Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, polaris napisał:

Chyba pierścieni?

@piotrfie@Thomas specjalnie dla Was wracając zahaczyłem o stację paliw i wymieniłem żarówkę światła postojowego ;)

@polarisjak widać zawsze jest jakiś pozytyw z naszych wspólnych obserwacji ?

Jeszcze światełko tablicy rejestracyjnej przydałoby się wymienić ?

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyjechałem przysypiając, ten stan przeciągnął się na czas obserwacji i pozostał do powrotu do domu. Ale wyhaczyłem galaktykę w Lutni NGC 6703 (11,35 mag, pobliska 6702 do wyhaczenia na następnej sesji) oraz zupełnie przypadkowo wpadłem na kulistą NGC 7006, z którą kiedyś dość długo walczyłem, a teraz wyskoczyła jak M13 w lornetce...

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, bebeto52 napisał:

Dexter...Twój telefon robi takie zdjęcia,że widać na nich gwiazdy? Czas naświetlania możesz sobie ustawiać? Miałem wczoraj wpaść z lornetką o 23 ale coś mi się pokomplikowało i musiałem odpuścić

Sprawdź, czy masz w telefonie w ustawieniach aparatu dostęp do ustawień manualnych, tj. czas naświetlania, iso itp. Dałem ISO 3200 + czas naświetlania 16s, ostrość na nieskończoność, balans bieli auto. Nawet nie wybrałem opcji zapisu RAW, tylko auto "wywołanie". Telefon zaczepiłem do nogi statywu foto i tyle : - ) Nawet nie robiłem żadnej obróbki, gdyż mi się nie chciało.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dexter bardzo fajny opis, większości z tych obiektów nie potrafiłbym znaleźć chyba.

Mogłem wpaść z moim Bresserem 20x80, swoja droga chciałbym luknąć przez DO 15x70, bo chodzi za mną ta lorneta. Nie wiem, czy wejść w 15x70, czy 20x80 TSa ED. Panasmaras coś pisał o TS22x85, że warto, ale korci mnie 15x70 TS MX Marrine lub DO.

P.S.

Pewno bym więcej przeszkadzał niż pożytku ze mnie :)

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dexter77 napisał:

15.09.2020 (godz. 22:00), Sulejewo Folwark

W ogóle wczoraj mieliśmy towarzystwo wielu lokalnych buraków, więc zaliczyliśmy sesję buraczaną.

  • Like 1
  • Haha 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Baton napisał:

Dexter bardzo fajny opis, większości z tych obiektów nie potrafiłbym znaleźć chyba.

P.S.

Pewno bym więcej przeszkadzał niż pożytku ze mnie :)

Skąd ten pomysł? Ja też jeszcze rok temu nie umiałem znaleźć nawet Andromedy, do teraz się co rusz dopytuje kolegów czego gdzie szukać, ale nie sądzę żeby ktokolwiek traktował to jako "przeszkadzanie" 

Każdy jedzie dla siebie i dlatego że lubi obserwować, plus fajnie to robić w grupie właśnie, raz że można pogadać a dwa że dopytać i się pouczyć.

Bierz sprzęty nastepnym razem i wpadaj.

  • Like 3

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Baton napisał:

Dexter bardzo fajny opis, większości z tych obiektów nie potrafiłbym znaleźć chyba.

Mogłem wpaść z moim Bresserem 20x80, swoja droga chciałbym luknąć przez DO 15x70, bo chodzi za mną ta lorneta. Nie wiem, czy wejść w 15x70, czy 20x80 TSa ED. Panasmaras coś pisał o TS22x85, że warto, ale korci mnie 15x70 TS MX Marrine lub DO.

P.S.

Pewno bym więcej przeszkadzał niż pożytku ze mnie :)

Patrzyłem przez 20x80 i 22x85. W 20x80 coś mi nie pasowało, jakoś nie mogłem "wlepić" oczu w całe pole widzenia i wydawało mi się ciasno :) 22x85 nawet przez chwilę miałem, ale odesłałem bo była wadliwa. Poza tym to już spory kloc, który wymaga solidnego montażu przez co komplikuje się sprawa, dochodzi też czułość sprzętu na kolimację. Potem miałem okazję spojrzeć przez nią w Sulejewie u kolegi - obraz mnie aż tak nie zachwycił, aczkolwiek m42 robiła wrażenie. Finał był taki, że postanowiłem kupić dobrą 15x70 jako rozwiązanie pośrednie - lornetka jest dalej mobilna i niezbyt duża, wystarczy statyw foto, a przy tym pokazuje już fajnie DSy.

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Black Star napisał:

Skąd ten pomysł? Ja też jeszcze rok temu nie umiałem znaleźć nawet Andromedy, do teraz się co rusz dopytuje kolegów czego gdzie szukać, ale nie sądzę żeby ktokolwiek traktował to jako "przeszkadzanie" 

Każdy jedzie dla siebie i dlatego że lubi obserwować, plus fajnie to robić w grupie właśnie, raz że można pogadać a dwa że dopytać i się pouczyć.

Bierz sprzęty nastepnym razem i wpadaj.

