Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

No i bylismy we dwóch z @wojt0000. Szkoda, że nikt więcej nie dotarł ale zapewne wiekszosc szykuje się  na jutrzejszy wieczór.

Oblukalismy z Wojtkiem klasyki porównując filtry i obrazy w Newtonie i Refraktorze. Seening na planety byl dziś dużo gorszy niż wczoraj i nie udało się uzyskać zadowalającej ostrości obrazu. Warunki ciut gorsze od wczorajszych choć zdecydowanie mniej wilgotno zapewne dzięki lekkiemu wiatrowi, który potęgował odczucie chłodu.

Mieliśmy dziś za to niespodziewanych gości. Ok godz 21.30 podjechały dwa samochody z których wysiadła spora grupka osób. Jak się później okazało byl to ksiądz w towarzystwie 4-5 dziewczyn którzy również postanowili pooglądać niebo. Nie mieliśmy okazji porozmawiać ponieważ staliśmy w głębi pola i dopiero przy wyjeździe zorientowaliśmy się kto zawitał na Folwark. 

Swoja droga czy to przypadek, ze przyjechali właśnie tutaj?A może również śledzą nasz wątek? Jesli tak to oczywiście zapraszamy na kolejne sesje. 

Na koniec życze pogodnego nieba na jutro i wypatrujcie zorze polarną. ?

  • Like 4

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Thomas dzięki za towarzystwo ? Były to obserwacje pt "co pod filtry" ? Veil, Hantle, Ślimak, Czaszka, Crescent, Pacman, wszystko w trzech filtrach (UB,UHC,OIII) i dwóch teleskopach (10",120mm) w różnych konfiguracjach ? Woźnica coraz wyżej i czuć że idą chłodne dni, nadchodzi czas suszarek i kalesonów z merynosa ? Oby do wiosny ?

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś niestety też nie dotrę. Tak na pocieszenie przed chwilą sprawdzałem warunki na balkonie i niebo przeciął piękny meteor. Pojawił się w okolicy kwadratu Pegaza i poleciał w kierunku południowym, widoczny był przez dobre 2-3 sekundy, na koniec rozbłysł na pomarańczowo ? Pod ciemnym niebem musiał być spektakularny. Ktoś widział?

Edytowane przez Michał Sz.
  • Like 1

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Michał Sz. napisał:

Ja dziś niestety też nie dotrę. Tak na pocieszenie przed chwilą sprawdzałem warunki na balkonie i niebo przeciął piękny meteor. Pojawił się w okolicy kwadratu Pegaza i poleciał w kierunku południowym, widoczny był przez dobre 2-3 sekundy, na koniec rozbłysł na pomarańczowo ? Pod ciemnym niebem musiał być spektakularny. Ktoś widział?

Widziałem ?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wechciu napisał:

Witam,

Wchodzę dopiero w astrohobby, i szukam współtowarzyszy. Do Sulejewa mam 10km. 

Czy dzisiaj można liczyć na czyjąś obecność? Jeśli tak, to ja też bym podjechał.

Jeszcze jedno pytanie. Które to dokładnie miejsce?

Cześć @wechciu! Dojazd i miejsce są dokładnie opisane w pierwszym poście tego tematu:

W skrócie: wjazd na pole jest na przeciwko kapliczki (nr 2 na mapce), trzeba podjechać kilkadziesiąt metrów w głąb, nie za szybko, bo to już droga nieutwardzona ?

Dziś może być ostatni dzień pogody w najbliższych dniach, więc spróbuję podjechać - koło 19 będę weryfikował prognozę i zdecyduję. No i mamy już +1 godzinę dostępną do obserwacji, to taki dodatkowy motywator.

Edytowane przez Michał Sz.

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak @Thomas, warunki były całkiem dobre ? Drobny cirrus snuł się nad wschodnim horyzontem. M31 i podwójna w Perseuszu widoczne na wprost, bez sprzętu. Byliśmy we dwójkę z @wechciu - testował swój setup pod ED80, ja sprawdzałem różne pola i powiększenia najpierw na letnich klasykach w Łabędziu i Lutni, a potem na całkiem już wysoko będących emkach w Woźnicy, Byku, Bliźniętach i po raz pierwszy tej jesieni Orionie ?Sprawdziłem też czy 4 cale poradzą sobie z NGC 246 (Czaszką), obiektem naszego czwartkowego spotkania. Z filtrem UHC planetarka była widoczna już w okularze 31 mm, a w Morfeuszu 12,5 mm całkiem oczywista.

Do następnego razu!

  • Like 2

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem przyjemny wieczorek obserwacyjny. Michał uratował sytuację i bardzo mu dziękuję za podzielenie się widokami z jego teleskopu. Dal mnie to pierwszy wyjazd terenowy i nauka, że trzeba się lepiej przygotować, bo na miejscu nie udało mi się ogarnąć setupu i załamałem ręce. Następnym razem przyjadę wcześniej się rozkładać. 

Jeszcze raz dziękuję. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugiej połowie października udało się spotkać na kilku kameralnych sesjach. To co mogłem, to spisałem. Większych wartości obserwacyjnych tam nie ma, raczej kronikarsko, może ktoś za kilka lat to przeczyta i wspomni stare czasy.

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php

  • Like 3
  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)