Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Swoją drogą Nadleśnictwo Konstantynowo (bo na jego terenie jest zlokalizowana miejscówka) potwierdziło dziś obecność wilków w tym rejonie. Wczoraj za dnia spacerowałem po tych lasach i też natknąłem się na charakterystyczne tropy ? Co prawda wilk raczej do człowieka się nie zbliży, ale warto mieć na uwadze tą ciekawostkę, szczególnie w nocy ?

Pistolet hukowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Acidtea napisał:

Pistolet hukowy?

Myślę, że wystarczy zapach człowieka ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej kilkuletniej historii głównie samotnych obserwacji miałem kilka razy do czynienia ze zwierzami. Najgorszy był pierwszy raz, na Górze Morasko, pamiętam jak usłyszałem narastające ciężkie sapanie połączone jakby z głuchym odgłosem kopyt czegoś pędzącego, to coś zbliżało się i zbliżało, odgłos narastał i narastał a ja ciągle nic nie widziałem, ani nawet nie byłem wstanie dokładnie określić dokładnego kierunku. Po jakimś czasie uświadomiłem sobie, że to raczej nie jest jedno "coś" tylko raczej stado, gdy już minęła wieczność a odgłos wydawał się jakby był dosłownie kilka metrów obok w końcu zaczęło się to coś oddalać i po chwili na tle wschodzącego księżyca zauważyłem jeden cień, za chwile jeszcze kilka, za chwile kilka kolejnych - chyba były to dziki ?  Do dziś nie wiem dlaczego trwało to tak długo i tak dziwnie się zbliżało, teraz myślę, że może one biegały dookoła mnie w pewnej odległości? to by tłumaczyło dlaczego gdy już się oddalały to zauważyłem je na tle księżyca w kilku grupkach, w odstępach czasowych. W każdym razie tej nocy był to moment, w którym owszem miałem pełne gacie ale był to też jedyny raz kiedy miałem już w ręce wyciągnięty i otwarty nóż myśliwski ? (w myślach 100 razy dziękowałem wujkowi który mnie nim obdarował), stałem przy drzwiach samochodu gotowy w każdej chwili wskoczyć do środka (żal mi jednak było zostawiać moją Syntę N130/900 na EQ2 na pożarcie tym "bestiom" :). Na szczęście skończyło się na strachu, a jak to mówią "co cię nie zabije..." wiec ani trochę mnie to nie zniechęciło do nocnych wypadów. Tym bardziej, że na Górze Morasko to akurat regularnie co godzinę lub dwie przyjeżdża policja w celu sprawdzenia czy nie sabotuję obiektu Aquanetu.

Liska gościłem gdy obserwowałem na polu namiotowym w Bieszczadach i ta wizyta była zdecydowanie "przyjemniejsza", listek interesował się tylko jedzeniem zostawianym przez biwakowiczów wokół namiotów. Z jednej strony ten gość potrafił podejść i powąchać po nogach z drugiej wystarczyło parsknąć lub wykonać jakiś gwałtowniejszy ruch i grzecznie uciekał ?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@devnull77 obstawiam dziki, tak właśnie to wygląda kiedy zbliżają się w stadzie ?  Jakiś czas temu mieliśmy takie odwiedziny też na Folwarku ?  Pomogło świecenie lampkami czołowymi ? 

Osobiście zawsze mam pod ręką to co astronauci z NASA - gotowy do działania scyzoryk Victorinox ? 

ps. niezły leśny offtopic nam się zrobił ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Black Star napisał:

Scyzorykiem na dzika, odważnie ? Trochę jak z szablą na czołg.  

Scyzoryk scyzorykowi nie równy ?  Kiedy ty będziesz machał palcami ja będę mógł machać nożykiem hehe ?  

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Scyzoryk scyzorykowi nie równy ?  Kiedy ty będziesz machał palcami ja będę mógł machać nożykiem hehe ?  

Ze scyzorykiem na dzika uważaj, bo jeszcze leśniczy dopadnie cię potem za nielegalny ubój, czyli polowanie bez licencji koła łowieckiego ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, kiedyś takie temperatury nazywaliśmy po prostu "ZIMA", teraz to już Bestia ze wschodu ? ? ? 

  • Haha 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piotrfie napisał:

@Thomas, twoja prognoza wygląda obiecująco. Za tydzień może być na folwarku szczególnie tłoczno, bo prognoza przewiduje, że będzie ekstra zimno ?

 

@piotrfie liczę na tęgie mrozy. ? Okazuję się, że sprzyjają one naszym spotkaniom obserwacyjnym.

Zobaczymy co nam przyniesie przyszły tydzień. ?

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Front nie front, pogoda zaskoczyła, przez 2-3h było czyściutko, zachmurzyło się dopiero około 22 ? A wg prognoz w ogóle nie miało być dziur ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Black Star napisał:

Jak się trafi pogoda w ciągu najbliższych dni to na miejsce będzie trzeba jechać godzinę wcześniej z łopatami. 

O ile dojedziesz, bo w tych okolicach jeszcze nie widziałem odśnieżonej drogi, przez Mosinę ledwo co można przejechać, a co dopiero Folwark ? 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)