Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

 

48 minut temu, Laura napisał:

tak tak, śledzę pogodę :) mam nadzieję, że się uda :) Dzięki :)

Obserwuj wątek, jeśli mieszkasz na stałe w Śremie to masz blisko, jak będziemy na miejscu i wpadniecie to dzieciaki na widok z teleskopu się też załapią :) 

Kometę zobaczysz też ze Śremu. Patrz w kierunku Poznania.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, wczoraj warunki były bardzo fajne, szkoda, że nie dojechałem, następnym razem nie odpuszczę : ) 
Fajny wpis na AN!

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, wczoraj warunki były bardzo fajne, szkoda, że nie dojechałem, następnym razem nie odpuszczę : ) 
Fajny wpis na AN!

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też żałuję ale bałem się że zasnę za kierownicą. A po drodze z Poznania są dwie drogi między lasami gdzie zwierzyny jest tyle, że jadę jak przez pole minowe. 

W piątek z tego co widzę ma być ładnie.

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super relacja @polaris.

Jako, że urlopuję na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia do Sulejewa niestety w tym tygodniu wybrać się nie mogę, ale, jako, że tu niebo jeszcze czarniejsze, a małżonka przy pakowaniu udawała, że nie zauważyła, iż pół bagażnika zajmuje Taurus, to też udało mi się zrobić 2 nocki obserwacyjne. 

Kometa prezentuje się pięknie, choć bardziej podoba mi się w lornetce 8x42 niż w Taurusie, bo tam nawet w Hyperionie asferyku 31 ogon jej nieco obcina, a to jej nie służy. Za to przy użyciu solidniejszego powiekszenia (300) mogłem przyjrzeć się dokładniej głowie komety.

Gdy mi się już kometa nieco przejadła, przerzuciłem się na Saturna i Jowisza.

Na koniec nieco DS-ów, ostatnio mam fazę na gromady kuliste, więc skakałem po nich puki lustro wtórne nie zarosiło się na amen.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Black Star napisał:

Też żałuję ale bałem się że zasnę za kierownicą. A po drodze z Poznania są dwie drogi między lasami gdzie zwierzyny jest tyle, że jadę jak przez pole minowe. 

W piątek z tego co widzę ma być ładnie.

Zdecydowanie, uważajcie szczególnie na prostej drodze między Żabinkiem, a Mosiną. Te kilka km prostej drogi kusi, aby dodać gazu, jednak ja tam jadę max 50km/h. W zasadzie za każdym razem jak jadę tą drogą to jest jakaś zwierzyna (i to wcale nie jakaś mała). Widziałem na tym odcinku juz wypadki śmiertelne.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dexter77 napisał:

Zdecydowanie, uważajcie szczególnie na prostej drodze między Żabinkiem, a Mosiną. Te kilka km prostej drogi kusi, aby dodać gazu, jednak ja tam jadę max 50km/h. W zasadzie za każdym razem jak jadę tą drogą to jest jakaś zwierzyna (i to wcale nie jakaś mała). Widziałem na tym odcinku juz wypadki śmiertelne.

Zgadzam się z @dexter77 że trzeba uważać. Ostatnio jak jechałem przez las wyskoczyły mi dwie sarny. Ostro wyhamowalem i tuba teleskopu przesuneła się do przodu uderzając w moje siedzenie. Na szczęście jechałem 50km/h a i tak odczułem skutki hamowania. Praktycznie jak jade przez las  to co chwilę mijam jakieś koty, lisy i sarny. Jedzcie ostrożnie.

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Thomas napisał:

Zgadzam się z @dexter77 że trzeba uważać. Ostatnio jak jechałem przez las wyskoczyły mi dwie sarny. Ostro wyhamowalem i tuba teleskopu przesuneła się do przodu uderzając w moje siedzenie. Na szczęście jechałem 50km/h a i tak odczułem skutki hamowania. Praktycznie jak jade przez las  to co chwilę mijam jakieś koty, lisy i sarny. Jedzcie ostrożnie.

No to miałeś działo wycelowane w plecy :) Ja ostatnio wożę tubę prostopadle na tylnym siedzeniu właśnie z tego powodu - w razie gwałtownego hamowania nie chciałbym takiego pocisku w kręgosłup.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dexter77 napisał:

No to miałeś działo wycelowane w plecy :) Ja ostatnio wożę tubę prostopadle na tylnym siedzeniu właśnie z tego powodu - w razie gwałtownego hamowania nie chciałbym takiego pocisku w kręgosłup.

Można tak to ująć. ?

Jednak zdecydowanie lepiej mi tuba wchodzi do samochodu jak wloze ja wzdłuż niż w poprzek. Będę musiał czymś wypełnić (moze styropian) lukę między tubą  a siedzeniem kierowcy. Wtedy przy ostrym hamowaniu nie powinna się przesunąć.?

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproszony dzięki życzliwości @dexter77, chętnie do Was dołączę przy najbliższej okazji :) Bez teleskopu, bo przymierzam się do jego kupna (wstępnie rozważam GSO 8" lub Mak 127). Idąc za dobrą radą, chciałbym skorzystać z uprzejmości innych miłośników nocnego nieba, żeby przekonać się co naprawdę będzie dla mnie odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Cygnus napisał:

Zaproszony dzięki życzliwości @dexter77, chętnie do Was dołączę przy najbliższej okazji :) Bez teleskopu, bo przymierzam się do jego kupna (wstępnie rozważam GSO 8" lub Mak 127). Idąc za dobrą radą, chciałbym skorzystać z uprzejmości innych miłośników nocnego nieba, żeby przekonać się co naprawdę będzie dla mnie odpowiednie.

Co prawda Maka obecnie w naszej grupie nikt nie ma, ale GSO 8", 10" a nawet Synta 10" Flex się znajdzie :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro ma być okno i w sobotę. W sobotę niestety mnie nie ma, jadę odwiedzić rodziców, ale jeśli jutro się wypogodzi to chyba skoczę. 

  • Like 2

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Black Star napisał:

Zapowiada się ładne okno na dzisiaj. Planuje ktoś wypad?

Jeśli tylko jakiś szczęśliwy posiadacz teleskopu zdecyduje się tam dzisiaj pojechać, to na pewno dołączę, żeby przez ten teleskop chwilkę łypnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę koło 23 jeśli się nic nie zepsuje na niebie. Wszyscy chętni mile widziani oczywiście.

Edytowane przez Black Star
  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)