Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

No to mamy pierwszą kobietę na pokładzie. ?

Z naszym hobby już tak jest, że w dużym stopniu  zależy od pogody. Dlatego też nasze spotkania są w większości spontaniczne. Oczywiście zapraszamy serdecznie do wspólnych obserwacji na Folwarku.?

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Night Sky napisał:

Dziękuję za powitanie ? Heh, tak to właśnie wygląda ? - człowiek tu sobie podczytuje zza krzaka, zbiera się, wybiera, wymyśla logistykę, i w końcu, jak się okazuje, że fajna niedaleka miejscówka "zagrożona" to wyskakuje z krzykiem "Nieee, czekajcie na mnie" ?  Aczkolwiek Zatomia nie wykluczam, tylko wtedy to już "większy" wypad ?

PS. Technicznie koleżankę ?

Zagrożona raczej nie, po prostu czasami trzeba większego motywacyjnego kopa ?  Tak jak pisałem czasami bywało, że i miejsca do zaparkowania brakowało.
Zdaje się, że z Wildy to Black Star dojeżdżał, ale teraz to już mieszkaniec Lubonia ?  Tak czy siak - zapraszamy. Kiedyś chyba Piotr przyjeżdżał też z córką.

Jakimś sprzętem dysponujesz?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Acidtea napisał:

@Paweł Sz. A jaki termin proponujesz?

Na razie nic konkretnego, rzucam luźną propozycję - może coś się z niej z czasem wykluje ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Zagrożona raczej nie, po prostu czasami trzeba większego motywacyjnego kopa ?  Tak jak pisałem czasami bywało, że i miejsca do zaparkowania brakowało.
Zdaje się, że z Wildy to Black Star dojeżdżał, ale teraz to już mieszkaniec Lubonia ?  Tak czy siak - zapraszamy. Kiedyś chyba Piotr przyjeżdżał też z córką.

Jakimś sprzętem dysponujesz?

Mam jako mój pierwszy "poważniejszy" sprzęt Celestrona Skymaster 15*70 do takich mniejszych powiększeń /większego pola widzenia plus taką chyba "klasykę dla mniej zaawansowanych" - Sky Watchera 90/900 na az3 do większych powiększeń. Zależało mi na początek na refraktorze. Wiem, że opinie na jego temat są podzielone, ale na nim ostatecznie stanęła decyzja, przy założonym budżecie (który zresztą po dorzuceniu różnych akcesoriów i tak został przekroczony ?) - trochę tematów przeczytałam i były też obserwacje dsów, więc zobaczymy ? póki co był testowany z okna/balkonu w mieście i wrażenia niesamowite ? zamierzam zabrać oba sprzęty pod ciemniejsze niebo i porównać. Na razie raczej tylko wizual.

Z okularów poza kitowymi (nawiasem mówiąc, jak na początku zaczęłam czytać o sprzęcie, to myślałam, że ludzie piszą "kitowe", w sensie że są do kitu ?) mam Baadera Ortho 6 mm, inne czekają na razie na wishliście. P

A słuchajcie, zdarzyło Wam się zostawić jakieś śrubki w tym rzepaku? ?Bo przyznam, że póki co chyba jeszcze nie przytrafiło mi się, żeby przy montowaniu albo demontowaniu sprzętu jakaś mi nie wypadła ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Night Sky napisał:

słuchajcie, zdarzyło Wam się zostawić jakieś śrubki w tym rzepaku?

Śrubki to nie, ale Polaris zasiał czapkę na skraju pola. Jak potem odnalazł to robiła wrażenie, jakby wykiełkować chciała ?

 

Edytowane przez piotrfie
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Thomas napisał:

No to mamy pierwszą kobietę na pokładzie. ?

Z naszym hobby już tak jest, że w dużym stopniu  zależy od pogody. Dlatego też nasze spotkania są w większości spontaniczne. Oczywiście zapraszamy serdecznie do wspólnych obserwacji na Folwarku.?

