Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Wyjeżdżałem z Poznania to mgła nie była zbyt widoczna ale jak mijałem Żabinko to widziałem, że mgła może pokrzyżować plany. Na miejscu był już Piotr i nowy kolega Mateusz. Chwilę później dojechał Polaris. Po tym jak się rozłożyliśmy z naszymi Dobsami dojechał jeszcze jeden nowy kolega, też Mateusz. Czyli tym razem Mateuszów było dwóch. 😃Mgła jednak z każda chwila gęstniała. W tych warunkach zostały nam planety: Jowisz, Mars i Saturn. Wilgoć w powietrzu dała wspaniały seeing na planety. Byłem trochę zawiedziony ta mgła, nie mniej jednak miło było się spotkać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Acidtea napisał:

Czyli tym razem Mateuszów było dwóch. 😃Mgła jednak z każda chwila gęstniała.

To świnia z tej mgły. Dwóch Mateuszów, a ona miała czelność gęstnieć 🙂

  • Haha 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lokalnych ciekawostek na chwilę obecną to:

- błoto

- wilgoć

- zaczyna wyłazić mgła…

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy 🙂 Na miejscu mgła zatrzymała się w dolnej części pola i nas nie dopadła, ale wilgoć była bardzo duża, wystarczyło jakieś 40 min. by sprzęt zaczął pływać. Piotr ze swoim Taurusem zdążył zobaczyć chyba tylko Jowisza 🙂 Pomimo Księżyca niebo było przyzwoite, a hitem wieczoru okazał się zagadkowy obiekt M40. Nie mogliśmy wyjść z podziwu…. 🙂 Po powrocie gdy rozpakowałem sprzęt z torby na statyw wylała mi się dosłownie „woda”, nigdy nie widziałem też w takim stanie lornety - jakby ktoś ją zanurzył w jeziorze 😄 

Pamiątkowe zdjęcie (Mars, Plejady, Hiady, Byk, Woźnica i wynurzający się z za drzew Orion 😉 )

 

824BD0D3-7625-42EE-8AB3-A0015D9809FA.jpeg

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do warunków (słabych) i nieudanego Irysa, to cztery dni wcześniej (26/27 października), w dziurach między chmurami (niestety sporo klatek z ich powodu trafiło do kosza) udało mi się pstryknąć dwa obiekty, które pomimo skandalicznie krótkiego czasu zbierania, prezentują się całkiem przyjemnie.

M31 - klatek, które nadawały się do użycia było 19 po 120s, czyli niecałe 40 min. Filtr LP: Astronomik CLS CCD.

M31-DymaczewoNowe-ZI.thumb.jpg.6b1996095f3836b7293898a78916733c.jpg

NGC6960 - z niej nadało się 20 klatek po 300s, czyli raptem nieco ponad półtorej godziny. Filtr: Optolong L-Enhance (OIII, Hβ, Hα).

NGC6960-DymaczewoNowe-ZI.thumb.jpg.88cfd5717a133f951bac71c187ef4170.jpg

Tuba, jak zwykle TS Hytergraph 6 f/2.8, kamera ASI-533 MC Pro.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również planuję przyjechać, oby pogoda dopisała. Ile można składać i rozkładać sprzęt na dywanie? 😁

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)