Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dwa wieczory pod rząd obserowowałem sprzed domu.  Szkoda przegapić taki klar, więc na ruszt poszedł Księżyc.

Trochę chaotycznie, ale spisałem mini relację: http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=255

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe Hiady bardzo trafnie ochrzczone ? Ciekawy pomysł z tym generowaniem mapek z AAVSO - bo patrząc na ich numery to sam je sobie wygenerowałeś z parametrów, tak? Ale te DSy to już sam rysujesz w centrum, czy da się jakoś zmusić AAVSO do wyświetlania takich obiektów?

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Tak, generuję sam podając współrzędne obiektu, szerokość pola widzenia i orientację mapy. Bez żadnych dodatków, tylko gwiazdy do podanego limitu mag i marker środka. Resztę dodaję w zwykłym Paintcie. Po fakcie zauważyłem, że mogłem dodać tytuł mapy w postaci numeru/nazwy obiektu bo generują się losowe ciągi znaków.

PS. dodałem do relacji zdjęcia planetarek, żeby pokazać skalę obrazu. To są naprawdę maleństwa.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z @Thomas byliśmy obadać nową miejscówkę.

Podaje koordynaty:  52.431158,16.492070

Rozstawiliśmy się w zaznaczonym miejscu.

Niebo podobne jak na folwarku, coś koło 21-21,1mag (tak pokazuje mapa). Propozycja wyszła ode mnie, bo zarówna ja, jak i Tomek mamy tam po prostu bliżej.

Miejscówka całkiem przyjemna, klimat podobny do tego na folwarku ? Jedyny problem to samowystarczalna latarnia ledowa przy krzyżu. Nie świeci jakoś mocno no ale jest ? Ucieczka w pole pomaga się od niej odciąć. 

Byliśmy ponad dwie godziny i na drodze pojawiały się samochody ale nie był to jakiś duży ruch (może z 4 razy ktoś przejechał). Większy problem stanowił samochód który wyjeżdżał z kierunku od krzyża i nas oślepiał, ale był to chwilowy incydent :)

@Michał Sz. może będziesz na przyszłość zainteresowany tym miejscem bo również masz tam chyba blisko.

Można też poszukać jakieś inne stanowisko w tym rejonie, bo pewnie da się znaleźć bardziej "odcięte" miejsca.

Dzięki Tomek za wspólny wypad, miło było zobaczyć nowy montaż GOTO w akcji :)

koordynaty.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojt0000 dzięki za informację! Na pewno chętnie sprawdzę nowe miejsce. Kiedyś odwiedzałem miejscówkę kilka kilometrów na północ od tej, dla mnie faktycznie to "rzut beretem" w stosunku do wyprawy na Folwark ?

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że nam się towarzystwo rozdzieli i będzie trudniej wybrać się wspólnie ? Ja mam na zachód dalej i bardziej skomplikowany dojazd, więc zostanę przy Folwarku.

@Thomas I jak tam GoTo? Trafia? Moduł też się sprawdza?

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję się dziś wybrać razem z @Michał Sz. na folwark. Prognozy sugerują, że za chwilę skończy się eldorado, także trzeba wykorzystać.
Jeśli chodzi o miejscówkę to dla mnie wybór raczej oczywisty - poza folwark to okazjonalnie od święta ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)