się nad Drawieńskim Parkiem Narodowym ale to może w sierpniu

We wrześniu wszyscy tam będziemy!

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Aktur napisał:

Zapoznaj się z tematem. To miejsce miało potencjał! jednak zapał Kolegów nieco oklapł. W lipcu chętnie się wybiorę pod Ryczywół

Jeśli chodzi o ciemną miejscówkę, to moją ulubioną jest miejsce w pobliżu Wypalanek (tych koło Obornik Wlkp.), czyli blisko Ryczywołu. Duża polana. Las dookoła, więc horyzont wyżej niż na polu, ale nisko i tak się nie ogląda, a wyżej niebo ciemniejsze niż w Sulejewie. Tyle, że to daleko ode mnie, więc nieczęsto mam okazję tam bywać. Polecam jednak to miejsce osobom z północnych części Poznania i okolic.

Położenie: geo: 52.720528,16.671381
https://osmand.net/go?lat=52.720528&lon=16.671381&z=17

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Aktur napisał:

Dzięki za cynk. Możesz być pewien że odwiedzę to miejsce.

20 lipca jak będzie pogoda mam akurat czas. 

Pozdrawiam

Przemysław

Przepraszam 26 lipca.

Jeżeli ktoś ma ochotę możemy zrobić mini zlocik 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacjami zazwyczaj jest tak, że jak są warunki to umawiamy się niemalże z dnia na dzień a nawet w ciągu dnia. Bywa i tak że jest to środek tygodnia. Może jest to mało komfortowe zważywszy, że na drugi dzień trzeba iść na pracy. Ale co zrobić takie hobby. Nie zawsze udaje się spotkanie w weekendy. Dlatego najlepiej jest śledzić wątek na forum bo nie wiadomo kiedy będą dobre warunki. ?

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ustalanie terminu miesiąc wcześniej jest raczej niemożliwe :) Nie masz pojęcia jaka będzie pogoda :) Sprawdziłeś fazę księżyca w tym terminie? 

Często jest tak, że rano są chmury, a wieczorem nagle się przejaśnia wbrew prognozom, wtedy idzie info i kto może jedzie :) Niestety przy takim hobby trzeba mieć jakiś zapas czasu do dyspozycji, inaczej sprzęt stoi i się kurzy :) 

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, piotrfie napisał:

Jeśli chodzi o ciemną miejscówkę, to moją ulubioną jest miejsce w pobliżu Wypalanek (tych koło Obornik Wlkp.), czyli blisko Ryczywołu. Duża polana. Las dookoła, więc horyzont wyżej niż na polu, ale nisko i tak się nie ogląda, a wyżej niebo ciemniejsze niż w Sulejewie. Tyle, że to daleko ode mnie, więc nieczęsto mam okazję tam bywać. Polecam jednak to miejsce osobom z północnych części Poznania i okolic.

Położenie: geo: 52.720528,16.671381
https://osmand.net/go?lat=52.720528&lon=16.671381&z=17

Nie byłem tam już z 10 lat. Kiedyś jeździliśmy tam często. Porzuciliśmy to miejsce ze względu na szybko rosnący las. Ciekawe jak tam teraz wygląda.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ignisdei napisał:

Nie byłem tam już z 10 lat. Kiedyś jeździliśmy tam często. Porzuciliśmy to miejsce ze względu na szybko rosnący las. Ciekawe jak tam teraz wygląda.

Jest to w tej okolicy, ale nie jestem pewien czy to dokładnie to samo miejsce.

Duża prostokątna polana porośnięta twardą wysoka trawą. Wczesną wiosną została skoszona, co bardzo ułatwia wybór miejsca pod teleskop. Byłem tam ostatnio gdzieś w połowie marca, krótko przed koronapandemią.

To właśnie tam spotkałem kiedyś myśliwych, co sobie fotkę na tle teleskopu do kroniki koła łowieckigo chcieli zrobić ?

 

IMG_20200308_155249.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że byłem kiedyś z Ignisem na jakiejś miejscowe w Puszczy. Nie wiem czy to jest to samo miejsce. Było to w maju  2011r (wieki temu)? Fakt ciemno było ale wilgoc masakrycza. Woda wręcz kapala z tuby i okularów. ?

Pamiętam ten wypad po dziś dzień. ?Miałem jeszcze wtedy teleskop  Bressera na montażu Meade LXD75 z Go To  Ech stare dobre czasy...

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Thomas napisał:

Pamiętam, że byłem kiedyś z Ignisem na jakiejś miejscowe w Puszczy. Nie wiem czy to jest to samo miejsce. Było to w maju  2011r (wieki temu)? Fakt ciemno było ale wilgoc masakrycza. Woda wręcz kapala z tuby i okularów. ?

Pamiętam ten wypad po dziś dzień. ?Miałem jeszcze wtedy teleskop  Bressera na montażu Meade LXD75 z Go To  Ech stare dobre czasy...

Dokładanie byliśmy w Wypalankach :)Wilgoć jak to wilgoć  - las!

To co podaje piotrfie wygląda inaczej . Pewnie nowa przycinka. Tam , wtedy obok drogi "szedł" młodniak - już całkiem spory. Potem za drzewami była osada.

A zresztą co tu język strzępić. Przegryźta się przez to. ;)

 

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nieoczekiwanie zrobiły się całkiem znośnie warunki a tu cisza ...?

Wystawilem nawet wczoraj  ok 22.00 na mojej łące  teleskop. Wydawało mi się jednak, że  coś wisi w powietrzu i ostatecznie zwinąłem  sprzęt i poszedłem spać. A teraz żałuję ?

20200612_215519.thumb.jpg.104d25e1b289e899e7e4ae2d51a1160f.jpg

Jest szansa na kolejne okno pogodowe z niedzieli na poniedzialek.

Wstępnie z Polarisem jesteśmy umówieni. 

Bądźmy w kontakcie 

Edytowane przez Thomas

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)