Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że na astropolis jest silna sekcja foto i mój komentarz nie ma znaczenia, ale wolę wersję nr 1 z mniejszym kontrastem bez efektu HDR ?

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nikt nie uprzedził, że dziś będą warunki? ? Muszę się zadowolić balkonem ? 

IMG_20220120_225435.jpg

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie zauważyłem, do północy mi po oczach nie walnął ?  Schował się za blokiem ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Po zdjęciach widać że wśród Was są osobnicy posiadający rozsuwane synty ? chciałbym zamienić GSO 10" na rozsuwaną syntę z myślą o używaniu jej do planet, docelowo z nasadką bino. Do DS-ow mam 16" Taurusa. Czy będę widział istotną różnicę w US między 8 a 10" czy biorąc pod uwagę jasność planet jest to do zaniedbania? Pozdrawiam ?

Bushnell Nitro 10x42, kilka okularów i bino Denkmeier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie będziesz. Jestem jednym z posiadaczy rozsuwanej synty 10 i patrząc jednoocznie nie zauważyłem jakiś wielkich różnicy na DSach a co dopiero na US, a porównywałem na żywo bo koledzy mają lub mieli 8smki. 

Z bino działa super, wystarczy wysunąć  tubę trochę mniej.

 

  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2022 o 17:53, polaris napisał:

Strzelam, że idzie nów? 

IMG_20220123_174620.jpg

Nowa lorneta, montaż..  to i pogody brak ? 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, micropoint napisał:

Cześć. Po zdjęciach widać że wśród Was są osobnicy posiadający rozsuwane synty ? chciałbym zamienić GSO 10" na rozsuwaną syntę z myślą o używaniu jej do planet, docelowo z nasadką bino. Do DS-ow mam 16" Taurusa. Czy będę widział istotną różnicę w US między 8 a 10" czy biorąc pod uwagę jasność planet jest to do zaniedbania? Pozdrawiam ?

Nie rozumiem trochę idei ? Co ma dać ta zamiana? Chyba że chodzi o mobilność ale to chyba Taurus jest bardziej mobilny ? Jeżeli szukasz coś stricte do planet to chyba MAK byłby tu najlepszym wyborem. Już taki np Orion 150 spokojnie obsłuży "polski seeing" ? A jest to małe, zgrabne itd. tyle że wymaga już minimum AZ4 na stalowych nogach, no a najlepiej montaż z prowadzeniem, wtedy można mówić o jako takich obserwacjach planet ? W tym roku planety już będą przyzwoicie wysoko więc szykowałbym tego Taurusa na planety ? Pozdrawiam!

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę mieć możliwość bezproblemowego podłączenia bino bez barlowów itp. a flex mi to umożliwi. Poza tym 8" jest jednak mniejsza i lżejsza niż 10". Chcę też w razie czego szybko wystawić teleskop na balkon a 8" bez problemu przeniosę w całości z pokoju. Z Taurusem już będzie trudniej ?Z moim Taurusem jest jeszcze ten problem że był robiony na zamówienie i ma dłuższą ogniskową niż standardowy T400. Dzięki temu ma bardziej przyjazną światłosiłę (4.8-4.9) ale bino nie będzie ostrzyć. Trzeba by skrócić kratownicę. Może z bino Denkmeiera by się udało się to już poza moim pułapem cenowym aktualnie.

Bushnell Nitro 10x42, kilka okularów i bino Denkmeier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@micropoint bino z barlowem wyostrzy bez problemu z każdym newtonem. Nie wiem jakie masz bino, ale ze standardowym barlowem 1,25" np vixena masz dwie krotności, 2,5x i 3,3x (około) bez kombinowania. I spokojnie Taurus da radę pokazać ładnie planety bez przeróbek. Co do 8" flex, to niestety nie ma róży bez kolców ? Przy niepełnym rozłożeniu, LW obetnie wiązke i z 8" zrobi się może 6-7", żeby wiedzieć dokładnie trzeba by to rozrysować. Znowu 10" ma te same wymiary jak 8" po rozłożeniu, i bino na planetach i księżycu znowu będzie działać bez problemów. Ja natomiast dalej uważam że jeżeli szukasz teleskopu planetarnego na balkon, to tylko MAK. Zero problemów z bino, duża ogniskowa, teleskop stworzony do planet. Dobrą opcją byłby też ED100 ze względu na natychmiastową gotowość do pracy ? Czy to newton czy MAK, lustro musi się schłodzić a to trwa te 2h. Z refraktorem nie ma tego problemu, no i ten kontrast ?

 Ale może nie róbmy już offtopu ?

A i tylko dodam że z tym flexem rozłożonym nie do końca to z kolimacją może być różnie, co w przypadku planet nie jest bez znaczenia. Trzeba by dorobić jakieś ograniczniki żeby zawsze rozłożyć teleskop idealnie równo jak poprzednio.

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wojt0000 napisał:

@micropoint bino z barlowem wyostrzy bez problemu z każdym newtonem. Nie wiem jakie masz bino, ale ze standardowym barlowem 1,25" np vixena masz dwie krotności, 2,5x i 3,3x (około) bez kombinowania. I spokojnie Taurus da radę pokazać ładnie planety bez przeróbek. Co do 8" flex, to niestety nie ma róży bez kolców ? Przy niepełnym rozłożeniu, LW obetnie wiązke i z 8" zrobi się może 6-7", żeby wiedzieć dokładnie trzeba by to rozrysować. Znowu 10" ma te same wymiary jak 8" po rozłożeniu, i bino na planetach i księżycu znowu będzie działać bez problemów. Ja natomiast dalej uważam że jeżeli szukasz teleskopu planetarnego na balkon, to tylko MAK. Zero problemów z bino, duża ogniskowa, teleskop stworzony do planet. Dobrą opcją byłby też ED100 ze względu na natychmiastową gotowość do pracy ? Czy to newton czy MAK, lustro musi się schłodzić a to trwa te 2h. Z refraktorem nie ma tego problemu, no i ten kontrast ?

 Ale może nie róbmy już offtopu ?

A i tylko dodam że z tym flexem rozłożonym nie do końca to z kolimacją może być różnie, co w przypadku planet nie jest bez znaczenia. Trzeba by dorobić jakieś ograniczniki żeby zawsze rozłożyć teleskop idealnie równo jak poprzednio.

Kończąc offtop. Najlepiej będzie jak przyjadę z moim Taurusem na folwark, Nie mam bino ale jeśli ktoś będzie skłonny użyczyć do testów to byłoby super ?

Bushnell Nitro 10x42, kilka okularów i bino Denkmeier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)