Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś nie ma sensu, obok w Mosinie zachmurzone, ale Starlinki ładnie przeleciały w dziurze obok Księżyca ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to była dobra decyzja żeby dzis nie jechać. Oczywiście szkoda, że chmury popsuły nam palny bo przed zachodem Słońca było naprawdę czysto.  Ponieważ byłem juz w drodze zboczyłem nieco z trasy i postanowiłem obadać pewne miejsce na ewentualną miejscówkę w moich okolicach. 

Znalazłem takową w dość "klimatycznym" miejscu obok cmentarza w Żydowie.  Mała wieś na północ od Rokietnicy. Ciężko mi ocenić warunki nieba bo było sporo chmur ale sama miejscowka wydaje się być bardzo komfortowa. Miejsce na lekkim wzniesieniu praktycznie z czystym horyzonetm w promieniu 300°. Dojazd drogą utwardzoną. Można spokojnie zaparkować samochód i rozstawić teleskop. Oczywiście na południu może pojawić się łuna od Poznania natomiast zachód i północ  wydaje się być stosunkowo ciemne. Zapewne jak trafia się jakieś lepsze warunki to jeszcze tam podjadę. Ponizej załączam lokalizacje.

 

52°32'25.9"N 16°44'44.2"E
https://goo.gl/maps/VVmBkoVTpTNxKLZG8

 

 

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście z ostatnich obserwacji jestem bardzo zadowolony. TS Marine 15x70 uzbrojona w dwa filtry UHC-E Astronomik'a po raz kolejny pokazała pazur. Byłem głównie nastawiony na Łabędzia i okoliczne obiekty. Nim ptaszyna wylazła wystarczająco wysoko obejrzałem Gromadę Podwójną w Perseuszu i co mnie mocno zaskoczyło widać też było jako pojaśnienie obszary Heart i Soul Nebula (mimo, że ten obszar był na kierunku miasta i dość nisko). Bez problemu wyłowiłem Tryplet Lwa, kilka kulek M3, M53 w okolicy Wolarza i Warkocza, następnie klasyka w Herkulesie (kulki zdecydowanie bez filtrów trzeba). Następnie przetestowałem z filtrem i bez na Galaktyce Bodego z sąsiadkami M82 i NGC3077 - tu do pełni szczęścia zabrakło leżaka ?  udało mi się wyłowić Pierścień M57 - no w zasadzie to był bardziej punkcik niż pierścień no ale zawsze coś. Dla mnie główny punkt programu to był Łabędź a w nim Veil i okoliczne Hantle. Na początku było ciężko, obiekty były długo dość nisko Hantle wprawdzie udało się od razu wyłuskać ale szału nie było. Dopiero po jakimś czasie gdzieś bliżej końca sesji ukazał się Veil, choć głównie jego wschodnia i środkowa część, o dziwo w zasadzie nie byłem wstanie zarejestrować zachodniej części czyli Mietły, może to kwestia tych konkretnych filtrów, gwiazdę centralną bez problemu obczaiłem... dla mnie dziwne po dotychczasowych doświadczeniach na DOB10 z filtrami UHC/UHC-S/OIII. Kolejna rzecz jaka mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła to fakt, że w rejonie Łabędzia i dalej w kierunku Cefeusza w płaszczyźnie galaktyki widać z wspomnianymi filtrami praktycznie wszystkie mgławice będące chyba częścią dysku naszej galaktyki. Nie zajmowałem się tej nocy konkretnie łowieniem tych obiektów i wyznaczeniem ich obszarów, ale wyraźnie było widać gdzie się coś kończy lub zaczyna, myślę że gdybym był na to lepiej przygotowany to bez problemu odróżnił bym poszczególne obszary w całej tej mgławicy związanej z Ameryką Północną/Mgławicą Pelikan czy Ptasie Gniazdo (NGC6996). 

Jak dla mnie było super, przy okazji zweryfikowałem czy opłacił się zakup parki filtrów UHC-E. Planuję w przyszłości sprawdzić te filtry w MAK'u - miałem wprawdzie ostatnio MAK'a w bagażniku, ale widoki z lornetki mnie pochłonęły na tyle, że dałem sobie spokój.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, polaris napisał:

No i się wyczyściło. Szkoda pogodnej nocy. Może to była ostatnia okazja przed białymi nocami.

