Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Siedziałem na balkonie z lornetą i faktycznie sporo się przeczyściło.. na jakieś 30 min ?

Potem znowu nadciągnęły pierza i tak suną po niebie dalej. 

 

 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj to zachmurzenie było dziwne. Z centrum wydawało się że jest nieomal bezchmurnie, Starlinki o 21:46 było widać żyleta. Wyskoczyłem więc na szybko na zachód w okolice Buku z okien samochodu prawie cały czas widząc niby bezchmurne niebo. Na miejscu okazało się że nieomal całe niebo jest zasnute cieniutką chmurką. Niby coś było widać, ale głównie najjaśniejsze gwiazdy. Kolejny przelot tych samych Starlinków przed północą ledwo widoczne. Całe niebo golym okiem i przed lornetkę wyglądało jakbym miał filtr księżycowy na stałe.

 

Przy okazji wspomnę, że jakby ktoś szukał miejsca na wyskoczenie szybko na zachód od Poznania to rejony na południe od Gaju Wielkiego a na północ od Buku i A2 są całkiem przyjemne. Ja 3 razy byłem już tu:

52°24'48.7"N 16°32'13.5"E

https://goo.gl/maps/nHNpU5ezTAkjsJqK9

Dojazd droga gruntową, ale twardą. Teren płaskie pola z pojedynczymi wierzbami. Na wschodzie niska luna od Poznania, łuny Buku stamtąd nie widać.

Folwark lepszy, ale z północnego zachodu Poznania dalszy ?

 

 

 

Edytowane przez stoccio
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj niebo było średnie, nie wybrałem się na Folwark. Jednak dziś liczę na warunki ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, stoccio napisał:

Przy okazji wspomnę, że jakby ktoś szukał miejsca na wyskoczenie szybko na zachód od Poznania to rejony na południe od Gaju Wielkiego a na północ od Buku i A2 są całkiem przyjemne. Ja 3 razy byłem już tu:

52°24'48.7"N 16°32'13.5"E

https://goo.gl/maps/nHNpU5ezTAkjsJqK9

Dojazd droga gruntową, ale twardą. Teren płaskie pola z pojedynczymi wierzbami. Na wschodzie niska luna od Poznania, łuny Buku stamtąd nie widać.

Folwark lepszy, ale z północnego zachodu Poznania dalszy ?

 

 

 

Ja niekiedy miałem okazję obserwować z okolic Konarzewa i tam zachodnia część nieba wyglądała wręcz kozacko, moim zdaniem nawet lepiej niż w Folwarku. Tylko wschód strasznie popaprany bo Poznań jednak dość blisko, to co wskazałeś to Poznań już około 2x dalej. Chyba kiedyś się wybiorę na rekonesans. 

A przy okazji zapytam, może ktoś zna jakieś fajne miejsce na wschód od Poznania?  W Folwarku niby wschód powinien być OK - ale zawsze jak tam jestem to coś mi przeszkadza.

 

ps: Faktycznie trzeba dziś lub jutro spiąć poślady i podjechać. Już teraz jest mocne pojaśnienie nieba przez znaczną część nocy, a za kilka/kilkanaście dni będzie "po frytkach", trzeba będzie czekać do sierpnia by pooglądać DS'y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, stoccio napisał:

Przy okazji wspomnę, że jakby ktoś szukał miejsca na wyskoczenie szybko na zachód od Poznania to rejony na południe od Gaju Wielkiego a na północ od Buku i A2 są całkiem przyjemne. Ja 3 razy byłem już tu:

52°24'48.7"N 16°32'13.5"E

https://goo.gl/maps/nHNpU5ezTAkjsJqK9

Dojazd droga gruntową, ale twardą. Teren płaskie pola z pojedynczymi wierzbami. Na wschodzie niska luna od Poznania, łuny Buku stamtąd nie widać.

Folwark lepszy, ale z północnego zachodu Poznania dalszy ?

 

 

 

Ode mnie to jakiej 21km drogi. Mieszkam w pn/zach części Poznania właściwie na wylotówce. Może warto oblukac to miejsce. Lubię Folwark bo lubię tamtejsze towarzystwo ? Gdyby jednak, ktoś chciał się również wybrać na podana przez Ciebie miejscówkę również chętnie się tam wybiorę. 

A tak przy okazji kto się dziś wybiera na Folwark?

Edytowane przez Thomas

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę Piotrze ale 21:30 wczoraj było jeszcze nie do końca ciemno więc pewnie bliżej 22:00. Wygląda czysto, miejmy nadzieję że tak zostanie ?

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wczoraj takie jasne "spadało" z nieba to była najprawdopodobniej IIS. W środku nocy przelatywała przez okolice zenitu, na dużych wysokościach była w cieniu Ziemi i pojawiała się nagle po wyjściu z cienia na małej wysokości.  Zobaczcie w Stellarium kierunek E o godzinie 00:31:24 LT ?

Edytowane przez devnull77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za wczorajsze wspólne obserwacje.

