Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, Black Star napisał:

Póki co zamiast się czyścić robi się coraz większy syf, przynajmniej nad Poznaniem...

No, aż pod Antoninkiem widać, słabo się zapowiada wieczór. 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak było wczoraj na Lecha, Saturn z Jowiszem za mleczną woalką, a Mars od wschodu wędrował po czystym niebie.

 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Baton napisał:

Uuuu, to słabo, Mars zostaje jeszcze.

Z DS-ÓW MAKiem i bino, co warto, pytam, bo niedzielny obserwator jestem.

Z makiem i bino na DSy nie zapolujesz, zbyt mała ŹW, będzie ciemno jak w tyłku :) Polowanie z makiem na DSy to tylko mono i okular 2" ok. 30mm z szerszym polem, np. Swan, Scopos lub GSO SV. Pokażą bez problemu wszystkie klasyczne emki - niezbyt jasno, ale zobaczysz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dexter77 napisał:

Z makiem i bino na DSy nie zapolujesz, zbyt mała ŹW, będzie ciemno jak w tyłku :) Polowanie z makiem na DSy to tylko mono i okular 2" ok. 30mm z szerszym polem, np. Swan, Scopos lub GSO SV. Pokażą bez problemu wszystkie klasyczne emki - niezbyt jasno, ale zobaczysz.

No to czopka, to lorneta 20x80 zostaje, czy będzie lepiej?

Z osiedla luknąłem raz w Andromedę, myślałem,  że będzie lepiej niz w lornecie, może z jakimś filtrem UHC by było  dobrze. M42 jeszcze można MAKiem, ale na tę chwilę to ok 3:30 widzę z okna Oriona.

A serducho i duszę da się z MAKa w dobrych warunkach?

 

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, dexter77 napisał:

Zlot w Zatomiu jest :)

A no tak. ?

Jestem już na osiedlu jeszcze widać Saturna i Jowisza z Lecha ?

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Baton napisał:

No to czopka, to lorneta 20x80 zostaje, czy będzie lepiej?

Z osiedla luknąłem raz w Andromedę, myślałem,  że będzie lepiej niz w lornecie, może z jakimś filtrem UHC by było  dobrze. M42 jeszcze można MAKiem, ale na tę chwilę to ok 3:30 widzę z okna Oriona.

A serducho i duszę da się z MAKa w dobrych warunkach?

 

Do Andromedy filtr nie jest potrzebny, poza tym to przereklamowany obiekt wg mnie i lepiej wygląda w lornetce niż teleskopie :)

Jeśli chodzi o mgławice w maku to też kiepsko, za ciemno będzie, może ewentualnie veil z filtrem. Najlepiej będą się prezentować gromady otwarte, jak np. M36 w Woźnicy. Widać ciekawie kontrastowo rozbicie na gwiazdy. M42 wszędzie wygląda ok, gdyż to jeden z najjaśniejszych obiektów. Mak to jednak teleskop do innych celów, także cudów nie będzie :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Black Star napisał:

Też myślę nad tym, ale boje się że będzie jak wczoraj. 

Jak za tydzień zakryją nas chmury na miesiąc to będziemy wspominać takie warunki jak dziś z utęsknieniem :) 

ps. wczoraj było przyzwoicie, tylko sił brakło :D 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dexter77 napisał:

Do Andromedy filtr nie jest potrzebny, poza tym to przereklamowany obiekt wg mnie i lepiej wygląda w lornetce niż teleskopie :)

Jeśli chodzi o mgławice w maku to też kiepsko, za ciemno będzie, może ewentualnie veil z filtrem. Najlepiej będą się prezentować gromady otwarte, jak np. M36 w Woźnicy. Widać ciekawie kontrastowo rozbicie na gwiazdy. M42 wszędzie wygląda ok, gdyż to jeden z najjaśniejszych obiektów. Mak to jednak teleskop do innych celów, także cudów nie będzie :)

To ja zostaję na osiedlu, żeby szybko przez bino luknąć na dwie planetki.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15.09.2020 (godz. 22:00), Sulejewo Folwark

Warunki wczoraj nie było najgorsze. Można było jednak zauważyć wpływ ciepłych mas powietrza na widoczność, więc z planetami dość słabo, ale gromady prezentowały się bardzo przyzwoicie. Jak na środek tygodnia na placu boju liczna ekipa, łącznie 5 osób i do dyspozycji sprzęt: GSO 8", GSO 10", SW Flex 10", Taurus 13", Nikon EX 10x50, Delta Extreme 10x50 i Delta Extreme 15x70.

Tym razem wybrałem się wyłącznie z lornetkami Delta 10x50 i 15x70, dawno ich nie używałem, dlatego też sesja obserwacyjna sprawiła mi sporo frajdy i pozwoliła spojrzeć z nieco szerszej perspektywy na wrześniowe niebo.