Dziękuję bardzo, będę czatować ?Faktycznie tutaj niestety obserwacja zależy od czegoś na co nie bardzo mamy wpływ. Ba, jeszcze jak widać bywa złośliwie tak, że w tygodniu potrafi być pięknie, a na weekend przyjdą chmury i po ptokach, trzeba czekać na kolejny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Night Sky napisał:

Mam jako mój pierwszy "poważniejszy" sprzęt Celestrona Skymaster 15*70 do takich mniejszych powiększeń /większego pola widzenia plus taką chyba "klasykę dla mniej zaawansowanych" - Sky Watchera 90/900 na az3 do większych powiększeń. Zależało mi na początek na refraktorze. Wiem, że opinie na jego temat są podzielone, ale na nim ostatecznie stanęła decyzja, przy założonym budżecie (który zresztą po dorzuceniu różnych akcesoriów i tak został przekroczony ?) - trochę tematów przeczytałam i były też obserwacje dsów, więc zobaczymy ? póki co był testowany z okna/balkonu w mieście i wrażenia niesamowite ? zamierzam zabrać oba sprzęty pod ciemniejsze niebo i porównać. Na razie raczej tylko wizual.

Z okularów poza kitowymi (nawiasem mówiąc, jak na początku zaczęłam czytać o sprzęcie, to myślałam, że ludzie piszą "kitowe", w sensie że są do kitu ?) mam Baadera Ortho 6 mm, inne czekają na razie na wishliście. P

A słuchajcie, zdarzyło Wam się zostawić jakieś śrubki w tym rzepaku? ?Bo przyznam, że póki co chyba jeszcze nie przytrafiło mi się, żeby przy montowaniu albo demontowaniu sprzętu jakaś mi nie wypadła ?  

No to jak raz przyjedziesz na Folwark to już więcej nie wyciągniesz na Wildzie teleskopu ? 

Śrubki? Niektórym zdarzało się zostawić i większe rzeczy, które na drugi dzień tak wyglądały na polu:

IMG_20210904_092000.thumb.jpg.d5e6628e537b15dbfc2c21370e9269b0.jpg.dfa45e98d7241176fc668299240c94a4.jpg

  • Haha 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Black Star napisał:

Akurat, tej ? wszyscy wiedzą, że nie ma kobiet w internetach ?

Kwazara też żałuje, ale jak Polaris wypatrzył raz to wypatrzy i za rok. Ja nawet myślałem czy nie skoczyć po swoje teleskopy na Wildę, bo tam zostały ale okazało się że pogoda jak zwykle trafia się w dzień treningu ? 

Kurczę, przejrzałeś mnie ?

Z Wildy faktycznie jest super droga  bez przedzierania się przez cały Poznań, a z Lubonia to już w ogóle niedaleko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wszystkim się już tak na wspomnienia zebrało,
to dodam jeszcze wspomnienie z 3 maja, kiedy to aparatura zdjęciowa
w sprawie kwazara współpracy odmówiła
i na pocieszenie 2 godzinki M81/M82 strzeliłem.

M81-2022-05-03-b.thumb.jpg.68443196449614a7e6281844345d6740.jpg

Jak zwykle: 

tuba: TS 15028 (Hypergraph 6)
montaż: iOptron CEM-26
kamera: ASI 533 MC-Pro (-10oC)
filtr: Astronomik CLS-CCD
klatki: 24x300s (plus kalibracja 60 flat + 60 bias) 
obróbka jak zwykle na szybko, Siril i Gimp

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, polaris napisał:

I tylko technicznie. Na polu po ciemku wszyscy jesteśmy Jezusami.

Dobre. Pamiętam jak po kilku miesiącach obserwacji rozmawiałem pierwszy raz w dzień z @Black Star , gdybym nie poznał go po głosie to powiedziałbym, że podeszła do mnie jakaś obca osoba ? 
Także @Night Sky tak jak mówi Polaris - w nocy nie ma znaczenia bo jedyne co widzimy to widoki przez okular teleskopu ? 

  • Like 1
  • Haha 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ja ostatni raz byłem jak jeszcze Orion panował na niebie. Wybieram się i wybieram ale jakoś myśl o wstawaniu o 6 po obserwacjach i byciu nieprzytomnym w pracy odciąga mnie od wyjazdów. Chyba muszę się przemóc, czego nie robi dla hobby ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekamy, może się potwierdzi prognoza. W niedzielę wieczorem na Wildzie jest też w Poznaniu Karol Wójcicki z wykładem, jakby co wybieram się gdyby było pochmurno ?

