Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomniałem dodać to co już opisał w relacji Polaris, hitem był wschód Księżyca. Idealnie wpasował się w korony pobliskich drzew, do tego intensywny pomarańczowy zafarb i ostry terminator. W 15x70 rewelacja. Widok jak z filmu, totalne 3D, znakomita głębia ostrości.

Udało się nawet przystawić telefon do obiektywu lornetki, ale efekt na zdjęciu bardzo marny ?

IMG_03032021_215334_(1920_x_1440_piksel).jpg

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 18 chmury powinny się rozchodzić, z tego co widzę zapowiadają wcześniej przelotny opad, jeśli się potwierdzi i potem rozwieje to wszystko wiatr to możemy liczyć na niezłą przejrzystość, oby się potwierdziło ? 

W takim razie do zobaczenia wieczorem ? 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba aż takiego opadu nie będzie, ale zobaczymy ? 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem ważny trening, ale jak po wyjściu zobaczyłem co się dzieje na niebie to pojechałem szybko do domu i za chwilę już z lornetką byłem na parkingu przy Rezerwacie Meteoryt Morasko. Dobrze, że był lekki mróz bo pole zamarzło i nie było błota. Niebo było oszałamiające nawet na południu nawet miasto nie rzucało zbytnio przeszkadzającej łuny. Lornetką 10x50 bez problemu obczaiłem wszystkie M'ki i sporo NGC zaczynając od Kasiopei, Perseusza, Woźnicy i na nogach Bliźniąt kończąc. Bez problemu widoczne kulki w Herkulesie i to co jest między Wolarzem a Warkoczem oraz nisko pod Arkturem (M5). Szkoda tylko że była już prawie północ i Orion, i Andromeda już chowały się pod horyzont. W końcu z pola wygoniły mnie zakradające się coraz bliżej sarny czy inne wilki, dziki i  jelenie ? , może to i dobrze bo byłem świeżo po basenie i po prawie godzinie stania już trochę przemarzłem.

Ogólnie ta noc utwierdziła mnie w kiełkujących od jakiegoś czasu planach zakupu porządnej jasnej lornetki, mam już upatrzone 10,5x70 pewnie będzie to Orion albo TS ew. jeszcze Delta, to co znalazłem wygląda na bliźniacze modele.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, devnull77 napisał:

Ogólnie ta noc utwierdziła mnie w kiełkujących od jakiegoś czasu planach zakupu porządnej jasnej lornetki, mam już upatrzone 10,5x70 pewnie będzie to Orion albo TS ew. jeszcze Delta, to co znalazłem wygląda na bliźniacze modele.

Pomyśl o 15x70 albo 16x70.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10x50 ma źrenicę 5mm, a 15x70 już "tylko" 4,7mm 17x będzie miała mniej. Mam porównanie z 20x80 mojego ojca, która mimo dużych obiektywów nie robi na mnie zbytniego wrażenia za to jak kupowałem moją 10x50 i porównywałem z niby tym samym modelem tego samego producenta ale 7x50 (źrenica 7mm) i ta była petarda jeśli chodzi o jasność. Wtedy byłem mniej świadomy różnicy i ostatecznie kupiłem 10x50, bo chciałem coś bardziej uniwersalnego tj do rekreacji, a 7x50 w lekko pochmurny dzień wręcz raziła po oczach. 10,5x70 ma źrenicę prawie 7mm więc wydaje mi się, że to będzie to co szukam - przynajmniej teoretycznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja popełnię króciutką relację zanim Polaris udostępni pełną wersje. Nigdy jeszcze nie pisałem to co mi tam.

Wychodząc po treningu już widziałem, że niebo wygląda bardzo obiecująco co wraz z wpisem @polaris o "żylecie" na niebie sprawiło, że trochę mocniej depnąłem gazu w drodze do domu. Mając już wcześniej spakowany do auta sprzęt wziąłem szybki prysznic, zjadłem coś i pojechałem polować na gwiazdy. 

Na miejscu standardowo byli już Polaris i @Thomas a także kolega Wojtek, którego spotkałem po raz pierwszy bo się mijaliśmy do tej pory. Po dłuższym czasie dojechał @Paweł Sz. , lekko wczoraj niedysponowany ? 

