Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, dexter77 napisał:

Jak to możliwe, że przez 3 tyg nie testowałes jeszcze maka z bino? Mars, Jowisz, Saturn, Księżyc! Do tego niepotrzebne sulejewskie niebo :)

Ostatnie 2 tygodnie chodziłem do pracy na rano, trzeba bylo wstawać o 5tej, a wcześniej nocki, pracuję w 3 zmianach niestety.

 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Baton napisał:

Ostatnie 2 tygodnie chodziłem do pracy na rano, trzeba bylo wstawać o 5tej, a wcześniej nocki, pracuję w 3 zmianach niestety.

 

To nie zazdroszczę, mam nadzieję że bino sprawne, gdyż moje okazało się wadliwe i odesłałem w ciągu 2 tyg. na wymianę.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dexter77 napisał:

To nie zazdroszczę, mam nadzieję że bino sprawne, gdyż moje okazało się wadliwe i odesłałem w ciągu 2 tyg. na wymianę.

A co z nim było nie tak?

Z moim chyba jest wszystko o.k. patrzyłem raz tak na krótko naziemnie wieczorkiem, podglądałem sąsiadki z sąsiedniego os. Czecha. ;)

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Baton napisał:

A co z nim było nie tak?

Z moim chyba jest wszystko o.k. patrzyłem raz tak na krótko naziemnie wieczorkiem, podglądałem sąsiadki z sąsiedniego os. Czecha. ;)

Duża polaryzacja, spora różnica w jasności torów, do tego problem z osiowością okularów przy obserwacjach parkami poniżej 20 mm (dwa Jowisze itp.). Ponadto luzy w ustawieniach dioptrii. Wszystko to dopiero zauważyłem przy obserwacjach nocnych, całe szczęście bez problemu uznali wymianę na inny egzemplarz :) Bino też do maka127.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie przy powłokach polaryzacja będzie, wieksza lub mniejsza, ale zawsze.

U mnie polarycja jest w lewym okularze w teście na monitorze przy max rozsuniętych torach optycznych, ale po zmniejszeniu odległości między nimi niweluje się i jest mała różnica. Niby w nocnych ta polaryzacja nie przeszkadza.

Teleskopy pl kiedy do nich napisałem,  odpisali, aby zapoznać się z tematem jak działa podzielnik światła w takich binoviewerach i co to jest kąt Brewstera i dlaczego światło odbite jest spolaryzowane. Czyli wg ich polaryzacja w bino to normalne zjawisko.

Mam parkę orciaków 18mm, może musiałbym wyjść chociaż przed blok i sprawdzić n Jowiszu i Saturnie.

 

IMG_20200903_155854.jpg

IMG_20200903_160626.jpg

IMG_20200903_160555.jpg

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Baton napisał:

Generalnie przy powłokach polaryzacja będzie, wieksza lub mniejsza, ale zawsze.

U mnie polarycja jest w lewym okularze w teście na monitorze przy max rozsuniętych torach optycznych, ale po zmniejszeniu odległości między nimi niweluje się i jest mała różnica. Niby w nocnych ta polaryzacja nie przeszkadza.

Teleskopy pl kiedy do nich napisałem,  odpisali, aby zapoznać się z tematem jak działa podzielnik światła w takich binoviewerach i co to jest kąt Brewstera i dlaczego światło odbite jest spolaryzowane. Czyli wg ich polaryzacja w bino to normalne zjawisko.

Mam parkę orciaków 18mm, może musiałbym wyjść chociaż przed blok i sprawdzić n Jowiszu i Saturnie.

 

IMG_20200903_155854.jpg

IMG_20200903_160626.jpg

IMG_20200903_160555.jpg

Ja zwróciłem bino przede wszystkim przez problemy z osiowością, musiałem trochę kombinować z okularami, żeby równo leżały i dawały jeden obraz. Potem okazało się, że w jednym gnieździe mam większy luz przy ustawieniach dioptrii, co mogło mieć wpływ na ułożenie okularów. Koniec końców udało mi się uzyskać odpowiedni ostry pojedynczy obraz, ale w międzyczasie dostałem też maila od TS, że bez problemu wymienią mi bino na lepszy "mechanicznie" egzemplarz, więc skorzystałem i odesłałem :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Black Star napisał:

Ktoś się wybiera dziś / jutro czy już oszczędzacie siły na zlot? :)

Jakby ktoś się dziś wybierał mogę rozważyć.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało zapytam, czy mogę dołączyć,  ale pracuję do 22, więc pewno niepredzej jak na 23 bym był.  Nie wiem tylko, czy brać wszystko, czy tylko lornetkę.  Dexter, a te ruchome pierścienie w bino sluza do ustawiania odleglosci okularów od lustra, czy jak?

