Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem Morfeusza 9 mm. W GSO 10 F5 bardzo dobra  korekcja - ostry w około  95% pola widzenia, porównywałem z Delosem 10 mm, który dawał minimalnie ostrzejszy obraz - do około 98% pola.  Morfeusz był również nieco bardziej wrażliwy na nieosiowe patrzenie, ale miał sporo większe pole widzenia - na papierze różnica 4 stopni, ale wydawała się większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, memos napisał:

Miałem Morfeusza 9 mm. W GSO 10 F5 bardzo dobra  korekcja - ostry w około  95% pola widzenia, porównywałem z Delosem 10 mm, który dawał minimalnie ostrzejszy obraz - do około 98% pola.  Morfeusz był również nieco bardziej wrażliwy na nieosiowe patrzenie, ale miał sporo większe pole widzenia - na papierze różnica 4 stopni, ale wydawała się większa.

Wrażliwości na osiowość boję się najbardziej, gdyż to pierwsze co zauważyłem w 12,5 i mnie odstraszyło. Trochę się już przyzwyczaiłem do ESów, gdzie tego nie ma.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend za dnia miałem okazję zapuścić się dalej na południe między Kościan i Śrem (okolice Turew), LP map pokazuje wartość 21.30, czyli lepiej niż w Sulejewie. Mogę tam podjechać w pogodną noc i sprawdzić warunki, pytanie czy ktoś będzie w ogóle reflektował na wyjazdy w te okolice, to jednak dalej o jakieś 15-20 min. Z drugiej strony myślę, że warto mieć alternatywną miejscówkę z lepszym niebem jeśli pogoda danego dnia jest pewna na 100%.

Dajcie znać.

 

Zrzut ekranu 2020-09-28 o 12.23.47.png

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Dexterem rozmawiałem też o jeszcze innej miejscówce => okolice Łomnicy-Miedzichowa.

Jeżdżę tam na grzyby więc ostatnio miałem okazję sprawdzić jak to wygląda i raczej nie ma problemów z rozłożeniem się ze sprzętem.

Mapa pokazuje coś w okolicach 21,5mag/arc sec2. Dojazd z centrum Poznania autostradą to równo godzina. No ale tu już pogada musi być pewna :)

Na zdjęciach widać główną drogę z widokiem na południe oraz wejścia w pola gdzie można założyć biwak ;)

Droga prowadzi w zasadzie tylko do lasu więc nie sądzę żeby tam ktoś podróżował w godzinach obserwacji.

 

Łomnica 3.jpg

Łomnica 2.jpg

Łomnica 1.JPG

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nowej miejscówki Dextera mi pokazuje 42 min - do przeżycia więc jestem chętny jeśli niebo będzie tego warte.

Do twojej @wojt0000 jak godzina to z raz czy dwa mogę skoczyć ale to raczej już za daleko na częste wypady dla mnie. W drogę na obserwacje jeszcze spoko ale wracać w nocy godzinę to mi się średnio będzie chciało pewnie :)
 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Black Star napisał:

Do nowej miejscówki Dextera mi pokazuje 42 min - do przeżycia więc jestem chętny jeśli niebo będzie tego warte.

Do twojej @wojt0000 jak godzina to z raz czy dwa mogę skoczyć ale to raczej już za daleko na częste wypady dla mnie. W drogę na obserwacje jeszcze spoko ale wracać w nocy godzinę to mi się średnio będzie chciało pewnie :)
 

No ja mam na folwark 50min wg google (jadę godzinę), tutaj mam to samo więc dla mnie bez różnicy. Kwestia tylko że trzeba zapłacić za autostradę jeżeli ma być szybciej.

Tak jak pisałem, można sprawdzić tylko musi być pogoda na 100%.

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym Wy to sprawdzacie?

A sprawdzcie tak z ciekawości Bednary stary pas startowy lotniska w Bednarach.

Dobra, znalazłem Light Pollution map, w Bednarach podobnie jak w Sulejewie, tylko, ze na betonie, a nie w błocie ;)

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Baton napisał:

W czym Wy to sprawdzacie?

A sprawdzcie tak z ciekawości Bednary stary pas startowy lotniska w Bednarach.

Dobra, znalazłem Light Pollution map, w Bednarach podobnie jak w Sulejewie, tylko, ze na betonie, a nie w błocie ;)

Na mapy bierz "poprawkę", wiele zależy też od tego czy masz obok jakieś latarnie itp. dlatego najlepsza opcja to sprawdzenie na żywo i wyszukanie "kryjówki" z dala od oświetlenia : )
W Sulejewie przez ostatni rok doszło w okolicy kilka latarni i w mojej ocenie nieco to zepsuło efekt - mapa oczywiście takiego update nie ma.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Baton napisał:

W czym Wy to sprawdzacie?

