Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, polaris napisał:

Może odę ?

Oda do radości powiadasz, przyjmę to jako komplement ?

W weekend za dnia byłem w tej okolicy na spacerze, poszedłem pieszo na sam koniec ścieżki, w pewnym momencie jest rozwidlenie, kończy się pole i zaczynają tereny trawiaste. Teren ten jest trochę obniżony, na około dość spore wzniesienia, które odcinają widok na pobliską Brodnicę. To miejsce ma pewne zalety:

- widać tylko wierzchołek wieży kościoła, a jak się dobrze ustawić to w ogóle
- nie widać punktowego światła z Brodnicy, które pojawiło się w tym roku i znacząco oślepia
- dobry widok w każdym kierunku nieba (nie zasłaniają żadne drzewa itp.)

Minusem może być większa wilgoć, często z tej strony idzie mgła, ale najlepiej będzie sprawdzić ? 

Myślę, że warto następnym razem zaryzykować i wjechać w głąb pola na to rozwidlenie, miejsca jest bardzo dużo nie będzie problemu z zaparkowaniem.

Widok w stronę lasu:

IMG_20210911_135903.jpg.1e67eb6be6459772538115ecb66f7e4a.jpg

 

Rozwidlenie:

IMG_20210911_140648.jpg.e4d303f971b6a7e030d312eb787b0e14.jpg

 

Miejsce do rozstawienia i obserwacji:

IMG_20210911_140801.jpg.59f123d9b38aa3ce12ca0dbd8ffb056f.jpg

 

Screenshot.png.c3558a454b9ad961bc242e27d96fd65a.png

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jechałem niedawno przez Brodnicę po zmroku, szukając dobrego kadru dla Księżyca. To dokuczliwe światło, które bije stamtąd i czasem jest, a czasem go nie ma, to oświetlenie murawy boiska przy szkole (orlik?), które z definicji jest dosyć mocne.

Też się kiedyś zastanawiałem, czy nie lepiej dojechać do rozwidlenia na końcu ?naszej? polnej drogi i tam się rozstawiać, jak to zasugerował @Paweł Sz.  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, ADi3ek napisał:

Jechałem niedawno przez Brodnicę po zmroku, szukając dobrego kadru dla Księżyca. To dokuczliwe światło, które bije stamtąd i czasem jest, a czasem go nie ma, to oświetlenie murawy boiska przy szkole (orlik?), które z definicji jest dosyć mocne.

Też się kiedyś zastanawiałem, czy nie lepiej dojechać do rozwidlenia na końcu ?naszej? polnej drogi i tam się rozstawiać, jak to zasugerował @Paweł Sz.  ?

Jesteś pewien, że to boisko? Wg mnie to oświetlenie przy silosach zaraz przed wjazdem do Brodnicy.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, ADi3ek napisał:

To jest to boisko, ale w sumie po 21 powinno już być ciemno. No chyba, że jakiś mecz grają.. ?

https://playarena.pl/4179,obiekty_i_boiska,sportowe,brodnica,karbowska.html

Tak wiem, znam to boisko, jednak nie wydaje mi się, aby codziennie po 21 włączali tam oświetlenie, tym bardziej że boisko jest od kilku lat, a źródło świeci dopiero od niecałego roku ? Poza tym boisko jest praktycznie na jednej linii z kościołem patrząc z Folwarku.

Wg mnie na 99% to oświetlenie przy silosach, w weekend za dnia tam podjechałem i "namierzyłem" kilka lamp - wg mnie to one dają po oczach ? 

 

Zrzut ekranu 2021-09-15 o 22.50.49.png

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2021 o 22:52, Paweł Sz. napisał:

Tak wiem, znam to boisko, jednak nie wydaje mi się, aby codziennie po 21 włączali tam oświetlenie, tym bardziej że boisko jest od kilku lat, a źródło świeci dopiero od niecałego roku ? Poza tym boisko jest praktycznie na jednej linii z kościołem patrząc z Folwarku.

Wg mnie na 99% to oświetlenie przy silosach, w weekend za dnia tam podjechałem i "namierzyłem" kilka lamp - wg mnie to one dają po oczach ? 

 

Zrzut ekranu 2021-09-15 o 22.50.49.png

Ten słup światła to oświetlenie wieży kościelnej. Jest tam kilka mocniejszych źródeł światła po drugiej stronie ulicy naprzeciwko wieży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, polaris napisał:

Ale się żyleta zapowiada.

...na kiedy?

825146409_Zrzutekranu2021-09-27o12_01_44.png.ae2ac8feb5d185d7bd4389f14146aec1.png

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę jak wyjdzie w praniu z pogodą, jak będzie ok to rozważam podjazd ? 

Tymczasem tutaj "oda do radości" z ostatnich obserwacji na polu:

 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś niestety nie mogę. Jeśli pogoda utrzyma się, to deklaruję obecność w piątek/sobotę.

Pogodnego nieba i owocnych obserwacji dla wybierających się dziś do Folwarku ?

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam się przejaśnia, jutro ma być chyba gorzej ?

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba jednak się dzisiaj się ograniczę do balkonu z przyczyn zdrowotnych ? co oznacza mniej więcej tyle, że na bank będzie żyleta na folwarku, bo zawsze jest jak nie pojadę...

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)