Jako, że panowie raczyli się widokiem M42, postanowiłem i ja spojrzeć, najpierw przez esa 20, potem dodatkowo z filtrem UHC. Oba widoki spektakularne, choć klejnot zimowego nieba wygląda dla mnie z filtrem bardziej tajemniczo i mrocznie, bardziej zwraca uwagę na strukturę ciemnych pyłów. Jest to zdecydowanie jeden z nielicznych obiektów, które można pokazywać osobom postronnym i spotkać się z zachwytem zamiast ze stwierdzeniem, że spodziewali się czegoś więcej. 

Niemniej pomimo uwag Polarisa, że mam całe zimowe niebo jeszcze na południu do oglądania, mnie już ciągnęło w stronę wyczekiwanych od jesieni galaktyk. Pierwszy poszedł triplet Lwa, ukazały mi się trzy nikłe choć wyraźne galaktyki ustawione bokiem, dodatkowo obiekt łatwy do namierzenia, a z szukaniem po niebie ciągle mam problem. 

Potem postanowiłem znaleźć wielką eliptyczną M87, z której pochodzi słynne zdjęcie czarnej dziury. Po krótkiej przejażdżce po niebie znalazłem ją. Okazała się nikłą kulką, dlatego wolałem się upewnić u starszych kolegów że to na pewno to, jako że widziałem ją pierwszy raz. Jeta wychodzącego z jądra nie dostrzegłem ? Niemniej, patrzenie na tą gigantyczną galaktykę wiedząc, że kryje potworną liczącą 6 mld mas Słońca supermasywną czarną dziurę wywołał u mnie mały dreszczyk. Próbowałem ją obejrzeć jeszcze w 9mm ale dla mnie było już za ciemno. 

Następnie ES poszedł do walizki ustępując miejsca właściwie na resztę obserwacji nasadce bino. Zakup ten uważam za strzał w dziesiątkę. Obiekty nabierają nowego trójwymiarowego obrazu. Ponownie więc skierowałem wzrok na Mgławicę Oriona, a gdy nacieszyłem się, skoczyłem do Wielkiej Niedźwiedzicy po M51+NGC 5195. Bardzo często spoglądam na tą parę galaktyk, ale wczoraj chyba widziałem ją w najlepszej jakości w życiu. Wyraźna struktura wirowa, dobrze oddzielone składniki, ładnie widoczna NGC. Potem na drugą stronę dyszla po M101, już nie tak spektakularną - bardzo blada rozmyta plamka. 

Potem parę gromad: M46, M47 i wiosenna M3 i powrót do Lwa, by obejrzeć tryplet w bino. Choć oczy zdecydowanie mniej się męczą nie wychwyciłem więcej szczegółów niż w mono, przydałyby się lepsze okulary do bino. Hitem okazała się podwójna gromada w Perseuszu, niesamowicie świecąca zarówno w bino jak i w ESie 20, wpatrywałem się w nią dobrych 10 minut. 

Jako że jestem zmarzluchem, o 22:45 zacząłem pakować sprzęt bo palce u nóg zmieniały się w sople lodu. Paweł zwinął się wcześniej, a reszta kolegów też chyba powoli szykowała się do powrotu.

Dzięki za kolejne spotkanie, i oby do następnego.

 

Edytowane przez Black Star
  • Like 5

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy również dziękuje za kolejne owocne spotkanie na Folwarku. To już drugie w tym tygodniu. Niebo obłędne.

Dla mnie była to sesja przede wszystkim poświęcona na obserwację z nowym bino WO. Jestem bardzo zadowolony z efektu jakie przyniosło podniesienie lustra w moim GSO 10'' .Zabieg ten umożliwia obserwację zarówno przez bino jak i mono przy użyciu ekstendera 35mm.

Największe wrażenie robiła kombinacja bino z dwoma Morpheuszmi 17,5mm. (Chyba będę musiał dokupić drugi ?) Jeden pożyczałem od Polarisa. Kontrast obrazu i szerokie pole co rusz wzbudzały mój zachwyt. Gromady otwarte M35, M37,M36 wyglądały bajecznie. A widok NGC 884/869 po prostu mnie rozwaliły.  Ciekawe prezentowała się również parka okularów Vixena NPL 25mm, które pożyczyłem do testów. Pomimo mniejszego pola dawały również ładne kontrastowe obrazy. Co ciekawe obraz w tych okularach był ciemniejszy niż będących w fabrycznym zestawie Erflami 20mm. Może to kwestia powłok.

