Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, polaris napisał:

Jest koniec października, myślę że warto zaryzykować bo kolejna szansa może nadejść w marcu. Albo wprowadzą godzinę policyjną i w ogóle będzie kicha. 

Właśnie to miałem na myśli,  jedźcie jedźcie,  najwyżej będziecie łapać jakieś okienka miedzy chmurami.

Wyglądam przez okno na Ratajach i jest czysto, Łysy, Mars, Saturn, Jowisz piknie widac, aż mnie ściska ; (

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak wczoraj? U mnie dość szybko się zachmurzyło, nawet nie zdążyłem spakować sprzętu, do tego spora mgła : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja opuściłem kolegów wcześniej, koło 23:00 - nie ze względu na chmury ale swoje samopoczucie - kac z piątku plus wilgoć wygnały mnie do domu. Niemniej jak na październik noc zacna.

Dzięki panowie, do następnego razu ?

  • Like 1
  • Thanks 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

          Początkowo nic nie wskazywało, że niebo zrobi się takie obłędne. Pierwsza część nocy w towarzystwie Księżyca i lekkiej mgły. Przez chwilę obawialismy się chmur, które nadciagnely z północnego zachodu. Na szczęście chmury się nad nami wytopily A kiedy tylko Księżyc zaszedł niebo zrobiło się czarne jak smoła. Naszym celem była M42, która już po północy wyłoniła się za drzew. Obejrzeliśmy też klika asteryzmow ale hitem był ponownie Mars.

         Obserwowałismy go przez różne kombinacje filtrów (niebieski, ciemno zielony oraz Moon) przy powiększeniu blisko 150x w ES 8,5mm.  Każdy z nich miał swoje zalety i wydoobywal z planety co rusz nowe szczegóły. Najlepiej jednak tej nocy prezentował się w filtrze Moon (Polarisa) zachowując swoje naturalne barwy jednocześnie nie oslepiajac swoim blaskiem.

Zwijalismy się krótko przed 1.00 bo tak nam podpowiadał rozsądek choć mogliśmy spokojnie posiedzieć jeszcze z godzinę.                                                                                Tym bardziej, że noc tego dnia była o godzinę dłuższa. ?

Do następnego...

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Black Star napisał:

Okular przekroczył miesięczny astro-budżet, na krzesło nie starczyło ?

Chłopie to jest groszowa sprawa a kręgosłup bezcenny ?

Ogłoszenie zupełnie przypadkowe:

https://m.olx.pl/oferta/deska-do-prasowaniakrzeslo-CID628-IDFDw8C.html?reason=

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Black Star napisał:

Trzeba było mi wczoraj dłużej siedzieć, tej M42 żałuję okropnie.

Następnym razem krzesełko i grubsza czapka i może dłużej usiedze ?

Żałuj bo M42 zawsze  zachwyca.

Ja nauczony doświadczeniem staram się ubierać na wyrost.

Moje motto "Lepiej nosić niż się prosić" ?

Edytowane przez Thomas

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No ja dziś sprzed domu zaliczyłem doskonałą sesję marsjańsko-księżycową. 369x na Marsie nie zrobiło wrażenia. Ostry (jak na źw 0,54mm), z wyraźnymi szczegółami, choć brakowało nieco kontrastu.

Księżyc w 171x po prostu wymiótł. Okolice terminatora rozwaliły system, chyba pobiłem rekord rozdzielczości.

No i składnik F w Trapezie M42.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)