Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, polaris napisał:

Prognozy są mocno niepewne i generalnie parszywe. Co robimy? Ja dziś na pewno się nie wyrwę na koniunkcję, ale jutro raczej tak. Natomiast rozważam wyjazd na obserwacje, czy ktoś jest chętny?

A kiedy chcesz jechać? Bo jeśli jutro to byłbym chętny. Dzisiaj nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na spokojniej z domu mogę opisać, było tak: 1) W okularze 28mm za małe powiększenie, Jowisz zbyt jasny by dostrzec szczegóły, widać białą kropę plus małe ziarenka 3 księżyców i tyle (4-tego z tych głównych księżyców nie dojrzałem, niebo nie było w pełni ściemnione), w sumie użyłem tego okularu głównie do zgrubnej kalibracji szukacza. Saturn znacznie lepiej bo nie "prześwietlony" ale też tyci.

2) Dalej wjechał okular GSO SV 70st 15mm. Planety zmieściły się obie mniej więcej na 80% średnicy pola, w tym okularze na brzegu nie jest idealnie z ostrością, aczkolwiek najwięcej degradacji wynikało zapewne raz z niewychłodzenia MAK'a dwa z tej cienkiej warstwy chmur. Moim zdaniem gdyby nie te degradujące obraz przeszkody było by super, obie planety obejmowałem bez zbytniego przewracania gałą.

3) Następnie okular WO 20mm z zestawu z bino - tu jest pełen komfort, jedynie powiększenie mogło by być większe.

4) bino i okulary WO 20mm tu zrobiło się zdecydowanie wężej, chyba a nawet na pewno ciaśniej niż SV15mm bino jednak wydłuża ogniskową, dużo pomogło obrócenie bino w lewo tak by planety w okularze były widoczne w poziomie obok siebie. Tu ogólnie poprawiały się warunki chmury prawie zniknęły a raczej była zdecydowana dziura, MAK przez ponad 30min już się trochę schłodził i był już prawie "stabilny" do tego ściemniło się niebo było już tylko lekko podświetlone. Niestety chwilę po tym musiałem się zawijać bo syn za chwilę kończył zajęcia. o 16:55 byłem już spakowany i ruszałem do domu.

 

ps: obserwacje robiłem na chwiejnym montażu Synta EQ2 z mikroruchami, to mój podstawowy mont na szybkie spontaniczne wypady. Ale miałem ciekawą historię przyszedł do mnie zaniepokojony lokals. Zaniepokoiło go, że stoi samochód z otwartą klapą i ktoś obcy się kręci ?  już chwilę później oglądał pierwszy raz w życiu planety na żywo i po chwili rozmowy bardzo nalegał, że mogę wpaść praktycznie codziennie z dużym montażem a on zaraz wyciągnie odpowiedni przedłużacz i u niego można się podłączyć do prądu ? ? ? Niestety nie zdążyłem nawet rzucić okiem na Marsa choć na oko prezentował się zacnie, syn już wydzwaniał że już skończył ?

ps2: nowa kątówka wjechała do paczkomatu dosłownie 30 minut przed wyjazdem z domu więc szybko w ostatniej chwili podmieniałem tą kitową i tylko sprawdzałem czy gwint SCT pasuje ?

 

pozdro

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Black Star napisał:

Ja właśnie patrzyłem Makiem. "Komfortowym" mieszczeniem się bym jeszcze tego nie nazwał, bo w jednym polu widzenia są na skraju. Ale widok ładny ?

Zależy od okularu ? U mnie dziś w maku razem ze SWANem 33mm zapas był baaardzo duży, planety w duecie wyglądały bajecznie. W 20mm pole 66 też zmieściły się z zapasem. W bino 20mm zmieściły się na styk, ale widok rewelacja ? Nawet można było wyłuskać detale pomimo niskiego położenia co mnie ucieszyło, ale przed sobą miałem tylko pole także żadne miejskie brudy nie przeszkadzały ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, devnull77 napisał:

Teraz na spokojniej z domu mogę opisać, było tak: 1) W okularze 28mm za małe powiększenie, Jowisz zbyt jasny by dostrzec szczegóły, widać białą kropę plus małe ziarenka 3 księżyców i tyle (4-tego z tych głównych księżyców nie dojrzałem, niebo nie było w pełni ściemnione), w sumie użyłem tego okularu głównie do zgrubnej kalibracji szukacza. Saturn znacznie lepiej bo nie "prześwietlony" ale też tyci.

2) Dalej wjechał okular GSO SV 70st 15mm. Planety zmieściły się obie mniej więcej na 80% średnicy pola, w tym okularze na brzegu nie jest idealnie z ostrością, aczkolwiek najwięcej degradacji wynikało zapewne raz z niewychłodzenia MAK'a dwa z tej cienkiej warstwy chmur. Moim zdaniem gdyby nie te degradujące obraz przeszkody było by super, obie planety obejmowałem bez zbytniego przewracania gałą.

