Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dopiero co rozpakowałem nowy nabytek, właśnie jechałem w okolicę na test o zmierzchu, a tu z delikatnego sporadycznego kropienia 2km od domu zrobiło się oberwanie chmury... ehh, mam nadzieję, że "miodność" nabytku będzie proporcjonalna do reakcji pogody.

Tak więc @stahoooo jak masz jakieś plany to proponuję realizować ASAP, miejmy to za jednym razem z głowy ?? ?

 

ps: ja uważam, że żadna lornetka nie zastąpi dobrego teleskopu, ale jest świetnym uzupełnieniem szczególnie gdy możemy z niej korzystać o wiele częściej niż z teleskopu, w moim przypadku tak właśnie jest. U mnie na jedno korzystanie z Dobsona jest 10x MAK w użyciu, a na każde jedno użycie MAK'a 10x lornetka.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem TS Optics 15x70 MX Marine czyli to samo co @Paweł Sz. DO Extreme tylko pod innym brandem. Jestem ciekaw i mam nadzieję, że kiedyś uda nam się je porównać bezpośrednio w boju.

ps: w międzyczasie chwilę po 19:00 gdy syn rozpoczął trening pojawiło się ładne okienko pogodowe i na szybko z ręki przetestowałem sprzęt. W środku osiedla otoczony zewsząd latarniami... ale powiem tak... jest naprawdę dobrze jeśli w tych warunkach jakie dziś miałem zobaczyłem sporo więcej i lepiej niż w 10x50 na górze Morasko kilka dni temu. Na Morasku też jest blisko miasto, ale w tym "moim" miejscu jest się zewsząd odciętym od świateł latarni bo albo zasłania góra, albo las no i ostatnio stałem tam chyba prawie godzinę więc wzrok też był lepiej dostosowany.

ps2: co do obserwacji z ręki pamiętam że mojego ojca Bresser 20x80 Astro ważąca jak widzę w katalogu 2kg jest wybitnie nie do ręki, a TS Extreme ważąca katalogowo 2,6 kg wyjątkowo dobrze leży w ręku i kilka minut można z nią wytrzymać, może to kwestia wyważenia sam nie wiem ale tym mnie zaskoczyła. Oczywiście w ręce jakieś niewielkie drgania pozostają ale.... w 10x50 ważącej niespełna 1 kg jest w zasadzie to samo. Pod względem obserwacji z ręki 10x50 vs 15x70 mogę podsumować tak: 15x70 zauważalnie bardziej ciąży w ręce, nieco częściej trzeba robić przerwy ale stabilność obrazu jest na tym samym poziomie co w 10x50.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, devnull77 napisał:

Ja dopiero co rozpakowałem nowy nabytek

 

Zorientowaliśmy się, wystarczy wyjrzeć przez okno. Dobrze że się trafiło te kilka dni bo teraz miesiąc, jakby to powiedział Siara, w p*zdu ? 

  • Haha 3

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Thomas gratulacje, miałem przez chwilę też dwa morfeusze w bino WO, testowałem je jednak tylko  w Maku 127 na planetach i Księżycu. Tutaj niestety muszę powiedzieć, że nie było jakoś super - widoczny żółty zafarb na brzegach przy jasnych obiektach, wręcz przeszkadzało. Do tego waga zestawu przechylała bino + miałem problem aby złapać osiowość na dwóch okularach jednocześnie. Lepiej na Łysym sprawdzały mi się już zestawowe WO 20 mm. Nie mniej jednak pole i ER morfeuszy robiły wrażenie : ) Na DSach w Newtonie może będzie inaczej, chętnie spojrzę na folwarku :D  

IMG_20201029_222106.thumb.jpg.bbe945ce39d5f9a0aebd2ed168eb0e87.jpg

@devnull77 możemy kiedyś porównać, chociaż w mojej ocenie ciężko będzie wyszukać różnice ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł Sz. dzieki za gratulacje. Nawet nie wiedziałem, że miałeś dwa Morpheusze. Tak szybko zmieniałeś sprzęt, ze się zagapiłem?

W moim Newtonie sprawują się znakomicie. Nie dostrzegam, żadnej abberacji. Nie mam też problemu z łapaniem osiowości. Najwieksze wrażenie robia gromady otwarte. Ma się wrażenie, że zatapiasz się w mrowiu gwiazd. Co do pozostałych obiektów nie miałem zbyt wiele okazji żeby to sprawdzić. Podczas ostatnich dwóch obserwscji korzystałem z uprzejmości @polaris, który urzyczyl mi drugiego morpheusza. Tak czy inaczej uznałem,  ze obrazy uzyskane w tych okularach najbardziej mi odpowiadają. 

Oczywiście jak się spotkamy na Folwarku dam Ci popatrzeć ? Sam ocenisz. 

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak @Thomas się chwalił to i ja - widzę że oboje jesteśmy na podobnym etapie kompletowania ?