W każdym razie obserwację dwuoczne dają sporo frajdy oraz większy komfort.

Raz jeszcze chciałbym podziękować koledze @wojt0000 który pomógł mi w całej operacji podniesienia lustra.

 

 

Edytowane przez Thomas
  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, devnull77 napisał:

Ktoś z was może ma lornetkę 15x70 albo ~10x70 ? Chętnie bym oblukał i porównał z moją w warunkach polowych ?

@Paweł Sz.  ma chyba obie (albo miał bo on tak zmienia sprzęt że już się gubię) - a na pewno ma ciągle 15stkę. 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Thomas napisał:

Co ciekawe obraz w tych okularach był ciemniejszy niż będących w fabrycznym zestawie Erflami 20mm. Może to kwestia powłok.

Raczej bardziej kontrastowy, tło było ciemniejsze.

Oto moja relacja, chyba niczego nie pominąłem? www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=233

  • Like 4
  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, polaris napisał:

Raczej bardziej kontrastowy, tło było ciemniejsze.

Oto moja relacja, chyba niczego nie pominąłem? www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=233

Opis sprzętu Pawła mistrzowski, padłem ?

  • Like 1
  • Haha 4

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, polaris napisał:

Raczej bardziej kontrastowy, tło było ciemniejsze.

Oto moja relacja, chyba niczego nie pominąłem? www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=233

Teraz jak zobaczyłem mapkę w relacji dopiero widzę że patrzyłem w zupełnie inne miejsce niż powinienem, jeżeli chodzi o NGC 2342 ? Może trzeba następnym razem spróbować w 10", może będzie łatwej.

Przyznaję że warunki były wyśmienite i mocno się zaskoczyłem jak zobaczyłem jaką różnicę robi jakość nieba, gdzie nawet taki achromat 120mm potrafi pokazać całą gamę obiektów bez jakiegoś niedosytu. 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2021 o 10:49, devnull77 napisał:

Ogólnie ta noc utwierdziła mnie w kiełkujących od jakiegoś czasu planach zakupu porządnej jasnej lornetki, mam już upatrzone 10,5x70 pewnie będzie to Orion albo TS ew. jeszcze Delta, to co znalazłem wygląda na bliźniacze modele.

A jaką masz obecnie lornetkę 10x50? Wg mnie zakup 10,5x70 do pary z 10x50 jest bez sensu, ale o tym poniżej.

W dniu 6.03.2021 o 12:48, devnull77 napisał:

10x50 ma źrenicę 5mm, a 15x70 już "tylko" 4,7mm 17x będzie miała mniej. Mam porównanie z 20x80 mojego ojca, która mimo dużych obiektywów nie robi na mnie zbytniego wrażenia za to jak kupowałem moją 10x50 i porównywałem z niby tym samym modelem tego samego producenta ale 7x50 (źrenica 7mm) i ta była petarda jeśli chodzi o jasność. Wtedy byłem mniej świadomy różnicy i ostatecznie kupiłem 10x50, bo chciałem coś bardziej uniwersalnego tj do rekreacji, a 7x50 w lekko pochmurny dzień wręcz raziła po oczach. 10,5x70 ma źrenicę prawie 7mm więc wydaje mi się, że to będzie to co szukam - przynajmniej teoretycznie.

Obliczenia obliczeniami, ale te 4,7mm z 15x70 i tak pokaże wszystko lepiej niż 10,5x70 ze względu na powiększenie. 20x80 mnie też nie urzekła, natomiast 15x70 już tak. O tym też poniżej ? 

W dniu 6.03.2021 o 13:28, devnull77 napisał:

Ktoś z was może ma lornetkę 15x70 albo ~10x70 ? Chętnie bym oblukał i porównał z moją w warunkach polowych ?