A sprawdzcie tak z ciekawości Bednary stary pas startowy lotniska w Bednarach.

Dobra, znalazłem Light Pollution map, w Bednarach podobnie jak w Sulejewie, tylko, ze na betonie, a nie w błocie ;)

Tylko w Bednarach na południowym-zachodzie świeci Poznań, co jest akurat wielkim minusem.

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wojt0000 napisał:

Tylko w Bednarach na południowym-zachodzie świeci Poznań, co jest akurat wielkim minusem.

Byłem tam kiedyś i niebo jest naprawdę dobre.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Baton napisał:

Byłem tam kiedyś i niebo jest naprawdę dobre.

Ale oglądałeś DSy? Południe musisz mieć czyste. Do planet nie ma większego znaczenia.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy jak pamiętam Hantle i akurat łatwą M42.

Sprawdź Wronczyn, Wronczynek, Bednary, jest podobnie jak w Folwarku.

Ale faktycznie możecie mieć rację z tym świeceniem Poznania. To była jesień późna, niebo też troszkę inne jak na ten czas.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie miejscówki są dalej niż Zwola. Jak dla mnie, to już za daleko. Jak na razie Folwark daje radę jeśli wyhaczam w 8" galaktyki prawie 13mag. Jeśli zasięg znacząco się pogorszy, będę szukał gdzie indziej lub wrócę do Zwoli.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwola i Turew z tego co widzę to identyczna odległość od Komorniki / Luboń.

W każdym razie obecnie nie planuję jeździć dalej, szukałem raczej z ciekawości.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasoprzestrzennie Zwola jest bliżej. Poza tym jechać dwa razy dłużej/dalej żeby zyskać maks. 0,5 mag/arcsec^2 w zenicie, a na horyzoncie i tak oglądać łuny Kościana, Śremu, Leszna i Gostynia to średnia zachęta. Każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie czy w jego przypadku warto.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie, dopiero zaczynam swoją przygodę z nocnym obserwowaniem nieba i zastanawiam się czy mógłbym dołączyć się do jednej z waszych wypraw w okolicach Poznania. Niedawno zakupiłem 12?Lightbridge i obecnie stoję przed wyborem dodatkowych okularów. Niestety,im więcej czytam na ten temat tym tym mniej wiem,  dlatego bardzo chciałbym dołączyć do was i poprostu pogadać w polu. Mam nadzieje ze coś z tego wyjdzie. 

 

Pozdrawiam wszystkich 

Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, polaris napisał:

Czasoprzestrzennie Zwola jest bliżej. Poza tym jechać dwa razy dłużej/dalej żeby zyskać maks. 0,5 mag/arcsec^2 w zenicie, a na horyzoncie i tak oglądać łuny Kościana, Śremu, Leszna i Gostynia to średnia zachęta. Każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie czy w jego przypadku warto.

Mówisz że 0,5 mag/arcsec^2 to mało? Ja mam przed domem jakieś 20,4 mag/arcsec^2 gdzie na folwarku jest 21,0 mag/arcsec^2. Różnica 0,6 mag/arcsec^2 a w ocenie "wzrokowej" kolosalna.

Fakt że pozostaje jeszcze kwestia sztucznych świateł itd ale moim zdaniem te 0,5 mag/arcsec^2 w tym przypadku jest bardzo wyczuwalne, więc myślę że różnica między 21,0 a 21,5 mag/arcsec^2 też będzie widoczna.

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, myślę że byłaby widoczna w idealnych warunkach, ale w naszym klimacie mamy tyle zmiennych lokalnych które wpływają na zasięg, że może się okazać pomijalna. Miałem to napisać w tamtym poście, ale stwierdziłem, że będzie za długi i usunąłem :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie obie miejscówki są równie daleko ?

Czy to Folwark czy okolice tego co proponuje @dexter77czasowo zajmuje mi to 40-45min. 

Do Zwoli mam w sumie najdalej ale jakoś przyzwyczaiłem się do tej miejscówki. ?

Generalnie nie lubię zbyt częstych zmian ale eksperymentalnie można obadac tą nową mejscoweke o której pisał @dexter77

Natomiast najważniejsze w tych naszych spotkaniach jest to, że możemy się razem spotykać w dogodnej dla wszystkich  lokalizacji.

Stare przysłowie mówi "Lepsze jest wrogiem dobrego" ?

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pogoda dopiszę mogę się wybrać : ) Aczkolwiek na cuda nie liczę : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Black Star napisał:

Ja w pełnię raczej odpadam, na same planety i księżyc nie chce mi się taszczyć teleskopu :)

Potrzebujesz maka : - )  

Edytowane przez dexter77
  • Haha 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)