Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, piotrfie napisał:

Niestety rozstrzygnięcie czy to fog czy smog może być trudne i chyba, z naszego punktu widzenia, nieistotne ?

bo ani na jedno, ani na drugie nie mamy większego wpływu.

To NO2. Tym oddychaliśmy ? 

34 minuty temu, stoccio napisał:

Na pewno jeszcze się do Was wybiorę, jak tylko znów chmury się rozwieją

Zapraszamy jak najczęściej i oby z porządną optyką ? 

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, polaris napisał:

Niestety rozstrzygnięcie czy to fog czy smog może być trudne i chyba, z naszego punktu widzenia, nieistotne ?

bo ani na jedno, ani na drugie nie mamy większego wpływu.

Przepraszam że się wcinam,mieszkam na południu(zach. małopolska),i jak słyszałem(lata temu i obecnie) na różnych forach, jaka to jest widoczność,i super niebo przy wyżu ruskim,zastanawiałem się czy to tylko u mnie jest taki syf (przymglony horyzont i niebo przy zach.słońca szaro niebieskie).I to czym dłużej się utrzymywał, tym z nocy na noc ,było coraz gorzej....Niby powietrze kontynentalne ,czyli suche. Co ciekawe w lecie jest tak samo, nawet w górach jedynie wzniesienia powyżej 1000mn.p.n, widać przyzwoicie a poniżej zalega pomarańczowo szara mgła. iCM, w poł. i centralnej Polsce pokazywał widocznocs do ok 1km, i faktycznie ,przynajmniej u mnie taka była,w pozostałych regionach do 10km....

Jak widać wyże ruskie są mocno przereklamowane.......

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, polaris napisał:

To NO2. Tym oddychaliśmy

O tej porze roku stawiałbym na SO2, który w połączeniu z pyłami i mgłą tworzy smog kwaśny. Szczególnie, jeśli jako opał w okolicy używany jest niskiej jakości, zasiarczony węgiel. Czasem rzeczywiście jadąc przez okoliczne wioski czuć "swąd piekielny" czyli ditlenek siarki. Co prawda niewielkie to pocieszenie, ale SO2 jest nieco mniej zabójczy niż NO2 ?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, polaris napisał:

Chyba napiszę jakąś notkę obserwacyjną na AN. Ja oprócz zgubienia czapki, straciłem latarkę czołową. W końcu, po kilkunastu latach, poddała się mechanicznie.

Miałem nadzieję, że coś napiszesz. ?  W końcu to pierwsza obserwacyjna nocka tego roku. Jeśli będziesz chciał umieścić jakies zdjecia to oczywiście podeślę. 

Moja latarka czołowa również na mrozie nie chciała świecić ale po powrocie do domu działa bez zarzutu. ??

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to całą sesję parowały mi okulary od lornetki, a jak już było ok to dalej widziałem mgłę ?  Po powrocie do domu ujrzałem przyczynę - zamarznięty i oblodzony obiektyw ? 

 

IMG_20210117_233943.jpg

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, a może by zrobić jakieś odrośniki  np. z maty piankowej z Decathlona?

?

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej grzałki, chociaż szczerze to mi się nie chce, całe szczęście taki hardcore pogodowy to rzadkość ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

W sumie to całą sesję parowały mi okulary od lornetki, a jak już było ok to dalej widziałem mgłę ?  Po powrocie do domu ujrzałem przyczynę - zamarznięty i oblodzony obiektyw

Teraz wiadomo czemu tyle mgławic widać było w tę noc ?

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo najlepsze obserwacje to te nieplanowane. Nastawialiśmy się na niedzielę, a okazał się klops.

Gdyby dziś @wojt0000 nie napisał mi, że właśnie się rozpogodziło wbrew wszystkim prognozom to zapewne bym nie wyjrzał nawet przez okno. Panie i panowie - dzis od godz. 21 miałem jedne z lepszych zimowych warunków do obserwacji od 2 lat, emki same wskakiwały do pola widzenia, a przez M42 musiałem zbierać szczęnę z gleby ?  Co to się dziś wydarzyło... ?

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze niebo również mnie zaskoczyło. Kiedy spojrzałem przez okno ok 22.30 górował właśnie Orion. Niestety nie miałem wczoraj już siły żeby wystawić teleskop.

Muszę jednak wziąć w obronę niedzielną nockę. Może nie była idealna ale M42 prezentowała się równie pięknie i bez problemu rozbiłem trapez na 6 składników. ?

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co pisze @Paweł Sz. ? Żadne prognozy nie wskazywały na to że będzie takie niebo, a tu taka niespodzianka. Widoczność i przejrzystość bez porównania z niedzielą (przynajmniej u mnie).

 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem wczoraj gołym okiem M44 w Raku, co jest dość rzadkim widokiem między blokami ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem listę obiektów (kolejność przypadkowa), które widziałem wczoraj na pewno w lornetce 15x70, wszystkie obiekty widoczne bardzo dobrze bez konieczności zerkania, w zasadzie można było siedzieć do rana i skanować wszystko co się chce (i jest w zasięgu lornetki), więcej takich wieczorów poproszę ?

M42, M43, M33, M31, M101, M34, M78, M36, M37, M38, M35, M50, M41, M46, M47, M93, M44, M67, Cr69, Cr70, Cr65, Mel20, Mel25, M1, NGC 1981, NGC 1647, NGC 1746, NGC 2264, NG 2244, NGC 2362, NGC 2343, NGC 2353, NGC 752, NGC 1342, NGC 1545, NGC 1528, M103, NGC 457 Sowa, NGC 7789 Róża Karoliny, M52, NGC 663, NGC 1502, Kaskada Kemble'a, Latawiec Kemble'a, NGC 884 & NGC 869 Chichoty, Stock 2, Tr2, CM145 "Zimowe Albireo",  Hiady, M45 Plejady...

Nawet nie wiem jak z tego zrobić relację, za dużo ? 

Na koniec Mars i Uran w jednym polu - podobno wczoraj była koniunkcja ? 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na Folwarku po raz kolejny potwierdziło się, że w przyrodzie nic nie ginie. Polecam każdemu zostawić na 5 dni czapkę na polu. Zamienia się w czapkę z lisa. Przynajmniej tak wali. 

IMG_20210122_103808_copy_1843x1382.jpg

IMG_20210122_103842_copy_1843x1382.jpg

  • Like 3
  • Haha 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Damian P. napisał:

Raczej koniunkcja:)

Dokładnie, za dużo wrażeń ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2020 o 22:01, piotrfie napisał:

Dodam co do Księżyca, to przebojem wieczoru była "patelnia" - pięknie oświetlony krater przy terminatorze z pasmem górskim stanowiącym rączkę patelni.

Po ponad miesiącu odezwał się @Lunatyk_101 i wrzucił fotkę Księżyca z tamtej nocy. Patelnia jak na dłoni!

 

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, polaris napisał:

Wrzuciłem notkę obserwacyjną: www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=228

Jakby co miałem wtedy BA8 7x50, 10x50 i 10.5x70 + Lumicon UHC ?

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sesja nauczyła mnie jednego - posiadanie więcej niż dwóch lornetek mija się z celem.. Sprzętowo cofnąłem się do stycznia 2020 - znów na warsztacie tylko lornetki 10x50 i 15x70 ? To był ciekawy rok pod względem rotacji sprzętu ?

  • Haha 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)