Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Thomas napisał:

Wczoraj nieoczekiwanie zrobiły się całkiem znośnie warunki a tu cisza ...?

Wystawilem nawet wczoraj  ok 22.00 na mojej łące  teleskop. Wydawało mi się jednak, że  coś wisi w powietrzu i ostatecznie zwinąłem  sprzęt i poszedłem spać. A teraz żałuję ?

Jest szansa na kolejne okno pogodowe z niedzieli na poniedzialek.

Wstępnie z Polarisem jesteśmy umówieni. 

Bądźmy w kontakcie 

No to masz @Thomas czego żałować ?

Wybraliśmy się wczoraj z córką poobserwować nieco przy użyciu lornetki 30x100 w Puszczy Noteckiej, niedaleko Borowego Młyna.

Warunki nie były najprzedniejsze, ale jasne klasyki (M51, M81/82, M13, M92) było ślicznie widać.
Do M57 trzeba było nieco podnieść powiększenie, ale i tak efekt jest słabszy niż w MAK-u, o dużym Dosonie nie wspominając. Raczej wina doboru sprzętu do tego obiektu niż warunków.

Z filtrami Orion UB także Veil prezentował się całkiem ładnie. W trzydziestokrotnym powiększeniu akurat pięknie się komponuje w polu widzenia.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy wczoraj z Thomasem, ale po północy niebo się zasnuło. Jednak przez godzinę udało nam się złapać nieco klasyków letnich i pogadać o życiu. Sprawdzałem ClearOutside na dziś i ma być dużo lepiej, więc może zaryzykuję drugą nockę pod rząd.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było jak napisał Polaris. Coś tam między chmurami udało się wypatrzec. Lupnelismy Veila testujac przy okazji dwa filtry ES UHC i OIII i uznaliśmy, że w przypadku tego drugiego lepiej się prezentuje. Mnie bardzo również podobała się M27 w OIII (Polaris woli bez).?

Na koniec delektowalismy się Jowiszem. Mimo, że pływał jeszcze w atmosferze to jednak udało się wypatrzec WCP,  która akurat tej nocy była w centrum planety.

Może i ja dziś podjadę na drugą nockę z rzędu ??

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i byliśmy we trójkę. Polaris, Piotrfie i ja. 

Niebo wczoraj było zdecydowanie lepsze niż w niedzielę choć do ideału brakowało. Coś tam się klebilo. Było również chłodniej niż poprzedniej nocy. Kiedy skończyliśmy obserwację ok 1.30 termometr wskazywał 11°C.

Oczywiście padały głównie klasyki ale lupnelismy też jakiegoś Palomara  nie pamiętam numeru(może Polaris będzie wiedzial).

Dla mnie była to okazja żeby porównać oba filtry ES UHC i OIII. Zarówno jeden jak i drugi spisał się znakomicie. Zapewne przyjdzie mi kupić obydwa ?

Delektowalismy się również widokiem Jowisza i Saturna w różnej kombinacji filtrów z Ultra Blockiem włącznie.( Piotrfie jest szczęśliwym posiadaczem).

Wczoraj dokuczala na  lekką wilgoc - dobrze, że zabrałam suszarkę ?

Najblisze dni zapowiadają się burzowo. Ja natomiast w czwartek wybieram się do Zatomia na 3dniowy spływ kajakowy z rodzina.?

Do zobaczenia po powrocie ??

  • Like 3

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Thomas napisał:

Oczywiście padały głównie klasyki ale lupnelismy też jakiegoś Palomara  nie pamiętam numeru(może Polaris będzie wiedzial).

Cóż dodać... Palomar, którego wyhaczył Polaris to był Palomar 9. Trzeba go było wyzerkać, ale ewidentnie w okularze Polarisowego  Dobsa był i zniknąć nie miał zamiaru ?

Szczególnie ciemno nie było, ja poskakałem lornetą 30x100 nieco po galaktykach w okolicy Wielkiej Niedźwiedzicy i Psów Gończych, po czym zabrałem się za Łabędzia, a szczególnie za Veila, który w lornecie z filtrami Ultra Block jest niezwykle urokliwy. 

Jowisz i Saturn w międzyczasie podeszły na tyle wysoko, że przesiadłem się na planety. Na początek z Ultrablockiem. Efekt jest dość komiczny. Intensywnie zielonkawe planety. 

Jako, że 30x na planety to mało założyłem do lornety okulary BST ED 5mm co dało powiększenie nieco ponad 100x. Planety duże, ale seeing za słaby na 100x w lornetce, szczegóły już nie tak ładne - przesiadłem się na moje ulubione zoomy Baadera. Przy 8mm pasy na Jowiszu całkiem zacne. Saturn z pięknie prezentującym się pierścieniem. Obok majaczyła Rhea. 

Po planetach jeszcze parę gromad kulistych, zoom  tu się sprawdza doskonale, M13, M92, M3 i zachciało mi się jeszcze dopaść M53, ale się spóźniłem. Zeszła tak nisko, że jej nie dopadłem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój telep za chwilę będzie w drodze, więc następny wypad dołączam ze swoim działem :) 

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie 

Jadę dzisiaj około 18 obadac to miejsce .

Byliśmy też w domu w wyszynkach jakiś czas temu więc jedziemy właśnie aby porównać obydwa miejsca i zdecydować się dokładnie co do lipcowych wypadów.

Czy ktoś może przesłać jakiś namiar dokładniejszy do do miejsca w Wypalankach był bym wdzięczny.

Pozdrawiam

Przemysław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Aktur napisał:

Witajcie 

Jadę dzisiaj około 18 obadac to miejsce .

Byliśmy też w domu w wyszynkach jakiś czas temu więc jedziemy właśnie aby porównać obydwa miejsca i zdecydować się dokładnie co do lipcowych wypadów.

Czy ktoś może przesłać jakiś namiar dokładniejszy do do miejsca w Wypalankach był bym wdzięczny.

Pozdrawiam

Przemysław

Przepraszam za autokorektę pisane na kolanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, tutaj piszemy o obserwacjach i spotkaniach w miejscu Sulejewo Folwark. Jeśli masz jakieś inne dobre miejsce najlepiej załóż osobny wątek z dokładną lokalizacją, wówczas nie będzie zamieszania :)

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówicie, że się rozjaśni? Jakby co jestem w pogotowiu i jak będą warunki to podjadę ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)