Nowa tuba optyczna ma za sobą pierwsze światło. Trzeba ją jeszcze podregulować. Widać, że trzeba wyważyć montaż (przeciwwaga trochę za lekka) stąd Hickson 44 poszedł do kosza. 

Ale M51 czyli zenit poszedł jak na raptem 30 minut samego lighta bez flata (a o niego aż się prosi) pokazuje, że da się nią robić fotki na szybko, co przy naszej pogodzie daje nadzieje ?

Załączam crop z centrum kadru.

10x180s kolor, ASI 533, Optolong L-Pro, TS HNT 6", guided

 

M51-crop.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze bajera. Nie jestem ekspertem w astrofoto ale Twoja nowa zabaweczka robi wrażenie.  M51 wygląda naprawdę nieźle. Prawie jak w moim 10" GSO ?

Koledzy również dziękuje za kolejne wspólne obserwacje. Milo było popatrzeć na przelot Starlinkow i roj Leonidów. Nie jestem do końca przekonany czy ten bolid, który widzieliśmy to był ISS jak nam sugeruje kolega @devnull77 Tym bardziej, że ten bolid co widzieliśmy był przed północą?.

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Thomas napisał:

M51 wygląda naprawdę nieźle. Prawie jak w moim 10" GSO ?

Nie no, w 10" wygląda na pewno lepiej niż w 6", tylko dla fotki montaż musiałby być zrobiony z małego dźwigu ?

albo musiałbyś spróbować lucky imageing z platformy paralaktycznej ?.

 

 

Edytowane przez piotrfie
literówka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam nie spoglądałem na zegarek, więc może mówimy o różnych "eventach", ja prócz _tego_ zarejestrowałem jeszcze dwa inne ale na znacznie większych wysokościach i innych kierunkach. Niemniej _to_ co tak opadało bardzo nisko nad wschodnim horyzontem to mogło być IIS wyskakujące nagle z cienia Ziemi. O ile się nie mylę tej nocy mogło w taki czy podobny sposób przelatywać kilka razy.

 

pozdr

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza lokalna gwiazda w ostatnich dniach przykozaczyła, w efekcie dziś od godzin przedpołudniowych mamy dość silny sztorm geomagnetyczny. Są to zdaje się warunki do tego by nawet u nas pojawiła się zorza... tylko niestety jest dzień ? ...a wszystko zaczęło już słabnąć. Niemniej chyba warto po zachodzie Słońca kontrolnie sprawdzić, a nuż coś będzie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był @piotrfie @Black Star @devnull77 @polaris @Thomas

Piotrfie przyjechał ze swoim nowym nabytkiem zdaje się takim-  Omegon Teleskop Pro Astrograph N 150/420 niestety nie pamiętam na jakim montażu.

Devnull77-  lornetka -jaka?

Przydałoby się coś napisać ?

  • Like 1
  • Thanks 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Thomas napisał:

Był @piotrfie @Black Star @devnull77 @polaris @Thomas

Piotrfie przyjechał ze swoim nowym nabytkiem zdaje się takim-  Omegon Teleskop Pro Astrograph N 150/420 niestety nie pamiętam na jakim montażu.

Devnull77-  lornetka -jaka?

Przydałoby się coś napisać ?

Akurat nie jest to Omegon, tylko TS Hypergraph 6. Choć w sumie to to samo tylko pod innym brandem ?

Ten sam teleskop sprzedaje też Sharpstar pod nazwą bodajże 15028HNT. Chyba oni byli pierwsi.

Co  do monta, to CEM26 poprzednio dzielnie wspierający radziecką technikę pod postacią Taira 3s. Bardzo sympatyczny montaż w porównaniu z SWSA, którego używałem wcześniej.

To, że była pogoda, to jakieś niedopatrzenie przyrody, która nie zdążyła zareagować na nowy astrograf ?.

Byle teraz nie wyrównała rachunków deszczem i to z procentem za zwłokę. ?

 

Edytowane przez piotrfie
uzupelnienie
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, polaris napisał:

Czy nie było też Pawła?

OK, napisałem krótką notatkę. Jeśli coś się nie zgadza to pls o info.

Majowa przy nowiu z bolidem i Starlinkami

Masz racje byl tez Paweł. Mam nadzieje, że nie będzie miał mi za złe że o nim zapomniałem ?

Black Star byl ze swoim SW 10" Flex z bino.

Jakie to astro drobiazgi kupiłeś? 

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie te ostatnie obserwacje trochę rozczarowały - niebo było ładne, nastawiłem się na galaktyki i pożegnanie z Panną, natomiast długo nie chciało się zrobić ciemno, a nawet jak już się zrobiło to było sporo gorzej niż na początku kwietnia. 

Wygląda na to że w maju już nie skorzystamy - księżyc puchnie a dobrej pogody nie widać w najbliższych dniach. Pozostaje czekać na planety i wytrwać do sierpnia ?

 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)