Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, polaris napisał:

Dextera nie było, Tomek nie robił więc wątpię.

Chłopaki, przepraszam za może głupie pytanie, ale ilu nas wczoraj było, kto i z jakim sprzętem, bo potrzebuję to do relacji, a trochę się pogubiłem.

z mojej strony "TS Optics 15x70 MX Marine" na statywie foto i SW MAK127 na EQ2

 

ps: w sumie było nas 6... hmm a może 7 osób

Edytowane przez devnull77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, stoccio napisał:

Byłem jeszcze ja z GSO 10" i Star Adventurerem.

Dzięki za cenne wskazówki wczoraj.

To chyba właśnie Ciebie @Thomas miał na myśli zamiast Stahoo

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja - następnym razem postaram się dołączyć - w końcu ze swoim telepem. Może pamiętacie, że nie mogłem się zdecydować co wziąć na początek - w końcu kupiłem 2 tyg. temu sprzęt "do niczego": EQ5 z goto i 200/1000 (na astromaniaku). Jakoś się uparłem na coś w miarę "uniwersalnego", żeby zdecydować za rok czy jednak iść w wizual czy w foto. 

We wtorek i środę nie mogłem dołączyć bo się rozchorowałem, ale wystawiłem telep na balkon i zrobiłem pierwszą w życiu astrofotę ?
Cieszy mnie, że są też osoby, które focą bo z chęcią bym się przyłączył i poduczył.
 
LP ogromne, jak to w centrum Poznania, Orion też już nisko. 
 
 

m42 orion 20210331 1.jpg

Edytowane przez stahoooo
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - za takie rady właśnie będę wdzięczny!

Robiłem darki, biasy i flaty - używałem DSS. Do ostrzenia mam maskę bachtinova własnej roboty. iso800, więc te szumy raczej z dużego LP i mojej miernej edycji w Gimpie wynikają - jak go chciałem usunąć, to zaczęło ziarno wychodzić. Postaram się to poprawić.

Kończę wątek - bo to trochę offtop już i nie wszystkich pewnie interesuje ? 

Do zobaczenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ucio napisał:

Kłaniam się nisko po "krótkiej" przerwie ? No to co, do zobaczenia przy najbliższej okazji ?

Normalnie kot zdechł ?. Jak widać stara miłość do obserwacji nie rdzewieje. Zapraszamy na Folwark. Niebo jest równie dobre jak w Jeziorach czy Zwoli. 

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wczoraj wieczorem nie zajrzał na forum, to bym nawet nie widział że jest pogoda i ktoś jedzie na miejscówkę : )

Dojechałem około 22, z każdą minutą robiło się coraz lepiej i jakoś po 23 było już naprawdę dobrze. Na północy coś się tliło, ale pozostałe rejony nieba bardzo przyzwoite. Tym razem sesja z lornetką 10x50, relacja już się pisze ? 

01.png

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 4

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to było nas wczoraj czterech. Widoczność przyzwoita, choć niepowalająca. Przyjechałem chwilę po 21, zaraz po mnie dojechał Polaris, potem Thomas, a na koniec dołączył Paweł Sz.

Sprzęt jak zwykle ostatnio, czyli ja z lornetką 30x100 oraz Tairem do pstrykania zdjęć, Polaris z GSO 8", Thomas GSO 10" z nasadką bino i Paweł z lornetką (którą - nie wiem, bo często sprzęt zmienia więc tracę rachubę ?)

Jako, że wiosna, choć dzisiejsza pogoda usiłuje temu zaprzeczyć, więc były wiosenne klasyki: Sombrero ze StarGatem i Szczękami, Panna z Markarianem, Lew ze swoimi galaktykami, a na koniec cosik z zenitu, czyli M51 oraz Bode z Cygarem.

Tym razem sądzę, że oprócz obserwacji ocznych jest szansa, że na zdjęciu (tym razem z Panny) wyszło coś lepszego niż poprzednim razem, kiedy to gwiazdki w Lwie były tak pojechane jak wiosenny deszczyk.

Jak tylko zestakuję to wrzucę.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza Panna z Markarianem na Folwarku Sulejewo

 

Markarian.thumb.jpg.d73a822632fdb6ea0225b3ac02deb1b8.jpg

Kolor 22x300s, Tair 3s (300mm) przymknięty do 5.6, Optolong L-Pro, ASI533, SW SA, guided
Pewnie przydałoby się więcej klatek, ale w poniedziałek, trzeba było iść do pracy, więc do rana nie można było focić.

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, polaris napisał:

Przyjemny widok. Ale bardziej naturalny kadr byłby 90° w lewo.

Masz rację. Przy współrzędnej RA około 12 kamera prawie leżała "na boku", więc wyszła fotka z "perspektywy śpiocha" ?

Na szczęście kwadratowy kadr można obrócić i nikt nie zauważy ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymistyczny kwiecień. Pogodowy lockdown.

Zrzut ekranu 2021-04-15 o 13.22.16.png

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Haha 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)