Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie, że wam się udało ? Ja niestety obowiązki skończyłem dopiero przed 23, a po rozeznaniu sytuacji w terenie stwierdziłem, że jedyne co mi pozostało to iść spać ? Teraz już chyba musimy poczekać aż minie pełnia...

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie na dziś jest chętny @Thomas, @wojt0000, @Black Star i ja ? Jeśli ktoś ma ochotę dołączyć zapraszamy ? Na wieczór mają być dobre warunki, Księżyc zachodzi jakoś przed północą ? 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja z moich ostatnich obserwacji pod koniec lipca, gdzie był jeszcze @Thomas i @Acidtea ? 

 

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, polaris napisał:

Ten szkic Crescenta to chyba wymknął się spod kontroli ?

Dlaczego? Widoczna była jako mała plamka, w realu oczywiście nie tak jasna, ale wtedy połowa by mi napisała, że na ich wyświetlaczach nic nie widać ?

Na pewno nie było widać różnicy jasności w samym obiekcie, w sensie wszystko zlewało się w jedną plamę ?

Dziś zweryfikuję widok raz jeszcze o ile warun dopisze ?

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy wczoraj w sumie w 5 osób, na koniec dołączył jeszcze Piotr. Na polu przywitała nas wielka chmura w zenicie, która leniwie się wytapiała. My w tym czasie popijaliśmy zimne piwko 0% ? 

Bajeczny zachód Księżyca był chyba najlepszy, chwilę potem niebo było już czyste, ale "coś" wisiało. Tym razem z mojej strony relacji nie będzie, obserwacje były znikome, połamał mi się uchwyt do telefonu,  więc nawet zdjęć nie udało się zrobić.

Towarzysko jak zawsze super, ale nie starczyło sił na obserwacje, już po północy chodziłem po polu jak zombie...

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym powiedział, że bardziej astropiknik niż obserwacje był wczoraj, ale nawet to wielkie chmurzysko ciągnące się akurat przez środek nieba wyglądało jakoś ładnie. Jak się wytapiały dziury pojawiały się gwiazdy, do tego ten zachód ksieżyca nad drzewami, niezapomniane widoki ? Ja strzeliłem edkiem później planetki, Lagunę, i Veila, więc w sumie coś tam widziałem ?

  • Like 2

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiście te obserwacje były bardzo udane. Po pierwsze świetna atmosfera po drugie zjawiska temu towarzyszące. Ta chmura, która pojawiła się na początku sesji przypominała mi gwiezdny niszczyciel z Star Wars. Zachodzący Księżyc w koronach drzew zjawisko bajeczne. Wtedy dopiero widać jak szybko nasza Ziemia się obraca. Warto wspomnieć, że tej nocy Księżycowi towarzyszyła gwiazda Delta Scropii układ podwójny - jedna z jaśniejszych gwiazd nie licząc Antaresa w gwiazdozbiorze Skorpiona. 

Tym razem zabralem ze sobą ED 80 i Newtona 10" dzięki któremu mogłem znów głębiej spojrzeć w kosmos. Widok gwiazd i EMek w bino z dwoma Morpheuszami 17,5mm kolejny już raz mnie zachwycił.  Pod koniec sesji krótko przed drugą gdy już wszyscy się rozjechali samotnie podziwialem niebo przeczesując je swoją podręczną lornetką Vixena 8x42. Odgłosy nocy i skowyt lisa dodawały tylko kolorytu. ?

Edytowane przez Thomas
  • Like 3

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Thomas napisał:

@Krzysztof K.jeżeli tylko puści Cię żona? to zapraszany.

Ten "skromny" sprzęt to Newton SW?

Dokładnie, do tego trochę kitowych okularów i dwa barlowy. Potrzebował bym fajny i niedrogi okular, coś do przeglądu nieba, vixen npl między 30 a 40mm by się nadał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Twojego Newtona okular 30mm to max. Minimalne użyteczne powiększenie przy apertutrze 150mm  to 25x. Vixen NPL ma stosunkowo niewielkie pole widzenia ok 50°. Za dużo nieba to tym nie zobaczysz.

Jeśli chciałbyś faktycznie dobrać jakiś okular do przeglądu nieba to trzeba trochę więcej zainwestować. Osobiście używam ESa 28mm 68° i jest to bardzo przyzwoity okular w przystępnej cenie. Potem to robi się już tylko drożej...

  • Thanks 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)