Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Rozrzut obiektów spory. Merkury pomiędzy Księżycem i Plejadami, kwazar 3c273, którego Polaris dopadł i którego mieliśmy okazję wszyscy podziwiać.

Za to mój zestaw astrofoto zbuntował się i okolic kwazara focić odmówił. Guiding szalał. Gwiazd tam niewiele w polu i słabiutkie. Następnym razem na te okolice wezmę chyba do prowadzenia lunetkę 120mm zamiast OAGa.

Dopiero koło północy udało mi się go zmusić do działania, więc desperacko na pocieszenie złapałem 24 pięciominutowe klatki M82 i okolicy. Wieczorem zobaczę co z tego wyszło.

Edytowane przez piotrfie
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym tylko oznajmić, że na horyzoncie pojawia się trzecia kwadra i nów ? 

W teorii lepsze warunki na obserwacje, w praktyce jak zawsze ? 

Screenshot.png

  • Haha 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na wieczór zapowiada się nawet czysto, a łysy wschodzi po 23. Może ktoś chętny na mini wypad na Folwark?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle starzeje co jest coraz bardziej zabiegane i co rozmawiam to nikt nie ma czasu na cokolwiek. Takie chore czasy, wszystko na kalendarz ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Duch obserwacji powoli umiera, ale gdyby ktoś dziś chciał obserwować dajcie znać ?

Nie do końca się z tym zgodzę.? U mnie głód obserwacyjny jest wciąż nienasycony. Staram się jak najczęściej wykorzystać pogodne noce. Coż czasem tak bywa, że tego czasu brakuje albo zwyczajnie sił.

W tygodniu podczas białych nocy istotnie ciężko się wyrwać, każdy z nas pracuje i wiadomo jak to bywa na drugi dzień. Niestety pogoda nie wybiera. Paradoksalnie częściej spotykaliśmy się podczas "pandemii" ale to pewie też dlatego, że większość z nas pracowala zdalnie i nie trzeba było się tak zrywać z rana żeby zdążyć do pracy.

Mimo wszytko uważam, że i tak jesteśmy najaktywniejsza grupą na tym forum, która wciąż ma ochotę się spotykać pod ciemnym niebiem. Wiem od kolegów z innych miast, że zazdroszczą nam tak licznej i aktywnej grupy poznańskiej. ?

 

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No albo po prostu taki okres ? wiem po sobie bo musiałem schować teleskopy na jakiś czas do szafy, ale remont prawie już  skończony więc powoli można odkopywać szkła ?

akurat na białe noce ?

  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to @Black Star wykopuj rury na letni sezon ? @Thomas masz i tak chyba najlepszą frekwencję. Ja wczoraj żałowałem, że nie byłem na folwarku, bo skoro na osiedlu miałem takie widoki to tam musiała być prawdziwa petarda ? A jakoś sam nie mam odwagii siedzieć pośrodku pola, może muszę się przełamać ?

Swoją drogą kiedyś dołączało do grupy sporo osób, nawet jeśli byli tylko raz gościnnie. Pamiętam legendarny zimowy wypad na Folwark w lutym przy -20, zamarzła mi cała lorneta, a na polu nie było miejsca żeby zaparkować ?

Teraz nowych osób chyba zero, czyżby następne pokolenie przestało interesować się astronomią? ?

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrobimy sobie jakiś astro lokalny zlot do Zatomia? ? @wojt0000 coś kiedyś chyba proponował ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry ? Ja się na Folwark wybieram już od jakiegoś czasu, bo jednak niebo na Wildzie pozostawia nieco do życzenia ? 1 maja rano specjalnie kurs autem był robiony na obczajenie terenu ?nawet był plan na wizytę 2 maja, ale niestety sprawy rodzinne zwyciężyły i potem człowiek tylko czytał, żeby żałować kwazara? ale faktycznie w grę wchodzi raczej piątek i sobota, i teraz jak na złość chmury ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Paweł Sz. napisał:

Uderz w stół, a nożyce się odezwą ? Witamy nowego kolegę ?

Dziękuję za powitanie ? Heh, tak to właśnie wygląda ? - człowiek tu sobie podczytuje zza krzaka, zbiera się, wybiera, wymyśla logistykę, i w końcu, jak się okazuje, że fajna niedaleka miejscówka "zagrożona" to wyskakuje z krzykiem "Nieee, czekajcie na mnie" ?  Aczkolwiek Zatomia nie wykluczam, tylko wtedy to już "większy" wypad ?

PS. Technicznie koleżankę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Night Sky napisał:

PS. Technicznie koleżankę ?

Akurat, tej ? wszyscy wiedzą, że nie ma kobiet w internetach ?

Kwazara też żałuje, ale jak Polaris wypatrzył raz to wypatrzy i za rok. Ja nawet myślałem czy nie skoczyć po swoje teleskopy na Wildę, bo tam zostały ale okazało się że pogoda jak zwykle trafia się w dzień treningu ? 

  • Haha 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)