Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś szykuje się na piątek? ..bo już następny tydzień to może będziemy codziennie jeśli prognozy się potwierdzą :) Ciepło, bez łysego, a do tego bezchmurnie :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, polaris napisał:

Mi ten piątek wybitnie nie pasuje. Więc jak pogoda dopisze to pojadę w weekend lub w przyszłym tygodniu.

Weekend w sensie sobota? Można i w sobotę zamiast pt  :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dexter77 napisał:

Weekend w sensie sobota? Można i w sobotę zamiast pt  :) 

Sobota też powinna być ok, ale jak będzie zobaczymy. Może też się zjawie choć trudno mi się teraz określić, liczę mocno na następny piątek i prawie nów :D

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sobotę wyjeżdżam, za to jutro mi się chyba zwolniło. Wygląda na to, że w pełnym składzie dopiero w przyszłym tygodniu.

@dexter77 ty jedziesz na zlot? nie widziałem Cię na liście. 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Black Star napisał:

Ja w sobotę wyjeżdżam, za to jutro mi się chyba zwolniło. Wygląda na to, że w pełnym składzie dopiero w przyszłym tygodniu.

@dexter77 ty jedziesz na zlot? nie widziałem Cię na liście. 

Pojadę jeśli będzie pogoda, ale bez noclegu.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2020 o 16:55, Heizer napisał:
W dniu 6.09.2020 o 00:13, piotrfie napisał:

Synta na balkon?

Nie wiem co to za balkon, ale do Dobsona musiałby być duży.

Na wyjazdy Dobson jest w sam raz. Na moim, dość wąskim balkonie używam MAKa albo dużej lornety. Taurus zawadzałby o barierkę. To sprzęt, który zabieram w teren.

Wiem też się tego obawiam że będzie problem z upchnięciem Dobsona na balkon :) jest dość spory tylko wąski około 130 cm na 4 m. w razie czego umieścił bym go na skrzyni żeby tuba mogła wystawać poza barierkę ... jak myślicie zmieści się ? ;] Myślałem jeszcze o dachu mieszkam na 3 piętrze kamienicy i chyba mógł bym się tam rozstawić. 

Panowie pozwolą że tylko koledze @Heizer odpowiem i już nie zaśmiecam wątku ;)

Ja mam Syntę 10" na Dobsonie i balkon o identycznych wymiarach - większych problemów nigdy nie miałem poza balustradą która nie pozwala na opuszczenie teleskopu niżej niż na 15° choć z tej miejscówki i tak w tamtym miejscu mam mocno zaświetlone niebo. W Twoim przypadku myślę że skrzynka wystarczy tylko że musi być dość stabilna ;) 

Edytowane przez lukaskot779

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy wczoraj, pomimo bezchmurnego nieba warunki jedne z gorszych (jak nie najgorszych) jakie tam widziałem :) Rozlane mleko na niebie, widoczność bardzo kiepska. Prognozy na przyszły tydzień się już mocno pogorszyły..

Poza tym mieliśmy wczoraj kilkanaście osób, które przyjechały "popatrzeć", a do tego odwiedziny dzików :)

Nie wiem jak inni, ale mi w takich grupach obserwuje się bardzo ciężko :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda warunki wczoraj przeciętne żeby nie powiedzieć słabe. Całe niebo jakieś sine jak w biale noce. Jedynie planety jeszcze przyzwoicie było widać. Tak na szybko przetestowalem 2" filtr GSO Dark Green 58A i muszę przyznać, że bardzo dobrze sobie  poradził z wytlumieniem mocnego czerwonego światła planety.

Tak jak napisał Dexter mieliśmy wczoraj sporą grupę widzów trochę z mojej strony i kolegi. Też osobiście wolę obserwację w grupie  "zawodowcow" ale warto czasem komuś pokazać jak piękny jest kosmos i nasze hobby.? 

P.S. 

Nie wiem czy dziś dam radę pojechać mam pewne rodzinne zoobowiaznia ?

