Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Co do obserwacji w piątek - warunki były naprawdę dobre, byłem chyba ponad godzinę, udało się zaliczyć kilka klasyków. Swoją drogą gdyby @wojt0000 zabrał swojego dobsona z bino to mielibyśmy na polu 3 x 10" z nasadką bino ?  Dobrze, że zabrał refraktor + bino, mi ten zestaw podobał się bardzo ze względu na niewielkie powiększenia. Parka okularów Tele Vue Panoptic 19mm w nasadce bino Baader MaxBright dawały super obraz, gwiazdki ostre i wyraźne ?  

Do następnego razu ?

ps. @Black Star widzę debiut kronikarski, nad zdjęciami musisz jeszcze trochę popracować ?  Chyba musisz też sprawdzić kolimację w telepie bo faktycznie coś miałeś niezbyt ostro.

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

 

? @Black Star widzę debiut kronikarski, nad zdjęciami musisz jeszcze trochę popracować ?  Chyba musisz też sprawdzić kolimację w telepie bo faktycznie coś miałeś niezbyt ostro.

Raczej statyw kupić ?

Ja tam widziałem wszystko ostro, nie mam takiego wzroku jak i wymagań jak wy ?

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł Sz. czy udało się tobie dotrzeć do porównań tych lornetek jak chodzi np o wykonanie Delty vs. np TS Optics 15x70 MX Marine lub inne np Orion ? Ja przeszukałem już masę wątków na różnych forach i nie ma konkretnych informacji.

Tego TS'a mogę kupić kilka stówek taniej, a to jest niby ta sama fabryka i tylko inaczej brandowane, dodatkowo Delta zamieszała bo niby chwali się napisem ED - ale jak ktoś z innego forum ich pytał co to za ED to odpisali tylko, że są tam elementy ED a nie że całość jest ED i bądź tu mądry ?  Niższa cena TS'a prawdopodobnie wynika, że jest to jakaś starsza dostawa.

 

ps: a jeszcze w kwestii wyboru czy 10.5x czy 15x - już następnego dnia po napisaniu mojego poprzedniego posta przemyślałem na chłodno i faktycznie te M'ki i NGC'ki jakie oglądałem w piątek były bardzo tyci w mojej 10x50 i 10.5x niewiele by tu wniosło, dziś przeczytałem twój wątek na tym forum i tylko mnie to utwierdziło, że raczej pójdę w 15x

ps2: a może po prostu kupię tego TS'a i będziemy mieli materiał do porównania na polu, po przewertowaniu forów wiem, że są nawet różnice między poszczególnymi egzemplarzami nawet o ile nie trafi się jakiś ewidentnie spierniczony egzemplarz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@devnull77 kupiłem 10.5x70 jakoś za około 1700, ale i tak uważam że w tej cenie lepiej 15x70. Delta ma wyższe ceny, fakt, ale to jednak większa firma, astro to nie ich główne źródło zarobku i mogą sobie na to pozwolić. Płacisz też zapewne za obsługę (co jak co, ale ewentualne zwroty i wymiany to u nich bezproblemowa sprawa w przeciwieństwie do innych sklepów ze sprzętem astro, gdzie kasy możesz się nie doczekać. Kupując w delcie przez maila z informacją, że jesteś z FA dostaniesz 10% zniżki). Zależy też w jakim sklepie kupujesz - ceny mogą się różnić w zależności od marży. Nie sugerowałbym się datą dostawy. Jak kupowałem 15x70 to były jeszcze nowe za 1500, teraz już prawie 2 tys.

Co do jakości wykonania - tutaj loteria i to spora. Miałem dwie 15tki z Delty, jedna ok druga nie (ze sklepu okazała się od razu "igła", wcześniej kupiłem z giełdy i był klops - totalnie rozjechana kolimacja). Z 10.5x70 też miałem przeboje, dopiero drugi egzemplarz ze sklepu mi odpowiadał. Zależy też jak będziesz czuły na ewentualne "wady" i czy wyłapiesz "komfort" obserwacji związany z kolimacją. Każdy ma inny próg błędu do akceptacji.. Ja mam tutaj dość spore wymagania.

Miałem zarówno TSki jak i Delty - nie ma różnicy - to jedna fabryka, tylko kolor gumy inny i logo. Pytanie na jaki egzemplarz trafisz - musisz po prostu ocenić po dostarczeniu. Kolimacja to też nigdy nie wiadomo, a transport robi swoje. Co do napisu ED w Delcie to się nie wypowiadam, bo nie wiem - ja różnicy między TS 10x50, a Delta 10x50 na Księżycu nie widziałem ? 

Tutaj jak z samochodem - zależy od konkretnego modelu. Mi 15tka się trafiła - gwiazdy punktuje bardzo ładnie.

