Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, piotrfie napisał:

Moi Drodzy

Życzę Wam radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia i aby w Nowym Roku nie zabrakło pogodnych nocy w Sulejewie.

Dzięki, i wzajemnie.

Coś Twoje życzenie spełni się chyba przedterminowo, ale zapomniałeś dodać, że pogodne noce nie powinny krzyżować się ze świętami i Księżycem wysoko ?

pog.jpg

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę Wszystkim Zdrowych Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. ?

A naszej astronomicznej społeczności pogogodnych nocy. Oby ich było w przyszłym roku jak najwięcej. ?

A co do nadchodzących najbliższych  nocy no cóż potwierdza się odwieczne prawo Marphiego ?

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem w sobie tyle samozaparcia, żeby przy -12*C wyskoczyć na dwie godziny do Sulejewa, więc zadowoliłem się półgodzinnym wypadem nad jezioro Kórnickie. Oczywiście oświetlenie promenady jest zbyt ostre i giną w nim wschodzące gwiazdozbiory zimowe oraz zachodzące gwiazdozbiory letnie.

1260191871_SZECIOKTZIMOWYZ15mm.thumb.JPG.a2b3d9f567fa12513f3ea3ab51324ca5.JPG

1233292428_ORIONNADZAMKIEM.thumb.JPG.71fd6b08533cd5de812a04c9ad7fc123.JPG

828431846_TRJKTLETNI.thumb.JPG.21fbe0607a85566ae686d9bc84568db8.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji przyłączam się do życzeń dla wszystkich stałych i nowych obserwatorów na Folwarku oraz całej społeczności FA - radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia ? A na ostatnie dni tego oraz 365 dni Nowego Roku samych pogodnych nocy i udanych obserwacji ?? Mam nadzieję, że do zobaczenia wkrótce!

  • Like 1
  • Thanks 2

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj był spory smog, fakt. Natomiast zaliczyłem i tak pewien debiut. Pierwszy raz w lornetce 10x50 widziałem fazę Wenus. Niebo było jeszcze dość jasne, do tego mały kontrast i ku mojemu zdziwieniu dostrzegłem wyraźny malutki sierp planety, który wyglądał bajecznie. Taki mini księżycowy rogalik. Dotychczas Wenus w lornetce była zawsze jasnym punktem i nic więcej, a tu taka miła niespodzianka.

Screen Sky Safari z wczoraj:

IMG_20211226_160004.thumb.jpg.b2b5f7778355cb15e81d3642a1db8dba.jpg

Dziś będzie podobnie, także po zachodzie słońca warto wycelować jakąkolwiek lornetką w Wenus ? 

 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dziś widziałem, już bardziej oświetlona tarcza niż wczoraj, ale nadal fajnie ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, polaris napisał:

Jak to bardziej, jeśli Wenus idzie do nowiu?

Faktycznie, najwyraźniej wczoraj miałem mniejszy kontrast i lepszy odbiór obrazu ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2021 o 12:09, Paweł Sz. napisał:

Wczoraj był spory smog, fakt. Natomiast zaliczyłem i tak pewien debiut. Pierwszy raz w lornetce 10x50 widziałem fazę Wenus. Niebo było jeszcze dość jasne, do tego mały kontrast i ku mojemu zdziwieniu dostrzegłem wyraźny malutki sierp planety, który wyglądał bajecznie. Taki mini księżycowy rogalik. Dotychczas Wenus w lornetce była zawsze jasnym punktem i nic więcej, a tu taka miła niespodzianka.

Screen Sky Safari z wczoraj:

IMG_20211226_160004.thumb.jpg.b2b5f7778355cb15e81d3642a1db8dba.jpg

Dziś będzie podobnie, także po zachodzie słońca warto wycelować jakąkolwiek lornetką w Wenus ? 

 

Też byłem zaskoczony pięknem tego zjawiska. Zawsze w teleskopie widziałem świecącą kulkę. Zaskoczył mnie rozmiar planety w okularze. Ostatnio przyszedł nowy numer Atlasu Kosmosu właśnie o Wenus i Merkurym, więc jest co studiować. Według wykresu rozmiar tarczy ( sierpa ) osiąga jedną minutę kątową. 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Międzyświąteczne pozdrowienia - szczęśliwego Nowego Roku ?

NGC2024-2.thumb.jpg.47ef0e1dab5e335beae2d9eb86407b82.jpg

Fotce niestety solidnie brakuje materiału (mam nadzieję, że dozbieram ?),
ale na kartkę międzyświąteczną tylko 105 minut z poniedziałku na wtorek udało mi się nałapać.

2021-12-28, Jelenia Góra, Bortle 4, 35x180s kolor, TS Hypergraph 6, ASI-533 (guided), Optolong L-Enhance

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na astrofoto, ale dla mnie fota super, ciekawe czy kiedyś dojrzę płomień w wizualu ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, polaris napisał:

Płomień to pikuś.

Jest do zobaczenia w 15x70? Gdzieś kiedyś czytałem, że jest widoczny jako pojaśnienie odchodzące od gwiazdy, ale nie pamiętam jakiej lornetki dotyczył opis.

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewietrzyłem w końcu tubę. Całkiem dobra jest dziś przejrzystość i seeing. Mam kiepskie niebo Bortle 7, a w Plejadach zjechałem na gwiazdach do 11,7mag, a w Andromedzie widziałem NGC 404 (10,3mag / Sb 12,8mag).

  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie ja, a odnośnie błota - wczoraj wciągnęło mnie konkretnie w Luboniu. Tak bardzo, że konieczny był assistance z ubezpieczenia i 4h czekania pośrodku bagna ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2021 o 09:46, polaris napisał:

Płomień to pikuś. Wyzwaniem jest IC+B.

Ale ten Plomien w lornetce to chyba z filtrem? Ja mam trudnosc zeby zobaczyc tę mglawice w Newtonie 6 - widzialem tylko kilka razy ,zerkaniem i  musialy byc do tego super warunki. Ale nie mam filtrow i mam slaby okular 25mm [tzn ten Super 25 kitowy] , a w GSO SV 42mm to juz raczej za jasno i trudniej w nim Alnitaka wywalic poza obreb pola widzenia a nawet jak sie da to i tak wali dookola swoim blaskiem. O IC 434 i B33 to nawet nie mysle.

To tak tylko offtopowo napisalem bo mnie zainteresowalo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, polaris napisał:

Gdzie to było? Mogłeś zadzwonić, może bym Cię wyciągnął.

Dwie osoby próbowały różnymi autami - bezskutecznie. Nie pomagało podkopanie, deski, nic. Dopiero pomoc drogowa z linką na silniku dała radę ? 
Przy stadionie na Rzecznej ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)