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dziś odpadam, warunki jak wczoraj, a nawet gorsze, przejrzystość tragiczna.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dexter77 napisał:

Ja jak już dziś będę walczył to z Marsem, ale lokalnie :)

Napisz co udało się zobaczyć. Powodzenia.

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrfie napisał:

Cześć

Ktoś się dziś wybiera 

Kiedyś bym się zabrał,  bo jeszcze od zakupu (3 tyg) nie miałem okazji sprawdzić swojego bino, pewno bym się czegoś więcej nauczył przy Was. A przy okazji, byliście kiedyś na Bednarach? Też jest bardzo dobrze.

 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Baton napisał:

Kiedyś bym się zabrał,  bo jeszcze od zakupu (3 tyg) nie miałem okazji sprawdzić swojego bino, pewno bym się czegoś więcej nauczył przy Was. A przy okazji, byliście kiedyś na Bednarach? Też jest bardzo dobrze.

 

Do czego używasz bino? Jaki teleskop?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, piotrfie napisał:

Cześć

Ktoś się dziś wybiera 

W stopce jest napisane ;)

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Baton napisał:

W stopce jest napisane ;)

W wersji mobile nie ma stopek :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz niedługo zachodzi. Pół godziny temu był w miarę wysoko, ale i tak slaby. Saturn wyżej i całkiem ok. Cassiniego przez lornetę, przy powiększeniu 70 widać. Mars wysoko, więc niezły. Żałuję, że nie zabrałem MAK-a. Przydałoby się nieco przypowerować.

Plejady już wysoko i jak zwykle piękne. Co do bardziej DS-owycj  DS-ów to M13 ładna, ale M92 już bardzo taka sobie. Przejrzystość powietrza kuleje, wysokie chmury powoli przychodzą z północnego zachodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, dexter77 napisał:

W wersji mobile nie ma stopek :)

SW MAK127, ALT AZ
SW SWA 7mm, Vixen SLV10mm, BCO 18mm, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm, Barlow Vixen 2x / 1,25" z T2, nasadka WO dielektryk 1,25", nasadka bino WO
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

  • Like 1

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepsko, skoro już zabrałem się za M31 i towarzystwo, ale M33 też dało się złapać jak na te warunki nadspodziewanie.

Zabielenie chmurami z PnZ przegania.

Zanim zajrzę w tę stronę, jeszcze Uran na linii między Marsem i Plejadami. Przy 70 razach widać, że to niebieskawa tarczka, ale lorneta to nie sprzęt na Urana.

Skoro się przeczyściło, to hop na północ. M81/82 jak zawsze nie zawodzą. M51 za nisko. Nie widać.

Na deser jeszcze Veil filtrowany Ultra Blockiem i czas wracać z Sulejewa.

W sumie warunki słabsze niż w poniedziałek, ale wcale nie beznadziejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Baton napisał:

SW MAK127, ALT AZ
SW SWA 7mm, Vixen SLV10mm, BCO 18mm, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm, Barlow Vixen 2x / 1,25" z T2, nasadka WO dielektryk 1,25", nasadka bino WO
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Jak to możliwe, że przez 3 tyg nie testowałes jeszcze maka z bino? Mars, Jowisz, Saturn, Księżyc! Do tego niepotrzebne sulejewskie niebo :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, piotrfie napisał:

Kiepsko, skoro już zabrałem się za M31 i towarzystwo, ale M33 też dało się złapać jak na te warunki nadspodziewanie.

Zabielenie chmurami z PnZ przegania.

Zanim zajrzę w tę stronę, jeszcze Uran na linii między Marsem i Plejadami. Przy 70 razach widać, że to niebieskawa tarczka, ale lorneta to nie sprzęt na Urana.

Skoro się przeczyściło, to hop na północ. M81/82 jak zawsze nie zawodzą. M51 za nisko. Nie widać.

Na deser jeszcze Veil filtrowany Ultra Blockiem i czas wracać z Sulejewa.

W sumie warunki słabsze niż w poniedziałek, ale wcale nie beznadziejne.

Sam dziś byłeś na folwarku? Zagadka słabego seeingu rozwiązana:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/23629-pył-znad-sahary-nad-europą/

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)