Na pierwszy ogień poszła para Mizar i Alkor w Wielkiej Niedźwiedzicy, w 15x mogłem bez problemu rozdzielić Mizara na dwa składniki A i B. Potem kadr przeniosłem na M81 i M82, po czym przeskoczyłem do M13 w Herkulesie. Obiekty widoczne wyraźne.

Jako, że Orzeł jeszcze dość wysoko na niebie, skierowałem się w jego dziób i potem do Tarczy, aby zobaczyć Gromadę Dzika Kaczka. Pozostając w tych rejonach nieba skierowałem lornetkę trochę wyżej w stronę gwiazdy Altair, a następnie do Tarazed. Potem nieco w prawo, aby zapolować na dość ciemny obiekt jakim jest Mgławica E, czyli Barnard 142 i Barnard 143.

Wczorajsze warunki nie były spektakularne, ale zerkaniem mogłem dostrzec w lornetce 15x70 delikatne pociemnienie z zamierzonym kształtem, co pozwoliło uznać ten obiekt za zaliczony.

Po chwili przerzuciłem się w rejony nieba położone na północy i wschodzie. Klasycznie mogłem bez problemu zobaczyć Galaktykę Trójkąta i NGC 752 znajdującą się obok, Andromedę, Chichoty, Stock 2, Owl Cluster (dla mnie to wciąż lecąca Sowa, a nie stwór E.T.) i M103. Dość sporo czasu spędziłem w okolicach Kasjopei, dawno tam nie zaglądałem z lornetką, mogłem na spokojne delektować się widokiem na dwoje oczu przemierzając bardziej i mniej znane obszary tego rejonu nocnego nieba.

Jako, że wczoraj przypadał światowy "dzień kropki" - o czym przypomniał mi syn wracając z przedszkola - postanowiłem zapolować na Urana i Neptuna z lornetką 15x. Wspomagając się aplikacja SkySafari bez problemu szybko je odnalazłem w polu widzenia. Neptun, który kilka dni temu był w opozycji znajduje się obecnie w okolicach Wodnika. Widać było wyraźne błękitne zabarwienie kropki w okolicach innych gwiazd. Dość łatwo można go wyszukać kierując się na lewo od gwiazdy ? Aquarii. Neptun tworzy tam obecnie trójkąt równoboczny z innymi gwiazdami i stanowi jeden z wierzchołków figury.
Z Uranem było nieco trudniej, krążyłem chwilę nad ogonem w konstelacji Wieloryba, ale w końcu go upolowałem. Odcień cyjankowy zdradził jego pozycję. 
Z ciekawości spojrzałem jeszcze na dwie inne kropki - Marsa i Jowisza. Tutaj oczywiście bez żadnego detalu, ale Mars to już widoczna "kula". Jowisz za nisko, natomiast Saturn z wyraźnym kształtem sugerującym obecność pierścieni.


Niedługo potem widać było już ładnie Plejady i wschodzącą Kapellę z Woźnicą. Niestety próby dostrzeżenia gromad bez skutku - przeszkadzało drzewo. 

Na zakończenie na statyw wrzuciłem 10x50 i spoglądałem w te same okolice. W szerszym kadrze te same obiekty nabierają zupełnie innej perspektywy. Gromada Alpha Persei Cluster (Melotte 20) w Perseuszu jak zawsze spektakularna - wygląda idealnie w przybliżeniu od 7x do 10x.

Wschodzące konstelacje jesienno-zimowe przypomniały nam, że za chwilę północ, a rano trzeba wstać, także wszyscy po kolei rozjechaliśmy się we własnym kierunku.

Do następnego razu : - )

ps. kilka pamiątkowych zdjęć z telefonu:

1758452856_2020-09-1522_41_58.thumb.jpg.505606915d42b43fb1bba3abb132635a.jpg

1126521631_2020-09-1522_45_08.thumb.jpg.68f4656c6ec9ab7f1bc5bd1aef2d66de.jpg

1771417499_2020-09-1522_47_06.thumb.jpg.25c8ce3c61a90fc6f12c7e34a230cac9.jpg

Edytowane przez dexter77
  • Like 4

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet się na zdjęcie załapałem :)Dzięki wielkie za wczoraj, zwłaszcza dla @piotrfie za to, że mogłem obejrzeć jak się sprawuje 13 calowy Taurus.

@dexter77 dobra robota z dokumentacją dla potomnych i wspominek ;)

Do zobaczenia następnym razem, na pewno będzie już chłodniej...

  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dexter77 napisał:

natomiast Saturn z wyraźnym kształtem sugerującym obecność pasów.

Chyba pierścieni?

@piotrfie@Thomas specjalnie dla Was wracając zahaczyłem o stację paliw i wymieniłem żarówkę światła postojowego ;)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, polaris napisał:

Chyba pierścieni?

No tak, pisałem jeszcze zaspany, poprawione ; - ) 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)