IMG_20220520_235520.jpg

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

To czekamy, może się potwierdzi prognoza. W niedzielę wieczorem na Wildzie jest też w Poznaniu Karol Wójcicki z wykładem, jakby co wybieram się gdyby było pochmurno ?

IMG_20220520_235520.jpg

O, dzięki za podzielenie się informacją ? - mi niedziela jeśli chodzi o folwark chyba odpada (jak na mój pierwszy wypad ze sprzętem jednak wolę na "spokojnie", bez perspektywy wczesnego wstawania - chociaż jak tak dalej będzie wyglądało, że piątek i sobota do bani, a na tygodniu ładnie, to nie wiem, czy się nie złamię ?). Ale jak nic mi jutro nie wypadnie, to zajrzę posłuchać Karola ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekiwanie, że:

- będzie piątek lub sobota

- będzie bezchmurne niebo

- będzie nów

- będzie czas

..są bliskie zera ?

ps. nikt u nas nie siedzi do rana, zazwyczaj nasze obserwacje to około 2h, pytanie od której startujemy, teraz długo jasno więc tak godz. 22.

..i zawsze możesz przyjechać na rozeznanie bez sprzętu ? Tego u nas pod dostatkiem ?

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

Oczekiwanie, że:

- będzie piątek lub sobota

- będzie bezchmurne niebo

- będzie nów

- będzie czas

..są bliskie zera ?

ps. nikt u nas nie siedzi do rana, zazwyczaj nasze obserwacje to około 2h, pytanie od której startujemy, teraz długo jasno więc tak godz. 22.

..i zawsze możesz przyjechać na rozeznanie bez sprzętu ? Tego u nas pod dostatkiem ?

No właśnie czuję, że tak dokładnie jest jak mówisz ?za dużo czynników do spełnienia naraz -  a jak już się trafią wymarzone warunki, kiedy normalnie możesz, to akurat wtedy coś człowiekowi wypada. 

Może faktycznie trzeba będzie wpaść z samą lornetą, bo tak to nigdy nie dojadę ? ona jest jeszcze w miarę do szybkiego ogarnięcia.

Ale z tego co widzę teraz na clearoutside to chyba dobra widoczność na folwarku przesunęła się na poniedziałek?

 

 

Screenshot_20220521-095844_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, puściłam poprzedniego posta "na szybko", po kolorach, bo zielony poraził po oczach ? i teraz po rozwinięciu patrzę, że kwestia zachmurzenia to chyba nie taka prosta sprawa - w sensie, że np. w niedzielę tak o 22 ma być 24% zachmurzenia totalnego, a o 23 już 60, tak? I do tego jeszcze może być tak, że owszem ogólnie chmur jest dużo, ale np. niskich jest mało, więc jak mamy obiekt nisko nad horyzontem to można obserwować?

Screenshot_20220521-100838_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalizując są chmury różnego piętra, w uproszczeniu na różnych wysokościach. Te "niskie" są niżej, ale nie ma to nic wspólnego z obserwacją obiektów tuż nad horyzontem.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna, zabawna, ta jego teoria z chmurami ;) Prawda jest taka, że jak chmury zasłaniają np. tylko niskie obiekty na niebie to najczęściej wskazuje, że są od naszej lokalizacji oddalone bez względu na rodzaj chmur. Chmury, które mamy tylko nad głową dają za to szanse na krótkie luknięcia przy horyzoncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Generalizując są chmury różnego piętra, w uproszczeniu na różnych wysokościach. Te "niskie" są niżej, ale nie ma to nic wspólnego z obserwacją obiektów tuż nad horyzontem.

O matko, ale wtopa ????? Faktycznie, przecież są chmury różnego piętra. Jeszcze miałam 1 semestr meteorologii, no nie ma wytłumaczenia ? Chyba chciałam na siłę dopasować to pod obserwację, ale rzeczywiście - przecież akurat nad głową mogą być chmury niskiego piętra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Night Sky napisał:

Ale z tego co widzę teraz na clearoutside to chyba dobra widoczność na folwarku przesunęła się na poniedziałek?

Proszę nie siać defetyzmu. Prognozy wciąż są bardzo obiecujące. 

  • Like 1
  • Haha 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)