Dokładnie, jeszcze niedawno pytałem chłopaków gdzie leży Albireo, przez co zostałem "delikatnie" wyśmiany : - ) Można powiedzieć, że w naszej grupie są początkujący jak ja i @Black Star, a także osoby baaaardzo zaawansowane, dzięki którym możemy się uczyć nowych rzeczy, czyli @polaris, @Thomasi @piotrfie. Im wcześniej dołączysz ze sprzętem, tym szybciej zdobędziesz wiedzę praktyczną. Nie ma nic lepszego jak praktyka i obserwacje.

  • Like 3
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dexter77 napisał:

Finał był taki, że postanowiłem kupić dobrą 15x70 jako rozwiązanie pośrednie - lornetka jest dalej mobilna i niezbyt duża, wystarczy statyw foto, a przy tym pokazuje już fajnie DSy.

Dlatego taka mi chodzi po głowie. Teleskopy odpisały mi kiedyś, że TS MX Marine to to samo co DO, tylko inny kolor obudowy, a TS jest tańszy. Zresztą ma wielu zwolenników, a na optycznych DO wypadła bdb w testach. Statyw mam taki sam jak Ty, Slik Pro 700DX z 20x80 daje rade, ale Bresser lżejszy od DO o 500g.

Następnym razem dołączę na pewno, bez maka raczej, ale z lornetką. Widze, ze koledzy są w posiadaniu fajnych jasnych telepów, nigdy nie patrzylem przez Newtona. ;)

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy pisali każdy jedzie dla przyjemności obserwacji. A jak zaczynasz od zera to musi potrwać zanim pewne rzeczy będą automatyczne. Ja w trakcie swoich pierwszych obserwacji 3 godziny spędziłem na próbie trafienia dobsonem w m13 i poległem. Na następnych obserwacjach już potrzebowałem tylko pół godziny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, polaris napisał:

W ogóle wczoraj mieliśmy towarzystwo wielu lokalnych buraków, więc zaliczyliśmy sesję buraczaną.

Dla niewtajemniczonych, oto lokalne buraki : - )
...a w zasadzie cały wał:

1067594598_2020-09-1522_40.48-2.thumb.jpg.416408fb1edd584fe801412ca3e3c64d.jpg

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Baton napisał:

Dlatego taka mi chodzi po głowie. Teleskopy odpisały mi kiedyś, że TS MX Marine to to samo co DO, tylko inny kolor obudowy, a TS jest tańszy. Zresztą ma wielu zwolenników, a na optycznych DO wypadła bdb w testach. Statyw mam taki sam jak Ty, Slik Pro 700DX z 20x80 daje rade, ale Bresser lżejszy od DO o 500g.

Następnym razem dołączę na pewno, bez maka raczej, ale z lornetką. Widze, ze koledzy są w posiadaniu fajnych jasnych telepów, nigdy nie patrzylem przez Newtona. ;)

Generalnie to to samo. Delta ma na pewno lepszą walizkę (nieco ulepszona względem starej) no i dopisek ED. Chociaż podobno TS to też ED ? Kupowałem w delcie, gdyż dostałem rabat (i to jeszcze w cenach przed pandemią), a do tego pod względem kolimacji otrzymałem wręcz "igłę" :) Do dziś pachnie nowością :DSlik pro pociągnie bez żadnych problemów, jedynie korbki brakuje, szczególnie na mrozie.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dotarłem na miejsce pierwszy i od razu zaniepokoiła mnie ta hałda. Kiedy poświeciłem latarką okazało się, że to buraki, które jeszcze kilka dni temu rosły sobie na polu a my z Polarisem myśleliśmy, ze to kalarepa?

Przynajmniej zasłaniała światła z Brodnicy,

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Thomas napisał:

Wczoraj dotarłem na miejsce pierwszy i od razu zaniepokoiła mnie ta hałda. Kiedy poświeciłem latarką okazało się, że to buraki, które jeszcze kilka dni temu rosły sobie na polu a my z Polarisem myśleliśmy, ze to kalarepa?

Przynajmniej zasłaniała światła z Brodnicy,

Następnym razem kuchenka gazowa, kilka garnków i robimy barszcz na rozgrzanie : - )

  • Haha 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dexter77 napisał:

Kupowałem w delcie, gdyż dostałem rabat (i to jeszcze w cenach przed pandemią), a do tego pod względem kolimacji otrzymałem wręcz "igłę" :) 

Statywy fotograficzne mam dwa z racji fotozajawki, ale Slik solidniejszy i można na 190cm wyciągnąć :)

Do nie dawna w DO działał kod rabatowy 10% na produkty DO i SW "diskorolka". Niestety już nie jest aktywny.

Adapter do statywu masz z tworzywa, czy jakiś lepszejszy metalowy.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bebeto52 napisał:

Ktoś wstępnie chętny na dziś od ok 23?

Zobaczymy jak pogoda, bo na razie kiepsko to widzę :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kto dziś jedzie? Ja chętny.

http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=2615

Trzeba chyba dziś jechać, bo noc sb/nd zapowiada się już gorzej.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)