Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatecznie wybraliśmy się we dwóch z @Michał Sz. na alternatywną miejscówkę. Na miejscu byliśmy ok 22.30. Postanowiliśmy podjechać samochodem nieco głębiej niż ostatnio przebijając się przez wysokie trawy. Okazało się, że nowe miejsce oferuje nam znacznie większy horyzont zarówno od południa, zachodu jak i od wschodu. Dodatkowo na polu było już ściernisko tak więc bez problemu można było stanąć autem i rozłożyć sprzęt. Noc była dość chłodna jak na lipiec z lekkim wiaterkiem. Ledwo sie ściemniło a za horyzontu zaczął wyłaniać się jeszcze wciąż spory Ksieżyc. Wydawało mi się, że powinien wzejść później ale okazało się, że miałem błędnie ustawioną lokalizacje w swoim skysafari i dlatego cały czas byłem przekonany, że wzejdzie prze północą. Warunki do obserwacji były bardzo przyzwoite. Zanim na dobre Ksieżyc rozświetl niebo wyłapalismy kilka EMek. Udało nam się również dostrzec w Edku kometę K2, która tym razem blisko była gromady kulistej M10. Dwukrotnie tej nocy zaobserwowaliśmy również przelatujące ISS na początku i na końcu sesji. Obserwacje zakończyliśmy ok 0.30. Sezon urlopowy trwa w najlepsze ale może jednak uda nam się w najbliższych dniach spotkać w szerszym gronie. Na koniec fotka wschodzącego Ksieżyca na tle izolatora.?

20220716_232713.jpg

  • Like 4

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również.

p.s. Czy na dzisiejsze obserwacje ktoś mnie poratuje metalowym adapterem lornetka-statyw (mój plastikowy nie daje rady przy 1,5 kg)? Kupiłem nowy, ale paczka będzie jutro :/

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój od apm chyba nie będzie pasować bo jest pod pręta ? jakaś nowa lornetka? Bo nikon waży mniej ?

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca w temacie ale chciałem zapytać czy znacie jakieś fajne kwatery w Zatomiu? Chciałem pojechać w 5 osób (4 dorosłych, dziecko i teleskop) pod koniec sierpnia lub września. Może jakieś dwu lub trzypokojowe domki? Widziałem że temat Zatomia się przewijał w wątku więc może będziecie coś kojarzyć. Pozdrawiam ?

Edytowane przez micropoint

Bushnell Nitro 10x42, kilka okularów i bino Denkmeier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, polaris napisał:

Mogę wziąć, o ile dotrę ?

Super, dzięki!

Godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

Mój od apm chyba nie będzie pasować bo jest pod pręta ? jakaś nowa lornetka? Bo nikon waży mniej ?

Tak, trochę większa ? Chcę sprawdzić czy 15x70 będzie mi odpowiadać.

 

przy okazji: widać już czerń nocy na horyzoncie:

image.png.1c69a634ac8270d3d01a60debcf57f08.png

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie wiem czy tam zjadę, więc lepiej tam gdzie zawsze ?

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś wpadł balkonowy spontan, po północy idąc już prawie spać tylko wyjrzałem na balkon, okazało się że jest nieźle i "chyba widać Saturna, Jowisz jeszcze za blokiem" i tak się zaczęło. Na początek szybkie lukanie lornetką 15x70 i za chwilę już wjechał Maczek, a po chwili Bino . Początkowo wisiała jakaś cienka chmura i psuła stabilność obrazu ale bliżej 02:00 zrobiła się żyleta (taka miejsko letnia) i wyszedł Jowisz zza bloku, chwilę później również Księżyc - więc naprawdę widoczki planet były zacne. Pozdrawiam i udanej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)