Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy dojadę na 2.30. Jeśli będą dziś wieczorem warunki to może wyskocze gdzieś bliżej mnie. Praktycznie od mojej strony północna część nieba jest ciemniejsza niż w Mosinie.  Poszukam jakiegoś wysokiego punktu w mojej okolicy i zapewne tam się zasadze.

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zdecydowanie gorsze, obyśmy zdążyli w tym tygodniu coś zobaczyć :) Nie pozostaje nic innego jak nastawić budzik i sprawdzić przez okno jak wygląda sytuacja :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, polaris napisał:

Prognozy nie są tragiczne. Wysokie chmury, i to nie w 100%.

Potwierdzam, widzę że znów się zmieniło, ja nastawiam budzik, jak będzie w miarę to jadę :) Ktoś chętny?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tam koledzy byliście na wieży?

Ja kometę obserwowałem z moich terenow czyli z Kiekrza. Zabrałem na obserwację córka i syna. Kilka godzin wczesniej wyruszylem w poszuliwaniu dobrego punktu obserwacyjnego. Znalazlem takowy na zjezdzie z S11 w okolicach Rokietnicy. Niestety kiedy dojechalismy na miejsce ok 1.15 w nocy okazalo sie, ze na polu robili jakies odwierty i uznalismy ze w takim halasnie nie bedziemy obserwowac. Szybko znalazlem inną miejscowkę  na górce.  Północno wschodnia czesc nieba byla czysta choc w okolicach komety klebily sie jakies chmury. W powietrzu unosiła się wilgoc a temperatura spadła do 12°C. Szybko namierzyłem kometę w lornetce i chwilę później rozstawilem teleskop. Widok przepiękny w każdym polu i powiększeniu od 42-100x. Im później się robiło tym kometa wynosiła się coraz wyżej i ok 2.30 kiedy już się zwijalismy było ją widać gołym okiem. Gdyby nie chmury i srebrzyste, które również pojawiły się tej nocy kometa świeciła by jeszcze mocnej. 

Warto było jednak poświęcić te 2 godziny w środku nocy a moje dzieciaki 16l i 14l ? miały okazję pierwszy raz w życiu widzieć kometę.

Warto było ?

Edytowane przez Thomas
  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko,że byliśmy,choć jak usłyszałem budzik o 2 to nie było to tak oczywiste ;) nawet zrobiłem zdjęcie komety telefonem przyłożonym do lornetki i choć szału nie ma,to i tak się cieszę,że mimo prymitywnych metod i sprzętu,jakoś tam udało mi się to uwiecznić :) chłopaki uwieczniali trochę lepszym sprzętem :) fajna odmiana od pola i od noszenia teleskopu po nocy :) w końcu było też widać z kim się obserwuje ;)  ogólnie wypadzik bardzo spoko :) aaa no i sama kometa też fajnie wyglądała :) księżyc w lornetce też konkretny,raczej rzadko przeze mnie widywany w takiej fazie,bo przeważnie o tej porze śpię :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

09.07.2020 (godz. 2:40), Osowa Góra, Wielkopolski Park Narodowy, wieża widokowa w Mosinie (Glinianki) - obserwacje przelotu komety C/2020 F3 (NEOWISE).

Budzik zadzwonił o 2, ale go nie usłyszałem, dopiero funkcja drzemki boleśnie mi przypomniała, że już czas wstawać :) Odczytałem SMS od chłopaków, że są już w drodze, wyjrzałem przez okno - jedna wielka mgła - myślę sobie - gdzie oni jadą? Zaryzykowałem i udałem się w stronę wieży. Im byłem bliżej i wyżej byłem docelowego miejsca, tym mgła zanikała coraz bardziej, a na samym szczycie Osowej Góry już jej praktycznie nie było.

Na miejscu pojawiłem się około godziny 2:40 i wtedy zdałem sobie sprawę, że mogłem być jakieś 20 min wcześniej, ale i tak dobrze, że zdążyłem na spektakl :) Swoją drogą na parkingu oprócz auta Polarisa i Bebeto stało jeszcze jedno - jakie było moje zdziwienie, gdy podczas wypakowywania sprzętu z bagażnika nagle zauważyłem zakochaną parę wracającą ze spaceru.... :D (nie wiem czy zauważyliście, ale jak już odjeżdżaliśmy to parka siedziała dalej w aucie na tylnym siedzeniu :D:D:D - takie atrakcje).

Krótki "spacer farmera" ze sprzętem pod wieżę, potem schody jak na latarnię i byłem na miejscu. Chłopaki już z rozstawionymi lornetkami, ale zauważyłem od razu małe zachmurzenie na północy i nieco zrezygnowany zapytałem:
- I co? Chmury?

