Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Też dziś miałem poranny spacer przy wschodzie, taką zimę to rozumiem, @Thomas genialne widoki! ?

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze obserwacje w tym roku i niebywała frekwencja. Było nas chyba z 10 osób. Mróz byl tęgi -16°C ale przy odpowiednim ubraniu i braku wiatru dalo się wytrzymać nawet 3godz. ?? Dziękuje wszystkim za spotkanie i załączam kilka zdjęć. ?

20210117_202604.jpg

20210117_203329.jpg

20210118_064644.jpg

20210118_064735.jpg

20210117_210744.jpg

20210117_221803.jpg

  • Like 7

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura nie była aż tak odczuwalna jak wskazywały termometry.

Jednak sprzęt nie podołał, z każdym przyłożeniem oczu do lornetki miałem wszystko zaparowane. Warunki w zenicie były dobre, ale nawet w filtrach Lumicona UHC nie pojawiły mi się takie obiekty jak Kalifornia, czy też Mewa. No chyba, że je widziałem, ale spodziewałem się czegoś lepszego... Folwark to jednak nie Afryka ? 

Tych obserwacji zdecydowanie nie mogę zaliczyć do udanych ? 

ps. faktycznie sporo nas wczoraj było, w sumie to nawet nie wiem kto dokładnie, czułem się trochę jak na festynie, brakowało tylko grzańca i muzyki ? 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Haha 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srogo było ? Większość sesji pochłonęło mi podziwianie nowymi nabytkami Oriona, i wcale nie żałuję. Wysiedziałem lekko ponad godzinę, jak mówiłem ? Dzięki panowie, do następnego razu, może w trochę mniej ekstremalnych warunkach ?

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

ps. faktycznie sporo nas wczoraj było, w sumie to nawet nie wiem kto dokładnie, czułem się trochę jak na festynie, brakowało tylko grzańca i muzyki ? 

Grzaniec przy tym mrozie by się na pewno przydał ? A po iluś grzańcach i muzyka i tanće. Chyba kozackie tańce bo same chłopy były?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

Warunki w zenicie były dobre, ale nawet w filtrach Lumicona UHC nie pojawiły mi się takie obiekty jak Kalifornia, czy też Mewa.

W 10" z H-beta było widać zarys krawędzi Kalifornii. IC434 nie potwierdzę na 100%.

Na Mewę były słabe warunki, ginęła w syfie. Od deklinacji 0 wzwyż warunki były tylko przyzwoite.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, polaris napisał:

W 10" z H-beta było widać zarys krawędzi Kalifornii. IC434 nie potwierdzę na 100%.

Potwierdzam było widać. Niestety IC 434 Konia nie udało się dostrzec. Warunki nie były idealne. 

Sporym zaskoczeniem przy H-beta  byl nadzwyczaj dobry obraz M42 a gwiazdy ostre jak szpilki. Udało nam się również z Polarisem rozbić Trapez na 6 składników. 

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Za dużo się naczytałem co to można zobaczyć w 10x70 + Lumicon UHC ? ? ?

Wg mnie to spokojnie do zrobienia, ale nie w tych warunkach.

 

Godzinę temu, Thomas napisał:

Udało nam się również z Polarisem rozbić Trapez na 6 składników. 

Widok był piękny, żyleta!

Nie ma się co dziwić warunkom jak nas tak trują:

Capture.JPG

  • Sad 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zastanawiałem się, czy na około była mgła, czy dym z kominów ?  Chyba to drugie ?  

  • Sad 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety rozstrzygnięcie czy to fog czy smog może być trudne i chyba, z naszego punktu widzenia, nieistotne ?

bo ani na jedno, ani na drugie nie mamy większego wpływu.

Okulary w lornecie parowały, a właściwie szronily się, szybko. Ale Orion zaraz po rozstawieniu sprzętu nie zawiódł. Później niestety już było gorzej, a wszelkie pojaśnienia których mógłbym się doszukiwać w mojej lornecie przypisałbym szronowi na okularze, a nie słabym obiektom niebieskim ?

Dzięki za przednie towarzystwo. Jeszcze tyłu osób jednocześnie nie pamiętam na sulejewskim polu ?

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wczorajsze obserwacje. Byłem pierwszy raz, w dodatku z uszkodzoną lornetką, a dzięki Waszej uprzejmości mogłem obejrzeć piękny Trapez z H-beta!
 

Ubrałem się na jak biegun, więc nawet nie zmarzłem - następnym razem muszę tylko w grubsze skarpety zainwestować ?

Na pewno jeszcze się do Was wybiorę, jak tylko znów chmury się rozwieją

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)