3) Następnie okular WO 20mm z zestawu z bino - tu jest pełen komfort, jedynie powiększenie mogło by być większe.

4) bino i okulary WO 20mm tu zrobiło się zdecydowanie wężej, chyba a nawet na pewno ciaśniej niż SV15mm bino jednak wydłuża ogniskową, dużo pomogło obrócenie bino w lewo tak by planety w okularze były widoczne w poziomie obok siebie. Tu ogólnie poprawiały się warunki chmury prawie zniknęły a raczej była zdecydowana dziura, MAK przez ponad 30min już się trochę schłodził i był już prawie "stabilny" do tego ściemniło się niebo było już tylko lekko podświetlone. Niestety chwilę po tym musiałem się zawijać bo syn za chwilę kończył zajęcia. o 16:55 byłem już spakowany i ruszałem do domu.

 

ps: obserwacje robiłem na chwiejnym montażu Synta EQ2 z mikroruchami, to mój podstawowy mont na szybkie spontaniczne wypady. Ale miałem ciekawą historię przyszedł do mnie zaniepokojony lokals. Zaniepokoiło go, że stoi samochód z otwartą klapą i ktoś obcy się kręci ?  już chwilę później oglądał pierwszy raz w życiu planety na żywo i po chwili rozmowy bardzo nalegał, że mogę wpaść praktycznie codziennie z dużym montażem a on zaraz wyciągnie odpowiedni przedłużacz i u niego można się podłączyć do prądu ? ? ? Niestety nie zdążyłem nawet rzucić okiem na Marsa choć na oko prezentował się zacnie, syn już wydzwaniał że już skończył ?

ps2: nowa kątówka wjechała do paczkomatu dosłownie 30 minut przed wyjazdem z domu więc szybko w ostatniej chwili podmieniałem tą kitową i tylko sprawdzałem czy gwint SCT pasuje ?

 

pozdro

 

 

 

W sumie jaki sprzęt posiadasz? Poza maczkiem coś jeszcze? Lokalsi zawsze zainteresowani ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dexter77 napisał:

Zależy od okularu ? U mnie dziś w maku razem ze SWANem 33mm zapas był baaardzo duży, planety w duecie wyglądały bajecznie. W 20mm pole 66 też zmieściły się z zapasem. W bino 20mm zmieściły się na styk, ale widok rewelacja ? Nawet można było wyłuskać detale pomimo niskiego położenia co mnie ucieszyło, ale przed sobą miałem tylko pole także żadne miejskie brudy nie przeszkadzały ?

No ja patrzyłem Esem 14 i Swannem 15mm. W 20mm już nie widzę detalu, więc dla mnie mija się z celem ?

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też Dobsona GSO 10" ale ten ze względu na rozmiary wykorzystywany jest tylko na działce i w zasadzie może kilka razy w roku... niestety. Działka ponad 30 km na północ od Poznania więc też średnio korzystnie jak chodzi o umiejscowienie. Montaż EQ2 mam od newtona SkyWatcher 130/900 to był pierwszy teleskop, do tego montażu mam dokupioną "przejściówkę" tak by można było powiesić MAK'a przykręcając go na śrubę foto (chyba tak się to nazywa). Trzęsie się to niemiłosiernie ale plus taki, że ten zestaw z MAK'iem można zabrać prawie pod pachę. MAK w torbie w jednej ręce, w drugiej ręce statyw, a w plecaku kilka dodatków i można nawet tak przejść jakiś... większy kawałek. Z akcesoriów mam, okulary: GSO  SV 30mm, BST Explorer ED 25mm, 20mm WO, 18mm ES (82st), GSO SV 15mm, GSO Erfl 9mm, Synta WA 6mm; barlow: GSO 2x 2", GSO 3x 1,25", od dziś kątówkę kwarcową GSO SCT 2" . Do tego filtr słoneczny z folii i na Dobsa i na MAK'a, do tego SolarContinuum 2". OIII i UHC też w 2", większość kolorowych filtrów do planet w oprawach 1.25", filtr polaryzacyjny zmienny 2", zwykły szary też mam ?, filtr SkyGlow 2" który jest na stałe w MAK'u żeby go "uszczelnić". Do tego kamerka ASI 120MC-S z USB 3.0, do niej reduktor ogniskowej 0.5x w oprawie 1.25" i korektor dyspersji ZWO ADC też w 1.25". Bino WO 1.25" w dwoma okularami WO 20mm. Montaż AZ-EQ5GT do niego brakuje mi porządnego źródła zasilania w terenie, w domu/na balkonie czy na działce używam zasilacza 15V, w terenie trza kombinować z konwerterem 12V > 220V > zasilacz 15V ? Na koniec najczęściej używany sprzęt czyli lornetka Bresser 10x50 tak więc bagażnik w kombi jest w zasadzie niemal pełen jak się wszystko zabierze bez dobsa, z dobsem "znika" jeszcze tylna kanapa ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to za dobrze, rano nie widziałem wieży na Piątkowie, później pojawiły się ale tylko dół, a od jakiegoś czasu znów ich nie widać. Wg. Windy jakieś okienko ma być około ~18 do około północy czyli trochę za późno, okienko tym większe im bardziej ucieknie się na południowy-zachód od Poznania.

