Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Nadal czysto, myślę że do 22-23 się utrzyma ? Atakuję lokalne osiedlowe pole ? Na folwark chyba za krótkie okienko.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawilem wczoraj teleskop przed dom. Miałem nadzieję na dobre warunki pogodowe bo niebo wyczyscilo się na tyle że dawało nadzieję na obserwację. Niestety spora wilgoc i chmury, które nadciagnely ok 22.00 zniszczyły mój plan obserwacyjny. 

Udało mi się natomiast jeszcze przed sesją zamontować dwa szukacze( red dot i optyczny kątowy).  Obie stopki przykrecilem wykorzystujac dwa oryginalne otwory. Kazda ze stopek trzyma sie na jednej srubie.

Jest szansa na warunki w niedzielę choć prognozowane są wysokie chmury. Ale jesli warunki będą znośnie to chętnie wybiorę się na Folwark choćby w celach towarzyskich.?

20201113_184249.jpg

20201113_184224.jpg

  • Like 3

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takie połączenie red dota z szukaczem kątowym to ja rozumiem. To wg mnie idealne rozwiązanie do Dobsonów o niebo lepsze niż np. sam red dot, czy sam szukacz kątowy i przepaść w porównaniu do beznadziejnego szukacza prostego, który wg mnie jest archaicznym rozwiązaniem w Dobsonach. Szukacz prosty jeszcze byłbym w stanie zrozumieć, ale tylko gdyby dawał obraz nieodwrócony. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Alice napisał:

No takie połączenie red dota z szukaczem kątowym to ja rozumiem.

Próbowałem tego rozwiązania. Moim zdaniem przereklamowane. Wolę samego red-dota + długi okular w teleskopie lub ewentualnie red-dota + DSC. 

Oczywiście to sprawa indywidualna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, piotrfie napisał:

Próbowałem tego rozwiązania. Moim zdaniem przereklamowane. Wolę samego red-dota + długi okular w teleskopie lub ewentualnie red-dota + DSC. 

Oczywiście to sprawa indywidualna.

@piotrfie tak jak napisałeś to sprawa indywidualna. Ja również w pierwszej kolejności używam Red Dota ale czasem jednak brakuje mi szukaczacza optycznego do precyzyjniejszego znalezienia obiektu. Takie rozwiązanie jest dla mnie optymalne.

W poprzedniej wersji teleskopu który miałem również stosowalem z powodzeniem to rozwiązanie. Do zobaczenia w polu...?

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Thomas napisał:

@piotrfie tak jak napisałeś to sprawa indywidualna. Ja również w pierwszej kolejności używam Red Dota ale czasem jednak brakuje mi szukaczacza optycznego do precyzyjniejszego znalezienia obiektu. Takie rozwiązanie jest dla mnie optymalne.

W poprzedniej wersji teleskopu który miałem również stosowalem z powodzeniem to rozwiązanie. Do zobaczenia w polu...?

Ja się zgadzam z Tomkiem, generalnie Red dot poprawił mi komfort obserwacji o jakieś 80% ale nadal parę obiektów lepiej mi się odnajduje w szukaczu prostym (m13, dzika kaczka, andromeda)

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne @Thomas. Istotna jest wygoda obserwacji. Każdy ma swoją metodę wyszukiwania. Ja ogólnie nie przepadam za szukaczem optycznym, pewnie dlatego trójnik do szukaczy, wraz z optycznym szukaczem przeważnie zalega w szafie ?

Może to kwestia wzroku, a może szukacza. Do zobaczenia w polu ?

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale widzę, że teraz piękna dziura, miłych obserwacji ?

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiliśmy w okno pogodowe. Kto nie był niech żałuje bo warunki były rewelacyjne. Dokuczal nam trochę wiatr, który z godziny na godzinę wytracal resztki pokładu ciepła z naszych organizmów.  Wytrzymalismy do 22.00. Za to zero wilgoci. Seening obłędny. Zaliczyliśmy kilkanaście obiektów w tym trzy planety. URAN, NEPTUN, oczywiście MARS oraz komete dziś blisko gwiazdy Bellatrix w Orionie.  Przez większość sesji towarzyszył nam również kombajn do zbierania buraków, który wyglądał jak pojazd z Marsa lub filmów SF Obcy.?

Edytowane przez Thomas
  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, ja wyskoczyłem tylko z lornetką 15x70 na osiedle, ale warunki faktycznie były znakomite ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o ten kombajn? Już raz byłem jak jeździł w pobliżu, efekt jak z Odyseja Kosmiczna ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)