Już nie mam, ale w styczniu miałem jednocześnie Deltę Optical Extreme 7x50, 10x50, 10,5x70 i 15x70, czyli wszystkie flagowe modele Delty BA8. To to samo co TS Marine itp. tylko z innym logo. Spoglądałem nimi na niebie w Folwarku i w mieście. Mógłbym napisać spore opracowanie na ten temat, jednak lepiej byłoby porozmawiać na żywo, gdyż wątków dość sporo ?  W wielkim skrócie:

- 7x50 - spora źrenica, pod dobrym niebem na folwarku nie widziałem jednak przepaści między 10x50 a 7x50. 10x50 pokazywała mi i tak lepiej obiekty ze względu na powiększenie pomimo mniejszej ŹW. W 7x50 można było o wiele stabilniej obserwować z ręki, obraz nie skakał. Jednak pozorne pole widzenia obiektywów lornetki 7x50 to 52 stopnie, czyli masz wrażenie jakbyś patrzył przez Plossla. W 10x50 masz pole ponad 60 stopni - ja tą różnicę czuję w odbiorze i miała kluczowe znaczenie. Za dnia i o zmierzchu widać o wiele lepszą jakość obrazu w 7x50, jest ostro prawie po sam brzeg, w 10x50 jest o wiele gorzej, jednak w nocy na gwiazdach różnice pomijalne. Do tego 7x50 ma mniejsze pole, także jakby nanieść je na pole 10x50 wyjdzie praktycznie to samo ?  W mieście na średnim niebie pojaśnienie tła w 7x50 było bardzo widoczne, w 10x50 to mniej przeszkadza. A tak jak pisałem pod dobrym niebem różnica nie była już tak widoczna, przynajmniej nie na tyle, aby posiadać dwie lornetki. Posiadając 7x50 i 10x50 zostałem przy 10x50. Bardziej uniwersalna, większe powiększenie, "bezpieczniejsza" źrenica wyjściowa i ogólnie eMKi łatwiej dostrzegalne. 10x50 jestem w stanie też obserwować bez konieczności statywu. 

- 10,5x70. Długo zastanawiałem się nad tą lornetką, założyłem też jakiś czas temu wątek:

 

Po naczytaniu się ochów i achów na różnych forach ostatecznie zakupiłem model 10,5x70 razem z filtrami UHC Lumicona. Między 10x50 a 10,5x70 widać różnice. Zarówno w wielkości i wadze lornetki (10,5x70 to już taki sam rozmiar jak 15x70), jak i w dawanym rozmiarze. Przykładowo w 10x50 taka gromada M41 jest widoczna jako pojaśnienie, można dostrzec gwiazdki. W 10,5x70 gwiazdki są już bardzo wyraźne i dobrze widoczne. Tylko powiększenie praktycznie to samo, także obiekt nie jest wcale większy, tylko wyraźniejszy. 10,5x70 to już lornetka na statyw, a skoro na statyw... to już lepiej 15x70, gdyż pomimo mniejszej ŹW rozbija bank i kładzie na łopatki 10,5x70. Taka M41 będzie tak samo wyraźna jeśli chodzi o gwiazdki, rozbicie gromady, a do tego będzie większa i to będzie zauważalne. Będziesz mógł spokojnie liczyć składniki.

Co do filtrów w 10,5x70 - mnie nie urzekły, Kalifornii nie widziałem, Mewy również. A podobno widać bez problemu. Może nie trafiłem na warunki, gdyż ten zestaw miałem dość krótko. W każdym razie suma sumarum zestaw 10,5x70 + uhc lumicon również odjechał. W porównaniu z lornetką 15x70 wypadł przeciętnie w ogólnym odbiorze i wykorzystaniu, a do pary z 10x50 zdecydowanie bardziej pasuje 15x.

10,5x70 to jakość obrazu jak w 7x50, czyli ostro praktycznie po sam brzeg, gwiazdki wyraźne, jednak małe pole widzenia 52 stopnie i konieczność statywu, a skoro na statyw to lepiej większe powiększenie w tej samej wadze. W mojej ocenie na pewno nie warto wydać 2 tys. na tego typu sprzęt jeśli posiadamy już 10x50. Dla mnie to zmiana kosmetyczna. Znaczącą różnicę zobaczysz dopiero przeskakując na 15x70 lub inny podobny parametr.

Finalnie zostałem z 10x50 do ręki i 15x70 na statyw. Obie lornetki fajnie mi się uzupełniają i pokazują pokaźną gamę obiektów ?  Jakby co wpadnij na folwark, zawsze mam sprzęt ze sobą ? 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)