Ok 23.30 faktycznie się wyczyscilo. Wystawilem tube przed dom w nadzieji, że jednak ta noc nie będzie stracona. Tak na szybko wyłapałem kilka klasyków M13, M92, M57,M51, M92, M81, M82. Jednak po godzinie znów naszly chmury od południa i skrzętnie przysłoniły niebo. Zwinąłem się przed 1.00. 

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, devnull77 napisał:

Ja osobiście z ostatnich obserwacji jestem bardzo zadowolony. TS Marine 15x70 uzbrojona w dwa filtry UHC-E Astronomik'a po raz kolejny pokazała pazur. Byłem głównie nastawiony na Łabędzia i okoliczne obiekty. Nim ptaszyna wylazła wystarczająco wysoko obejrzałem Gromadę Podwójną w Perseuszu i co mnie mocno zaskoczyło widać też było jako pojaśnienie obszary Heart i Soul Nebula (mimo, że ten obszar był na kierunku miasta i dość nisko). Bez problemu wyłowiłem Tryplet Lwa, kilka kulek M3, M53 w okolicy Wolarza i Warkocza, następnie klasyka w Herkulesie (kulki zdecydowanie bez filtrów trzeba). Następnie przetestowałem z filtrem i bez na Galaktyce Bodego z sąsiadkami M82 i NGC3077 - tu do pełni szczęścia zabrakło leżaka ?  udało mi się wyłowić Pierścień M57 - no w zasadzie to był bardziej punkcik niż pierścień no ale zawsze coś. Dla mnie główny punkt programu to był Łabędź a w nim Veil i okoliczne Hantle. Na początku było ciężko, obiekty były długo dość nisko Hantle wprawdzie udało się od razu wyłuskać ale szału nie było. Dopiero po jakimś czasie gdzieś bliżej końca sesji ukazał się Veil, choć głównie jego wschodnia i środkowa część, o dziwo w zasadzie nie byłem wstanie zarejestrować zachodniej części czyli Mietły, może to kwestia tych konkretnych filtrów, gwiazdę centralną bez problemu obczaiłem... dla mnie dziwne po dotychczasowych doświadczeniach na DOB10 z filtrami UHC/UHC-S/OIII. Kolejna rzecz jaka mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła to fakt, że w rejonie Łabędzia i dalej w kierunku Cefeusza w płaszczyźnie galaktyki widać z wspomnianymi filtrami praktycznie wszystkie mgławice będące chyba częścią dysku naszej galaktyki. Nie zajmowałem się tej nocy konkretnie łowieniem tych obiektów i wyznaczeniem ich obszarów, ale wyraźnie było widać gdzie się coś kończy lub zaczyna, myślę że gdybym był na to lepiej przygotowany to bez problemu odróżnił bym poszczególne obszary w całej tej mgławicy związanej z Ameryką Północną/Mgławicą Pelikan czy Ptasie Gniazdo (NGC6996). 

Jak dla mnie było super, przy okazji zweryfikowałem czy opłacił się zakup parki filtrów UHC-E. Planuję w przyszłości sprawdzić te filtry w MAK'u - miałem wprawdzie ostatnio MAK'a w bagażniku, ale widoki z lornetki mnie pochłonęły na tyle, że dałem sobie spokój.

 

Pamiętam rok temu z filtrami Baadera UHC-S w sierpniu/wrześniu miotła była ledwo co widoczna w 15x70, natomiast sam Veil o wiele lepiej wyglądał w 10x50 niż 15x70. Nie wiem dlaczego : ) Najlepiej wyglądała Ameryka, tutaj było już wyraźne odcięcie od tła.
Generalnie na 15x70 (i na 10,5x70) przerobiłem UHC-S i przez krótką chwilę Lumicony UHC. Niestety filtry mnie nie przekonały, wszystko dość często parowało, szurasz rzęsami, a widok i tak mizerny ?  Obecnie z filtrów nie korzystam, zdecydowanie wg mnie lepiej sprawdzają się w teleskopach niż lornetkach ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Obecnie z filtrów nie korzystam, zdecydowanie wg mnie lepiej sprawdzają się w teleskopach niż lornetkach

Sądzę, że zależy to głównie od apertury lornetki czyli ilości wpadającego światła. W 30x100 Oriony UltraBlocki sprawdzają się bardzo dobrze, mimo, że wycinają mocniej niż UHC-S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie @piotrfie i @Paweł Sz. jeśli macie pary filtrów mgławicowych w 1,25" UHC-S, UltraBlock, lub inne to ja mam prośbę przy okazji chętnie bym porównał ich działanie na różnych obiektach w mojej lornetce. Osobiście chętnie użyczę moje UHC-E w celu przetestowania.

