Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, polaris napisał:

Coś czuję, że nam się towarzystwo rozdzieli i będzie trudniej wybrać się wspólnie ? Ja mam na zachód dalej i bardziej skomplikowany dojazd, więc zostanę przy Folwarku.

@Thomas I jak tam GoTo? Trafia? Moduł też się sprawdza?

Raczej nie widzę takiego zagrożenia ? . Traktuje to jako miejscówkę "rezerwową" kiedy np w tygodniu jest pogoda a czas jest ograniczony, lub na folwark nie ma chętnych.

Ja osobiście uderzyłbym jeszcze bardziej na zachód ale niestety nie ma chętnych. Mam już wybadany spot z niebem 21,51mag. Dojazd z Poznania około 1h20min (niestety trzeba wybulić za autostradę).

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, polaris napisał:

 @Thomas I jak tam GoTo? Trafia? Moduł też się sprawdza?

Trafia za każdym razem choć od czasu do czasu konieczna jest drobna korekta. Moduł sprawdza się znakomicie. Zdecydowanie wygodniej posługiwać się aplikacją  niż pilotem GoTo.

Dziś niestety nie dam rady dojechać na Folwark. Miałem intensywny dzień i padam na pysk. Może jutro się uda.

Edytowane przez Thomas
  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej wielkości mag widać u Was gwiazdy na miejscówce? Patrzę na www LP.info i macie tam SQM 21.04.

Jeżdżę za Oleśnicę i mam SQM 21.40, i widziałem gwiazdy do max 5.3 mag blisko zenitu. I jestem ciekaw, czy to oczy już stare, czy to jednak prawidłowe wartości przy tym zaświetleniu?

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Byliśmy wczoraj w 4 osoby, przejrzystość średnia, ale padło kilka klasyków ?

No niestety, z dnia na dzień coraz gorzej. Ja dziś nie dam jednak rady, może w sobotę jak nie padnę na pysk i będzie warun.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bartek M. napisał:

Do jakiej wielkości mag widać u Was gwiazdy na miejscówce? Patrzę na www LP.info i macie tam SQM 21.04.

Jeżdżę za Oleśnicę i mam SQM 21.40, i widziałem gwiazdy do max 5.3 mag blisko zenitu. I jestem ciekaw, czy to oczy już stare, czy to jednak prawidłowe wartości przy tym zaświetleniu?

Szczerze? Nie wiem, zależy od warunków danego dnia, ale nigdy nie sprawdzałem do ilu mag widać gołym okiem.

Odnośnie map to jeszcze -  z czasem w terenie zawsze pojawiają się "nowe" latarnie w pobliżu, więc wartości trzeba traktować z przymróżeniem oka itp. itd.

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, polaris napisał:

Jedziesz na zlot?

Patrząc na prognozy - raczej nie. Słyszałem, że też nie jedziecie?

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu (koniec lutego) w Sulejewie próbowałem złapać tryplet Lwa. W sumie nie wyszedł. Nieco dało się odratować. Wrzucam tak, jako wspomnienie tej sesji.

Jest to crop. Odszumiony na maksa (co widać niestety).
Sprzęt ten co zwykle:  TS 15028 (6" f/2.8), ASI 533, Optolong L-Pro, CEM26
 

Leo-triplet-crop-denoise.jpg

Edytowane przez piotrfie
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie parę dni pogoda piękna, więc choć na balkonie Bortle 8 albo gorzej, plus grupa wściekle świecących latarni coś też pofocić próbowałem.
W takich warunkach trudno zebrać materiał, który nie zabija gradientem, ale 

M1 zbierałem jakieś 5 czy 6 godzin (2 noce) bo koło 23 znikała. Potem przełączałem się na NGC2403 (tak do 4). Efekty, wrzucam, choć pewnie to co zbierałem trzy noce z balkonu pod dobrym niebem zebrałbym w godzinkę. 
M1 (crop, TS 15028 (6" f/2.8), ASI 533, Optolong L-Enhance, CEM26)

M1-crop.jpg

Edytowane przez piotrfie
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wczoraj nikt nie wybierał się na Folwark postanowiliśmy z @wojt0000 kolejny raz wybrać się na "rezerwową" miejscówkę.

Tym razem obaj zabraliśmy Newtony 10" i czesaliśmy wiosenne DSy. Wczorajsza noc najcielepjsza od bardzo dawna temp. ok 8°C. Przejrzystość znośna choć przez długo utrzymujący się wyż i smog daleko do ideału. Jedynym plusem to praktycznie zerowa wilgotność ale co się dziwić jak od miesiąca praktycznie nie padało. 

Z nadchodzących prognoz wynika, że  to zapewne  ostatnie takie dni z bezchmurnym niebem. Ostatnia szansa chyba w niedzielę. ?

 

 

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nie wybierałem, ale jednak się wybrałem, w sumie znienacka i bez planu, a w dodatku późno, bo dotarłem do Sulejewa koło 22. Przejrzystości powietrza trochę brakowało. Przed pierwszą od północy pojawił się cirrus, ale do Panny nie doszedł. Zebrałem 2 godziny wiosennych galaktyk. Mało, ale i tak przesiedziałem do wpół do drugiej ?

 

 

Edytowane przez piotrfie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2022 o 20:20, polaris napisał:

Czy jutro ktoś planuje pożegnać wyż na Folwarku?

Pogłoski o wczorajszym zaniku superwyżu okazały się mocno przesadzone. ?

Jest szansa na czyste niebo dzisiaj do północy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)