Też zamówiłem drugi okular do bino ale ja poszedłem w lubiane przez siebie ESy.

Będzie dobra by porownać jak się sprawują w konfrontacji z Morfeuszami ?

IMG_20210312_194855.jpg

  • Like 4

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Black Star napisał:

To samo pomyślałem, ale może jest jakiś limit kumulacji i się okaże, że to był dobry ruch - wszyscy naraz ?

Coś w tym jest ? Też czekam na nowy nabytek ? A w tych esach od razu zwijaj muszle. Gromady kuliste wyglądają w nich obłędnie ? Jedyny minus to krótki ER, ale kwestia złapania pozycji i później już to nie przeszkadza. 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach ta pogoda...

Wczoraj w nocy pomimo pojawiających się chmur i padającego wcześniej deszczu chwilami niebo się czyściło.

Momentami nawet można powiedzieć, że dzięki deszczowi przejrzystość była bardzo dobra. Plejady w 8x42 były przez moment tak efektowne jak w 15x70, która jest do nich stworzona. Niestety w mieście jak zwykle przyzwoicie jest w zenicie, a niżej już nie koniecznie.

Tak o drugiej spojrzawszy pionowo w górę uznałem, że warto widok uwiecznić. Materiału zebrałem niewiele i ciężko z tego szum wygnać, obróbka "na kolanie", ale wrzucam cropa.

M81, M82, NGC3077M81-M82.thumb.jpg.1c606d705b81fac7d620d96e0f117565.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą pogodą to fakt, od czwartku gdy dotarła do mnie lorneta, każdego dnia byłem choćby na jednej 30-40 minutowej sesji w okolicy, a w niedzielę nawet dwa razy ? - z dnia na dzień to powietrze jest też chyba coraz lepsze, bo dziś było widać zdecydowanie najlepiej. Z minusów w piątek o mały włos samochód by nie został na polu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy w jaką prognozę patrzysz ?

Clearoutside mówi, że będzie. 

Meteo mówi, że raczej nie.

Meteoblue i google twierdzą, że możliwe. 

Trzeba chyba obserwować na bieżąco.

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda rzeczywiście dość późno się poprawiła, ale w takim razie poczęstuję was cropem bieżącego (czyli z ostatniej nocy) widoku z  balkonu.

Tym razem padać to mogło przeze mnie, bo postanowiłem zastąpić lustrzankę kamerką, a po zakupach zawsze pada ?

Niestety większa skala i od razu fioletowe obwódki (zasługa Taira, jak sądzę). Będę musiał nad nimi popracować. Widoczek surowy. Brakuje zarówno kalibracji, jak i wyczyszczenia aberracji chromatycznej. 

 

NGC2403

NGC2403.thumb.jpg.fc7ffed62dd1bdc1c545f490c4708d55.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, piotrfie napisał:

 

Tym razem padać to mogło przeze mnie, bo postanowiłem zastąpić lustrzankę kamerką, a po zakupach zawsze pada ?

Pochwal się co kupiłeś i ogólnie jaki zestaw używasz do focenia, bo wychodzi to naprawdę fajnie - ja tej nocy około 23 wyskoczyłem na nową miejscówkę na Morasku i obserwowałem min. Galaktykę Bodego, w pewnym sensie w pobliżu ?

ps: moim zdaniem ta noc nie była aż tak kryształowa jak kilka dni temu, na moim południu łuna nad miastem sięgała dobrych 30stopni nad horyzont, a bywały ostatnio dni że sięgała zaledwie około 10 stopni, a przynajmniej w czasie i miejscach w których ja byłem. U mnie najlepiej wyglądał kierunek zachód i północy zachód.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami sobie czytam wasze wpisy chociaż dzieli nas 220 km. To chyba z sentymentu do Wielkopolski ( mieszkałem niedaleko Gniezna przez większą część życia) Przez te wasze zakupy cała polska do kwietnia będzie patrzyła w chmury, a dosłowniej to na chmury ?. Pozdrowienia z Dolnego Śląska.  

  • Like 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, devnull77 napisał:

Pochwal się co kupiłeś i ogólnie jaki zestaw używasz do focenia, bo wychodzi to naprawdę fajnie

Stary, poczciwy, radziecki Tair 3s (300 mm ogniskowej) na SW SA.

Galaktyka Bodego była focona Canonem 500D (20x120s), a NGC2403 kamerką ASI533. Własciwie była to próba, pierwsze światło w kamerce. Mniejszy chip niż w Canonie, więc większa skala i jasne gwiazdy wyszły jak naleśniki. Popatrzę co z tym zrobić. Za to szum z kamerki bardzo mały. Tylko ustawienie ostrości to koszmar w porównaniu z Canonem.

Czasy dużo za krótkie. Bodego trzeba by zbierać tak ze 3 razy dłużej.

Edytowane przez piotrfie
Uzupełnienie zdania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)