Rozważ też Sky Guide 15x70, podczas moich zakupów była długo niedostępna, ale zbiera dobre opinie i podobno jest już na półkach ? 

A najlepiej to bierz to:

https://astropolis.pl/topic/76373-lornetka-ts-marine-15x70/

Jeśli jest wszystko ok to brałbym w ciemno, cena bardzo dobra.

 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy w najbliższym czasie ktoś z Was się wybiera na obserwacje pod Poznań? Jak Wam świeżak nie przeszkadza to z miłą chęcią bym dołączył z pożyczonym Dobsonem 8, ale ostrzegam, że mogę mieć pytania ? Sam właśnie się przymierzam do zakupu pierwszej tuby i fajnie byłoby zobaczyć niebo różne sprzęty. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2021 o 23:35, wojt0000 napisał:

Teraz jak zobaczyłem mapkę w relacji dopiero widzę że patrzyłem w zupełnie inne miejsce niż powinienem, jeżeli chodzi o NGC 2342

Zdjęcie z relacji należy obrócić jakieś 100 stopni w lewo żeby odwzorować widok w okularze. 

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, stahoooo napisał:

Witam!

Czy w najbliższym czasie ktoś z Was się wybiera na obserwacje pod Poznań? Jak Wam świeżak nie przeszkadza to z miłą chęcią bym dołączył z pożyczonym Dobsonem 8, ale ostrzegam, że mogę mieć pytania ? Sam właśnie się przymierzam do zakupu pierwszej tuby i fajnie byłoby zobaczyć niebo różne sprzęty. 

 

To akurat zależy od pogody a nie od zamiarów ? zwykle gdy jest pogoda pojawiają się chętni 

  • Thanks 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, zazdroszczę wam zeszłotygodniowych obserwacji, ale niestety z braku czasu musiał mi wystarczyć balkon ?

Za to odkurzyłem stary montażyk SW SA. Zaświetlenie niestety paskudne, ale pierwsze koty za płoty i widok z balkonu załączam.

Będę musiał zrobić powtórkę z Sulejewa, przynajmniej tło nie będzie świecić jak Czernobyl.

download_20210308_215456.thumb.jpg.b16f13e0fdd5cbdadd8dffba13081ad9.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nadal zostaje balkon tyle z 30x100.

Orion (z obowiązkowo użytymi filtrami UB) nawet spod lamp ulicznych zachwyca.

Hiady też idealnie się komponują w 30x w polu 65st. Plejady piękne, choć na styk, ale dla nich stworzono lornetki 15x70. W 30x jakby były nieco zbyt zachłanne, za duże, jakby się rozpychały, aby zajać całe pole widzenia.

Róża Karoliny niestety nie robi pod poznańskim niebem wrażenia. Trzeba ją odłożyć do Sulejewa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym delikatnie zalecał wykorzystać okazję, bo moja TS Marine dziś wieczorem ma być weryfikowana w warunkach nocnych i jak będzie OK to jutro zapewne wysyłka ???

Ja pewnie wyskoczę ale gdzieś lokalnie bo też mam dwa treningi z dzieciakami, co zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wczorajsze spotkanie @bebeto52 @polaris Witamy również serdecznie nowego kolegę @stachooktóry mam nadzieje odwiedzi nas jeszcze nie raz. Niebo super, warunki termiczne znosne -4°C. Tegoroczna zima jest dla nas laskawa. W tym miesiącu to juz 3 sesje obserwacyjne.

Do zobaczenia na kolejnych...

  • Like 5

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, stahoooo napisał:

Dzięki wielkie za rady i możliwość spojrzenia przez fajne okulary ? Idę szukać lornetę, bo wczoraj zobaczyłem, że mi się przyda do nauki nieba. 

Już masz jakiś sprzęt na oku? ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lornetę to szukam używanego Nikona Action EX 10x50 albo wezmę nowego Nikona Aculon 10x50 - oba polecane. 

A jeśli mowa o teleskopie to przyjechałem z pożyczonym dobsonem GSO 8 z kitowymi okularami. Sam myślałem o zakupie MAKa 127, ale wczoraj trochę koledzy mi doradzali ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na koniec ostatniego pobytu na polu chwyciłem na chwilę nikona 10x50 i...to było to! 

Widok dużo lepszy niż wszystko co przeważnie widać przez teleskop,bardzo ładna M42,pas Oriona i pełno innych gwiazd dookoła. Poważnie myślę nad sprzedażą teleskopu i o kupieniu trochę większej lornetki

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bebeto52 napisał:

Poważnie myślę nad sprzedażą teleskopu i o kupieniu trochę większej lornetki

Zapraszam do klubu "bezteleskopowców" ?

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)