Odpowiedź była jednak nieco inna niż się spodziewałem:
- Coś ty, zobacz - pięknie widać.
Podszedłem do tarasu i gołym okiem ujrzałem piękną, jasną, spektakularnie widoczną kometę
C/2020 F3 (NEOWISE). Była wysoko, o wiele wyżej niż się spodziewałem - w okolicy 7 stopni. Widok naprawdę bezcenny. Mocno świecące jądro, a do tego długi warkocz gazowy i pyłowy. Można by powiedzieć - jak z opowieści, wręcz z baśni. Do tego delikatne zachmurzenie dodające charakteru, na drugim planie widoczne obłoki srebrzyste, a poniżej nieśmiałe światła Poznania i okolic. Czy trzeba czegoś więcej?

Jak to Polaris powiedział, musieliśmy czekać "aż tyle lat na taki widok". Coś w tym jest, bo ostatni raz podobny obrazek widziałem, gdy byłem dzieckiem w roku 1996 podczas przelotu komety Hale'a-Boppa, czyli 24 lata temu :) 

Sprzęt rozstawiony - czas na obserwację. Kometa widoczna gołym okiem, w lornetce Delta Optical Extreme 10x50 ED pięknie podkreśliła swój niesamowity warkocz, a w Delta Optical Extreme 15x70 ED wypełniła jeszcze bardziej pole widzenia i dodatkowo nabrała znacznego rozmiaru. Nie wiedziałem, czy mam robić zdjęcia, czy też patrzeć przez lornetkę, a czas uciekał. Całe szczęście udało się zrobić jedno i drugie.

Na zakończenie zobaczyliśmy wschód Wenus i dzięki temu w tym samym momencie na niebie widzieliśmy Jowisza, Saturna, Marsa, Wenus, Księżyc i kometę C/2020 F3 (NEOWISE).

Dzień wcześniej trochę się obawiałem oświetlenia wieży, ale zupełnie nie przeszkadzało ono w obserwacjach. Tak samo niewidoczna była łuna Poznania, gdyż przy gruncie cały czas była mgła, która skutecznie odcięła poświatę, a w zasadzie ukryła całe miasto.

Na pamiątkę dorzucam 3 zdjęcia wykonane telefonem (w tym jedno z przyłożonym telefonem do okularu lornetki 15x70), a na deser jedna klatka z Canona 6D z podpiętym obiektywem Canon 24-105 L f/4 z ustawieniami: 75 mm, ISO 100, 5s, f/4. Kolory podkręcone w Adobe Lightroom.

Po powrocie do domu czekała jeszcze 3 godzinna drzemka, a po niej czas do pracy :)

Mimo wszystko warto było się poświęcić i wstać w środku nocy!

670669366_2020-07-0903_16_20.thumb.jpg.b6b03f846aa8dc4449a1e8131ec9793c.jpg

1312049879_2020-07-0903_16_10.thumb.jpg.4956d848d5ab150ef90b55b093192284.jpg

Telefon przystawiony do okularu lornetki 15x70:

2095829565_2020-07-0903_01_31.thumb.jpg.54633c14c9f9195be5ee6dcb16a8d3c0.jpg

Klatka z Canona 6D + 24-105 L f/4, kometa C/2020 F3 (NEOWISE), na dole widoczny delikatnie Poznań (około 20 km od wieży w linii prostej):

IMG_7205_min.thumb.jpg.6ae8635e7ca6afebd9887940cb1eaa62.jpg

Edytowane przez dexter77
  • Like 6

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko powyższe to prawda, było zaje(biście). Widok, na który warto było czekać ponad 20 lat. Ja również pamiętam komety Hyakutake i Hale-Bopp, ale ta chyba je przebija pod względem obrazka. Napiszę na AN relacyjkę i wrzucę ze dwa zdjęcia. @dexter77, chętnie wykorzystam jedno Twoje zdjęcie, mogę?

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, polaris napisał:

Wszystko powyższe to prawda, było zaje(biście). Widok, na który warto było czekać ponad 20 lat. Ja również pamiętam komety Hyakutake i Hale-Bopp, ale ta chyba je przebija pod względem obrazka. Napiszę na AN relacyjkę i wrzucę ze dwa zdjęcia. @dexter77, chętnie wykorzystam jedno Twoje zdjęcie, mogę?

Bierz co chcesz :D 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Thomas napisał:

Dexter  swietna relacja.?

Myślę Polaris, że powinieneś również umieścić ją na AN ?

Skopiuję w sumie post też do innego działu, bo przypadkiem wyszła z tego faktycznie krótka relacja :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc nie powinien przeszkadzać, jak jechać to do Sulejewa na ogólne obserwacje a kometa jako bonus :)

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)