Pokusiłem się o tabelę separacji dla najbliższych dni dla godziny 16:30 UTC+1 (mierzone w Stellarium):

18.XII - 21'47"
19.XII - 15'31"
20.XII - 9'39"
21.XII - 6'6"
22.XII - 8'23"
23.XII - 14'4"
24.XII - 20'19"
25.XII - 26'49"

Jeśli wczoraj było prawie 22' to w dniach 21 do 22.XII musi być naprawdę kozacko, będzie można dowalić 2x większy power. Trochę też pocieszające że po koniunkcji rośnie wolniej.

 

ps: jakby na zawołanie w trakcie pisania wieże wylazły z mgły i to prawie całe.

Edytowane przez devnull77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

              Byliśmy z Polarisem zgodnie z zapowiedzią o 16.30. Niestety nie wyglądało to najlepiej.  Niebo pokryte niskimi chmurami, spod których ledwo majaczyl Księżyc. Próbowaliśmy wypatrzec coś z nad  horyzontu ale bez skutku. Przeglądam aplikacje windy i wszystko wskazuje, że już dawno powinno być czysto. Czekamy więc...  Po dłuższej chwili przejechał jakiś samochód. Myśleliśmy, że to ktoś z naszych ale dźwięki niewyszukanej muzyki wydobywwajacej się z głośników utwierdził nas, że to miejscowy  lokals. Postał chwilę i odjechał. Zapewne intrygowalo go co to za spęd na polu.?

Kiedy już tracilismy nadzieję nagłe Polaris krzyknął - JEST!!! 

Jakieś 5° nad horyzontem wyłoniły się największe planety Układu Słonecznego. ?

Pospiesznie wyjelismy tuby z samochodu i rozpoczelismy obserwację w roznej kombinacji okularowej. Jowisz i Saturn pięknie prezentowały się w jednym polu w okularze od 25mm do 7mm. Szkoda, że były tak nisko bo falujaca atmosfera nie pozwoliła dojrzeć zbyt dużo detali. W międzyczasie dotarł do nas Piotrfie, który rzutem na taśmę załapał się na koniunkcje. Najważniejsze, że udało się zaliczyć. 

O 18.00 wyczyscilo się na tyle, że rozpoczęliśmy obserwację począwszy od sierpowatego Księżyca po kilka eMek.  Lupalismy i gadaliśmy. Niestety wilgoc dawała nam się we znaki co rusz parowala optyka. Robiło się też coraz zimniej. Niby tylko -1°C ale po 3 godzinach zapasy ciepła kończyły się w naszych organizmach. Przyszedł nam do głowy nawet pomysł, żeby zamówić pizzę na pole?

O 19.30 zakończyliśmy obserwację z mocno już zaszronionym sprzętem. Warto jednak było przyjechać. 

Poniżej małe zdjęcie pamiątkowe.

 

20201219_184739.jpg

20201219_191526.jpg

Edytowane przez Thomas
  • Like 5

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak było! Dodam, że pierwszym zwiastunem sukcesu było pojawienie się Marsa i jaśniejszych gwiazd. Myślę, że coś napiszę na AN bo padło nawet kilka DSów, a detale na Księżycu zachwycały.

  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś dzisiaj się wybiera?

Ja mam plan, ale chcę być jak będzie jeszcze trochę jasno bo nie znam miejscówki. Jak będą warunki to chcę też spróbować coś nagrać, na montażu ze śledzeniem.

MAKa miałem od rana na balkonie ale schowałem do domu bo w sumie bardziej się obawiam rosy i szadzi, a opaski jeszcze się nie dorobiłem.

 

No i gratuluję wczorajszych obserwacji i jestem w sumie w szoku, że było coś widać bo na północy Poz mgła nie odpuściła ani na chwilę.

 

ps: zgodnie z tym linkiem wjeżdżacie na tą polną drogę i od razu tam się rozstawiacie ? czy może głębiej w pole, czy jak? https://goo.gl/maps/61sNUjAhucgJ9jmb8

Edytowane przez devnull77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)