Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam grubą warstwę chmur nad głową po sam horyzont, nie wiem o co chodzi z tymi prognozami ostatnio ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiane obserwacje z przygodami ?

Dojechałem do Sulejewa ok. 19:30. Chwilę później dotarł Polaris. 

Niebo piękne, chmury gdzieś pochowały się. Tylko wiało, że trudno więcej. 

Zmontowałem Taurusa, w międzyczasie plandeka, na której stał usiłowała odlecieć w kosmos. Widać jej też udzieliła się obserwacyjna atmosfera. Pomogło dopiero przystawienie przystawienie jej narożnika akumulatorem. 

Gdy już plandece przeszła chęć do lotu, przyszła pora na teleskop. Ledwie go skolimowalem, to wiatr wywrócił go 2 razy.

Pozbierałem otrzepałem z piachu szukacz i zabrałem się za obserwacje. Na początek trzeba było dostroić szukacz, bo po przewrotce baza mu się nieco odgięła, więc ustawiłem jako cel Marsa. Prezentował się nieźle. Skoro miałem już jedną planetę, to dla uzupełnienia stawki przeskoczyłem na Urana.

Wiało tak, że z oglądanych następnie DSów zapamiętałem tylko M33, M74 oraz NGC 772, a tę ostatnią szczególnie dobrze. Niekoniecznie spowodowane to było szczególną urodą tego obiektu, ale tym, że podzczas obserwacji coś krzywo ustawiłem astrokrzeselko i próbując na nim usiąść wszedłem w bliższy kontakt z powierzchnią naszej planety.

Chwilę później dołączył do nas Dexter77 z lornetką. Popatrzył w niebo może z kwadrans, ale niestety chmury skędyś napłynęły więc koło 22-giej trzeba się było zbierać. 

Jednym słowem obserwacje pełne przygód wspomaganych wichrem.

  • Like 3
  • Haha 2
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdążyłem chociaż spojrzeć przez 7x50 i dojść do wniosku, że 10x50 mi bardziej odpowiada ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra Panowie, ja wczoraj tylko wyszedłem z psem na 15 minut i wiatr był tak silny i lodowaty, że odechciało mi się jakichkolwiek spacerów, a wy na obserwy, pod niepewne niebo i jeszcze z ciągle okrągłym księżycem ? 

Niesamowite oddanie dla naszej pasji. 

Edytowane przez Black Star

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym się właśnie charakteryzuje Pasja ? Tym, że trwa i poniewiera człowiekiem do końca życia. Zresztą warto się spotykać chociażby dla tych chwil pod niekoniecznie czystym niebem i wizji, że jakby @piotrfie miał wrotki to by mógł wczoraj spokojnie uprawiać z Taurusem kitesurfing.

A wschodzący Księżyc widziałem dopiero jak wracałem po sesji, więc zupełnie nie przeszkadzał.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc był widoczny ledwo co dopiero po 22, niebo było naprawdę spoko do czasu aż nie nadciągnęły chmurwy z prześwitami około 21:20 ? 
Ja tam lubię obserwy w mrozie, powietrze wtedy jest o wiele klarowniejsze niż latem, do tego jest taki fajny survivalovy "arktyczny" klimat ?

ps. do pełni szczęścia brakuje mi tylko wyprawy z lornetką na daleką północ w rejony Svalbard ? 

Edytowane przez dexter77
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, polaris napisał:

Jeszcze nie opadły fruwające otuliny piankowe od Taurusa Piotra, a już na środę szykuje się pogoda. Dotarł do mnie z Chin nowy X-Cel, więc jestem chętny.

Chętnie, ale... Gdzie masz taką prognozę? ? 

172215280_Zrzutekranu2020-12-7o22_00_31.png.0bea289d884468c0b6bd680492ccc795.png

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjrzałem godzinę temu i oprócz chmur nic nie widziałem, także dziś już odpuściłem : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Państwu,

chętnie dołączyłbym kiedyś do Waszych obserwacji. Mieszkam w Poznaniu, ze sprzętu na razie od wakacji posiadam lornetkę SkyMaster 15x70 i Star Adventurera, którego jeszcze nie udało mi się użyć :) miałem też kilka razy okazję pod Szczecinem poobserwować przez SkyWatcher 1309 (Newton 6"). Nadam się? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, stoccio napisał:

Dzień dobry Państwu,

chętnie dołączyłbym kiedyś do Waszych obserwacji. Mieszkam w Poznaniu, ze sprzętu na razie od wakacji posiadam lornetkę SkyMaster 15x70 i Star Adventurera, którego jeszcze nie udało mi się użyć ? miałem też kilka razy okazję pod Szczecinem poobserwować przez SkyWatcher 1309 (Newton 6"). Nadam się? ?

Nie mamy kryteriów które trzeba spełnić, żeby obserwować (poza zwykłą kulturą obserwacji) więc możesz wpadać z czym chcesz ?

 

Panowie co się dzieje z prognozami ostatnio? Parę przykładów:  

image.thumb.png.a13dc9009682ddc3c6cdbdb316460c40.png

image.thumb.png.410fd379f6ca623af229dfcdbc164dea.png

a z kolei meteo czy meteoblue: 

image.png.0a17116b3c3cf71c85053e15f2ac81f9.png

image.thumb.png.98e24aba3c449feb774fceb4be4b0f68.png

 

Meteorolodzy przerzucili się z modeli pogodowych na grę w kości czy jak? ?

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne serwisy stosują różne modele prognozowania, stąd różnice ?  W mojej ocenie meteorogram jest jednym z gorszych ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)