Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Ok widzę po satelicie, że powinno być ok :)

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za spotkanie, mogłem przetestować nowy nabytek razem z okularami :) Jedno jest pewne - muszę szybko nabyć krzesełko, gdyż plecy czują lekką gimnastykę :) 
Wczorajsze obserwacje z mojej strony to zaledwie kilka klasyków na zapoznanie się ze sprzętem + Jowisz i Saturn na deser.

Natomiast M13 w Taurusie to widok bezcenny :) Warto było zarwać nockę pomimo konieczności nastawienia budzika na 7.

Niedługo możemy mieć chyba też problem z parkowaniem na miejscu, gdyż nasza lokalna grupka staje się coraz liczniejsza :) 

Szybka pamiątkowa fotka z telefonu na zakończenie:

713691650_2020-06-2301_33_35.thumb.jpg.4d650084609813bc0e3ccd275728ab85.jpg

 

 

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wspólne obserwacje. Thomas nazwał je milczącymi bo każdy ślęczał przy swojej rurze i w ciszy obserwował. Oprócz Piotra, bo on nie ma rury tylko kratę. Postaram się coś napisać na Astronocach, bo coś tam jednak wypatrzyłem mimo wilgoci i szarego nieba. 

  • Like 2
  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dziękuje za wspólne obserwacje i choć była to jedna z najkrótszych nocy to coś tam udało się wyłuskać. Były takie chwile, że każdy był tak pochłonięty obserwacjami, że siedzieliśmy w milczeniu. Ja osobiście upajałem się widokiem klasycznych obiektów od M13,M92, M27,M57, NGC6995, NGC6960 (Veil), słabo widoczny NGC6888(Crescent). Ustrzeliłem też kilka eMek w Strzelcu.

Sam nie wiem jak ale czas szybko zleciał. I choć chciałem skończyć o 1.00 to odjechałem przed 2.00 w nocy. ?

Na koniec obejrzeliśmy kilka obiektów w 13" Taurusie Piotra, który nieco samotnie rozstawił się w głębi pola.

Rada dla Dextera - krzesełko podczas obserwacji to podstawa. Nic tak nie psuje komfortu jak ciągłe napinanie pleców. Ja swoje krzesełko zrobiłem sam ?

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tymczasem dziś znów szykuje się pogoda :D 

ps. krzesełko już w drodze z OLX :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za wczorajsze obserwacje. 

39 minut temu, Thomas napisał:

Tak to prawda szykuję się. Może wystawie dziś tubę przed dom

No @Thomas twardo tak noc w noc balujesz z gwiazdami.

Pogoda się szykuje, więc chociaż MAKa na balkon wystawię.

Byle nie zasnąć nad okularem ?

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Thomas napisał:

Tak to prawda szykuję się. Może wystawie dziś tubę przed dom.

Szybko działasz. Jakie kupiłeś?

...przyda się i do obserwacji i do prasowania :D Regulowane - coś jak ma Polaris ? 

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, piotrfie napisał:

No @Thomas twardo tak noc w noc balujesz z gwiazdami.

Pogoda się szykuje, więc chociaż MAKa na balkon wystawię.

Byle nie zasnąć nad okularem ?

@piotrfie trzeba być twardym nie miękkim. Poza tym uciąłem sobie poobiednią drzemkę więc myślę, że nie zasnę ??

Tuba już się chłodzi.

Chce przetestować okular Meade HD25mm, który w końcu do mnie dotarł.

Pogodnego nieba...

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, polaris napisał:

Przy okazji pokażę, jak wyglądały zloty kilkanaście lat temu (wspominałem o tym wczoraj w Sulejewie). Wielu nie pamięta takich czasów...

czarnkow.jpg

Wygląda to jak na targach sprzętu astro a w tle dumny reprezentant firmy SW ?

Naliczyłem 9 Synt a wspomniałeś Marcin o 8sztukach?

Przynajmniej na zlocie nikt nikomu nie zazdrościł sprzętu?

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, znacie w pobliżu Rogalina jakieś miejscówki z dobrym widokiem na północny-wschód? Chciałbym w czwartek nad ranem zapolować na kometę :) 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dexter77 napisał:

Hej, znacie w pobliżu Rogalina jakieś miejscówki z dobrym widokiem na północny-wschód? Chciałbym w czwartek nad ranem zapolować na kometę :) 

A skąd pewność że będą warunki? 

Przy pierwszej okazji też spróbuję na nią zapolowac. 

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Thomas napisał:

A skąd pewność że będą warunki? 

Przy pierwszej okazji też spróbuję na nią zapolowac. 

Z tego co widzę jest szansa na przejaśnienie: http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=2615

37 minut temu, polaris napisał:

Z tym kierunkiem możesz mieć problem. Chyba, że wieża w Mosinie. Też chcę zapolować, ale chyba wybiorę coś koło siebie.

No właśnie chyba pojadę na wieżę widokową w Mosinie, jest tam bardzo ładny widok w tym kierunku, do tego kometa będzie idealnie nad Poznaniem (m. in. Rataje, które widać z wieży) także szykuje się ciekawy kadr :) 

Generalnie za chwilę będzie widoczna przez całą noc, ale jej obecnie ustawienie (warkocz i nachylenie względem obserwatora) są bardzo ciekawe :)

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja wybieram się na wieżę w Mosinie, jeśli warunki dopiszą planuję się pojawić około 2:30 w czwartek. Tutaj mapka do wieży gdyby ktoś chciał dołączyć :)

https://goo.gl/maps/wm4wGZDFa9SaLhjv6

Lepszej wysokiej miejscówki nie znalazłem, wieża jest na Osowej Górze (około 130 m n.p.m), więc powinno być ok. Z tego co widzę po relacjach łuna z miasta na tej wysokości raczej nie powinna przeszkadzać przy tym obiekcie.
Jakby co to na wieżę raczej kiepsko będzie wejść z teleskopem i się tam rozstawić, są barierki. Ja planuję zabrać tylko lornetkę i aparat. Parking jest jakieś 100 m od wieży. Dojście i dojazd bezproblemowe.

 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuna może nie będzie przeszkadzać,ale wieża jest mocno oświetlona z tego co pamiętam i chyba sporo odblasków mi się pojawiało w lornetce jak kiedyś tam byłem wieczorem. Ale może da się jakoś ustawić żeby tego uniknąć ? tak czy tak jeśli ktokolwiek tam będzie to na tą chwilę też planuję podjechać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)