Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, Heizer napisał:

Witam jestem przed zakupem sprzętu mieszkam w centrum Poznania i szukam czegoś co nadawało by się do obserwacji "balkonowej" jak i na takie wyjazdy jak te do Sulejowa

Synta na balkon?

Nie wiem co to za balkon, ale do Dobsona musiałby być duży.

Na wyjazdy Dobson jest w sam raz. Na moim, dość wąskim balkonie używam MAKa albo dużej lornety. Taurus zawadzałby o barierkę. To sprzęt, który zabieram w teren.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Księżyc nie poradzimy. Zestrzelić nie można bo nas ekolodzy zadziobią ? .

Zostaje zaakceptować jego zwyczaje.

Wschodzi coś koło pół do dziesiątej w poniedziałek a na koniec tygodnia godzinę później.

Poniedziałek w prognozie nadal w miarę pogodny. Dobrą pogodę z czwartku już nam meteorolodzy przebukowali na piątek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na naszej miejscówce Księżyc zacznie przeszkadzać około 23, a ciemno masz już od 22, zresztą - i na Księżyc chętnie popatrzę :)

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, piotrfie napisał:

Synta na balkon?

Nie wiem co to za balkon, ale do Dobsona musiałby być duży.

Na wyjazdy Dobson jest w sam raz. Na moim, dość wąskim balkonie używam MAKa albo dużej lornety. Taurus zawadzałby o barierkę. To sprzęt, który zabieram w teren.

Wiem też się tego obawiam że będzie problem z upchnięciem Dobsona na balkon :) jest dość spory tylko wąski około 130 cm na 4 m. w razie czego umieścił bym go na skrzyni żeby tuba mogła wystawać poza barierkę ... jak myślicie zmieści się ? ;] Myślałem jeszcze o dachu mieszkam na 3 piętrze kamienicy i chyba mógł bym się tam rozstawić. 

 

A odnośnie modelu wczoraj do 2 w nocy przeglądałem fora i po ciężkich bojach wybór padł na https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1-10,-chłodzenie-lustra,-model-680)-teleskopy-2035.html

Wiem że mak był by lepszy na balkon ale jeżeli dzięki syncie 8 połknę całkiem bakcyla może to być kolejny zakup a mam autko i nie ma problemu żeby zabrać synte gdzieś poza miasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że juto niebo będzie wyglądać lepiej (przynajmniej na podstawie prognoz). Obecnie jest nieźle ale prognoza wskazuje na to, że koło 22 chmury wysokie popsują widoczność.

Załączam prognozy na dziś i jutro z ClearOutside dla Grzybna (koło Sulejewa) . Mimo, że te prognozy przeważnie się sprawdzają, to tylko prognozy, ale jechałbym jutro.

Bieżąca prognoza: https://clearoutside.com/forecast/52.16/16.88

20200906.png.6fdc7539f44659e83e7cb29a3dc63cec.png20200907.png.3a5a30836693a64f10d5755845e796d6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Heizer napisał:

w razie czego umieścił bym go na skrzyni żeby tuba mogła wystawać poza barierkę

No to będzie bardzo stabilnie, a wyciąg z okularem też za barierką. Kup w zestawie uprząż wspinaczkową żeby nie wypaść na skwer :) 

A na dachu będzie za to seeing jak ta lala.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Heizer napisał:

Wiem też się tego obawiam że będzie problem z upchnięciem Dobsona na balkon :) jest dość spory tylko wąski około 130 cm na 4 m. w razie czego umieścił bym go na skrzyni żeby tuba mogła wystawać poza barierkę ... jak myślicie zmieści się ? ;] Myślałem jeszcze o dachu mieszkam na 3 piętrze kamienicy i chyba mógł bym się tam rozstawić. 

A odnośnie modelu wczoraj do 2 w nocy przeglądałem fora i po ciężkich bojach wybór padł na https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1-10,-chłodzenie-lustra,-model-680)-teleskopy-2035.html

Wiem że mak był by lepszy na balkon ale jeżeli dzięki syncie 8 połknę całkiem bakcyla może to być kolejny zakup a mam autko i nie ma problemu żeby zabrać synte gdzieś poza miasto.

Wybór dobry. Niestety na balkonie o takiej szerokości (podobny do mojego) będzie to ekwilibrystyka. Jednak nie kierowałbym się balkonem. Najlepsze są obserwacje za miastem i na nie bym celował ze sprzętem.

Zwróć uwagę, że w tej chwili jest on chwilowo niedostępny zarówno w teleskopy.pl jak i w  DeltaOptical. Warto się dopytać kiedy się pojawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłbym się,  ale muszę ten tydzień wstawać o 5 rano.

?

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrfie napisał:

Widzę @polaris,  że zdecydowałeś się na tę 17 Morpheusa ?

Też zdecydowałem się na Morpheusa 17,5?

W takim razie nastawiamy się na jutro. :thumbsup:

Myślę, że od 21.00 można się już instalować. Zmierzch nawigacyjny zaczyna się 20.45.

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przed północą się wyczyscilo. Na koniec ucielismy sobie z Acidem pogawedke i opuszczalismy Folwark  krótko przed godziną 0.00.

Wczorajsze obserwację to istny spektakl mgły ale dzięki niej seening na planety był niemal doskonały. Do zobaczenia być może już w piątek.?

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po powrocie było czysto, rozstawiłem się jeszcze na osiedlu  i walczyłem z bino do 1 :D 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Black Star napisał:

Czyli pogoda nie do końca podeszła? 

Pogoda była "dziwna" :) Na początku czysto, potem od strony lasu było widać jak metr po metrze przesuwała się w naszym kierunku mgła, aż w końcu nas pożarła. Gdy się już nami najadła, powróciła do lasu pozostawiając nieco resztek na niebie. Dzięki temu powstał filtr do obserwacji planet :D Potem się zachmurzyło i znów rozchmurzyło :)  

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wczoraj zasugerował, że możemy spróbować rozstawiać się dalej w polu, gdyż zyskamy więcej widoku nieba na północy, warto to rozważyć :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała wzmianka, w sobotę przejeżdżałem w tej okolicy i zrobiłem kilka zdjęć, gdyby ktoś chciał zobaczyć jak miejscówka wygląda za dnia.

ps. tej kukurydzy wzdłuż drogi wczoraj już nie było :) 

2020-09-06 11.43.36.jpg

2020-09-06 11.44.00.jpg

2020-09-06 11.44.22.jpg

  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)