 

Wczoraj patrzyłem przez chwilę w osiedlu, ale na statywie foto, chciałem sprawdzić tylko te orciaki ;)

Wczoraj bylo mleko, później przeszlo na chwilę i znowu...

 

P.S.

Moge kogoś zabrać jakby co, niewielkie auto, ale na tył siedzenia i w bagażnik chyba lorneta astro wejdzie :D

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadaj bez problemu, o 23 na pewno jeszcze ktoś będzie, ale dopytuj na forum wieczorem. Ja dziś z doskoku, więc dlatego z lornetkami - ostatnio cały czas teleskop, także przyda się odskocznia na DSy w dwururce :) 

ps. te ruchome pierścienie w bino to ustawienie dioptrii jak w lornetce, regulujesz nimi ostrość na drugie oko jeśli potrzebujesz. Okular wtedy odsuwa się minimalnie góra / dół. Odsunięcie też ma wpływ na regulację ostrości centralnej w maku - inaczej będziesz ostrzyć z wysuniętą dioptrią, a inaczej z wsuniętą. W moim bino przy dioptrii ustawionej w połowie całe gniazdo było luźne - podobno TS tak mają, ale niektóre egzemplarze bardziej, a niektóre mniej :) A skoro zechcieli mi wymienić - to skorzystałem :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Thomas napisał:

Poczekajmy do wieczora i zobaczymy jak sytuacja się rozwinie. Osobiście mogę jechać. Jeśli się okaże, że są słabe warunki posiedzę godzinkę  i na chatę ?

Thomas, czy ty masz gso na dobsie? 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Thomas napisał:

Tak GSO 10" 

To jeśli wypali wyjazd dasz się przyjrzeć? Zastanawiam się czy samo łożyskowanie i prowadzenie jest o tyle lepsze żeby mi się chciało wymienic synte na gso :)

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Black Star napisał:

To jeśli wypali wyjazd dasz się przyjrzeć? Zastanawiam się czy samo łożyskowanie i prowadzenie jest o tyle lepsze żeby mi się chciało wymienic synte na gso :)

Napiszę inaczej - jak kiedyś u ciebie próbowałem wyszukać obiekt, to myślałem że zablokowałeś montaż :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dexter77 napisał:

Napiszę inaczej - jak kiedyś u ciebie próbowałem wyszukać obiekt, to myślałem że zablokowałeś montaż :) 

Ja wiem, tylko ja już się przyzwyczaiłem a boje się że synty nie sprzedam tak łatwo 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dexter77 napisał:

Wpadaj bez problemu, o 23 na pewno jeszcze ktoś będzie, ale dopytuj na forum wieczorem. Ja dziś z doskoku, więc dlatego z lornetkami - ostatnio cały czas teleskop, także przyda się odskocznia na DSy w dwururce :) 

To co brać MAKa z bino,czy tylko lornetę? Zanim mak dojdzie z bino, to będzie 24 :)

O 23 będzie jeszcze Saturn i Jowisz na horyzoncie?

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Baton napisał:

To co brać MAKa z bino,czy tylko lornetę? Zanim mak dojdzie z bino, to będzie 24 :)

O 23 będzie jeszcze Saturn i Jowisz na horyzoncie?

O 23 się chowa już, w sobotę jak patrzyłem to już było po ptakach właściwie po 22:30

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuu, to słabo, Mars zostaje jeszcze.

Z DS-ÓW MAKiem i bino, co warto, pytam, bo niedzielny obserwator jestem.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Black Star napisał:

@dexter77swego czasu znajdował Makiem to samo co ja syntą np parkę M81  i M82 - ale to może on Ci lepiej odpowie :)

M31 w Andromedzie jeszcze, tania lorneta 20x80 z osiedla też daje radę, ale w takiej miejscówce byłoby ciekawiej pewno.

W piątek mógłbym być o wiele prędzej, Saturn z Jowiszem poczekają :)

 

 

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)