Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś może bym dał radę wyskoczyć z lornetą na Księżyc i podwójne, zobaczymy wieczorem jak warunki ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wczoraj, Księżyc walił dość mocno, ale obserwacje były bardzo fajne, padło kilka ciekawych układów podwójnych dzięki pomocy @polaris ?

Natomiast @Black Star chyba nieco zawiedziony widokami z edka, trzeba poczekać na lepszy warun ? 

Na koniec strzeliłem fotkę telefonem przez lornetę, naniosłem kilka widocznych formacji, mam nadzieję że nic nie pomieszałem ? 

 

 

_zdjecia copy.png

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmochocki Nie no zawiedziony nie byłem jego możliwościami bo takich nie widziałem  - wczoraj było jasno jak w dzień.  Widzieliśmy księzyc i gotujące się planety, z czego Jowisz ledwie wstawał...

Trochę po prostu czasami jestem zmęczony ile to hobby pochłania kasy XD @Thomasjeszcze raz dzięki za udostępnienie montażu i pomoc.  Widzę że skytee to konieczność dla tej tuby żeby było komfortowo. Muszę tylko wymyśleć czy nogi 1.5 starczą czy muszę grubsze. 

Edytowane przez Black Star

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie hitem była ISS którą śledziłem w pow. 69x do samego wejścia w cień Ziemi.

36 minut temu, Black Star napisał:

Trochę po prostu czasami jestem zmęczony ile to hobby pochłania kasy

Pochłania dokładnie tyle, ile chcesz i masz możliwość na nie wydać ?
Jeśli chciałeś coś mobilnego, to ED120 na ciężkim montażu to był średni pomysł.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Black Star napisał:

 @Thomasjeszcze raz dzięki za udostępnienie montażu i pomoc.  Widzę że skytee to konieczność dla tej tuby żeby było komfortowo. Muszę tylko wymyśleć czy nogi 1.5 starczą czy muszę grubsze. 

Spoko nie ma problemu. Faktycznie ED120 wymaga masywniejszego montażu. W przypadku mojego ED 80 sprawdza się znakomicie. Jedyny niuans jaki bym poprawił to umieszczenie bardziej z boku pokrętła  mikroruchów w osi horyzontalnej. 

Warunki wczoraj byly przeciętne tak wiec nie zrażaj się od razu. Mnie mój EDek sprawia wiele frajdy. To doskonale uzupełnienie do mojego Newtona 10". Jeśli jednak faktycznie szukałeś bardziej mobilnego sprzętu a chciales kupic refraktor lepiej by chyba było gdybyś kupił 80tke. ?

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem skąd pomysł że chciałem mobilny sprzęt ?  doskonale wiedziałem że mobilny nie będzie. Docelowo ten Edek ma albo zastąpić Syntę albo uzupełnić. Patrzyłem ostatnio czy to w Edka Tomka czy Wojtka refraktor i podobają mi się obrazy w refraktorach. Wiadomo że to nie ten zasięg co 10 calowy newton. Ani się nie zraziłem ani nie poddałem, kyokushinowcy się nie poddają ? do zobaczenia następnym razem. 

  • Like 3

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2021 o 12:27, Paweł Sz. napisał:

Dołączyć może każdy, obserwuj wątek i jak ktoś jedzie możesz po prostu przyjechać, nikt nie rozsyła zaproszeń ani nie sprawdza biletów na miejscu ? 

Jasne, dzięki! Co do biletów to uff, kamień z serca ?

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie bylismy we trzech. Polaris, Acid i ja. W końcu niebo nad Folwarkiem pokazało na co je stać. Po 23.00 kiedy zrobilo się już dość ciemno droga mleczna wiła się aż po horyzont.  Nie było najmniejszego problemu z obiektami w okolicach Strzelca. Udało mi się nawet przy pomocy Polarisa dojrzeć w mojej 10" Palomara 9 (NGC 6717) gromade kulistą.

Przebojem tego wieczoru byl gazowy olbrzym. Seening na Jowiszu byl nieomal doskonały. Widać było wyraźne rude pasy. Obraz stabilny jak na obrazku. Można się było wpatrywac bez końca. Rownie wspaniale prezentowal się Veil. Z filtrem OIII i okularze ES 28mm po prostu wymiatał. Widoczna wstega odcinajaca się od tła nieba. Myślę, że nawet laik dojrzałby wczoraj ten obiekt. ?

Ok 0.30 zakończyliśmy obserwacje. Ksieżyc wzbijał się coraz wyżej i wysokie chmury zaczęły nadciągać. Było sucho choć pod koniec sesji pojawiała się leciutka wilgoć. Zrobilo się nawet chłodno ok 15°C. Miejmy nadzieję, że sierpień będzie obfitował w czyste niebo.

  • Like 8

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)