@Paweł Sz. może te filtry które testowałeś były "zbyt mocne" na lornetkę? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, każdy z nas ma inne oko i przez to inny odbiór.

 

ps: btw coś czuję, że @piotrfie nie szybko zobaczymy z lornetą po tym jak kupił nowe zabawki ?

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zaległe fotki z obserwacji z 11.04.2021 - na niebie krążyły wtedy od północy cirrusy, ale było sporo prześwitów i niebo jeszcze prawie jak zimowe : )

2021-04-11 23.22.21.jpg

2021-04-11 23.24.41.jpg

2021-04-11 23.25.47.jpg

2021-04-11 23.26.48.jpg

2021-04-11 23.11.08.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
7 godzin temu, piotrfie napisał:

ED-ka?!

Gratuluję zakupu.

Planujesz astrofoto?

 

 

Dzięki Piotr.

Narazie wizual. Zawsze zazdrościłem Ci, że masz więcej niż jeden teleskop.?

Co do astrofoto - może kiedyś sprobuje?

 

 

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, polaris napisał:

Tydzień ciszy w wątku. A z niedzieli na poniedziałek ma być czysto. 

Aż się nie chce wierzyć patrząc za okno, że jutro będzie lepsza pogoda, ale nawet ICM prorokuje okienko pogodowe z niedzieli na poniedziałek. Byle nie przesunęło się w czasie ?

 

IMG_20210529_083220.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, polaris napisał:

Tydzień ciszy w wątku. A z niedzieli na poniedziałek ma być czysto. 

Mam urodziny konkubiny w niedziele ale zobaczymy, może uda się urwać na chwilę.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, było nas trzech. Obserwacje nieco na zasadzie gdzie chmurka, a gdzie nie i da się coś wypatrzeć. 
Rozchmurzyło się gdy większość ewakuowała się z pola sulejewskiego. Zostałem sam na sam z M109, aby choć symbolicznie dokończyć fotkę. Niestety niewiele uzbierałem. Sporo klatek wywalić było trzeba, bo chmury przejściowo psuły widok. A nie były to lekkie mgliste chmurki, tylko wredne chmurzyska. Z biedą wymęczyłem 20 klatek po 180s.

Jednakże galaktyczka jest i oko cieszy ?, pomimo potężnego spajka od Phecedy.

 

M109 /kolor, 20x180s (+flaty/darki/biasy), TS Hypergraph 6, Optolong L-Pro, ASI533 (-10oC), guided/

M109scaled.jpg

Edytowane przez piotrfie
uzupełnienie
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy i nawet się dziwiliśmy, że się nie zjawiłeś. Wspominaliśmy Cie wiele razy ?

Było tak jak pisał Piotr. Chmury jak na złość zawisły nad Folwarkiem. Jakieś dziury w chmurach się pojawiały ale tylko przez chwilę. Ostatecznie o 23.30 z Przemkiem zaczęliśmy się zwijać. Jak dojechałem do siebie do Kiekrza to oczywiście niebo było czyściutkie bez żadnej chmurki. Moj nowy EDek łapał pierwsze światło choc okazji to obserwacji niestety nie było zbyt wiele. Na pamiątkę wrzucam zdjęcia.Robione jeszcze jak było dość widno.

20210530_212148.jpg

20210530_212207.jpg

20210530_214854.jpg

  • Like 5

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, polaris napisał:

Zamiast dać znać to zesłaliście na mnie czkawkę.

Chłopaki chcieli mieć widok na chmury tylko dla siebie

  • Like 1
  • Haha 4

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Jak się sprawuje montaż do edka? Ma mikroruchy?

Jak narazie sprawuje się bardzo dobrze. Ma oczywiście mikroruchy.

Poniżej link do tego montażu. 

https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Akcesoria/Monta-e/Monta-azymutalny-teleskopu-BRESSER-Twilight-I-ze-statywem.html

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)