Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Warunki dziś zapewne dobre, ale mnie niestety dorwała choroba. W ostatni weekend na polu zgarnąłem kilka kichnięć od Piotra, być może dlatego dziś zdycham 😄 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Sam na sam z Lwem.

Sulejewo przywitało mnie piękną "spadającą gwiazdą". Warunki wymarzone.

Fotozestaw ustawiłem na Hicksona 44 (właśnie fotony się łapią), po czym wywloklem z samochodu lornetkę 30x100, zaladowawdlszy jej 18mm okulary, zabrałem się do polowania na lwie skarby. Na początek Tryplet (M65, M66 i hamburger), potem druga lwia trójka (M95, M96 i M105). Hickson 44 jakoś nie chciał się pokazać, ale i tak dorwałem go (tyle, że kamerką, a nie bezpośrednio).

Potem galaktyczne szaleństwo w Pannie, zaczynając od M87 i Łańcucha

Koniec delektowania się galaktykami, bo z dołu, z łąki wyjechały 2 samochody. Okazuje się obserwowali na dole. Tak tośmy się nie zgadali. Dały światłami po zestawie astro-foto, ale w sumie tylko jedna klatka wypadła. 

Pojechali, to zabieram się na chwilę za okolice klasyków Wielkiej Nidźwidzicy, najpierw galaktyki Bodego, potem M106 i M51.

Ruch dziś jak w centrum w południe. Przyjechał samochód koło kapliczki, ktoś wysiadł, ale nie idzie w tę stronę.

W takim razie znów wracam do Panny i Warkocza. M53, M3, a potem w prawo do Igły.

I znów samochód jedzie z dołu od łąki. Tym razem to chyba myśliwy. Znów jedna pieciominutowa klatka do wyrzucenia. 

Jak tak dalej pójdzie przestawię się na lucky imaging, bo przy tym ruchu na długich klatkach za dużo się traci 😉

Cóż, fotony połapane, czas żegnać się z Lwem i Panną, i do domu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, piotrfie napisał:

Ruch dziś jak w centrum w południe. Przyjechał samochód koło kapliczki, ktoś wysiadł, ale nie idzie w tę stronę.

To chyba ja byłem z dziewczyną, pierwszy raz przyjechaliśmy to nie chcelismy nikomu przeszkadzać. 🙂

Następnym razem podejdziemy się przywitać, pozdrawiam. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrfie to byłem ja z kolegą oraz @wojt0000. Przepraszamy, nie wiedzieliśmy, że ktoś tam się ulokował 🙂

Na polu byliśmy o 21:00. Przywitała nas szeroka "koniunkcja" Księżyca z Wenus.

Na stanowisku były dwa newtony: GSO 10" kolegi @wojt0000 oraz 16" Taurus. Siłą rzeczy większy ruch był przy Taurusie. Obserwacje były prowadzone w mono oraz z bino Denkmeiera uzbrojone w parkę APM UFF 18 i 24 mm oraz ES 11 mm 82. 

Zaczęliśmy od kulek M3 i M13. Na początku Taurus nie był jeszcze wychłodzony i obraz był niewyraźny ale gdy lustro złapało temperaturę było na co popatrzeć. 

Potem przeszliśmy do galaktyk: M51 (zarysowane ramiona, zwłaszcza w zerkaniu), M101 (niezbyt szczegółowy widok), NGC 4565 (ładnie się prezentowała, dobrze widoczna "poprzeczka" z ciemnych pyłów. Przelecieliśmy również przez Łańcuch Markariana ale widok (przynajmniej mnie) nie powalił na kolana. Widoczne jedynie jaśniejsze plamki bez szczegółów. 

Teleskop skierowaliśmy też na M57 (ładny pierścień pomimo już niskiego położenia) i NGC 6543 (bardzo jasny puszek ale bez detalu). 

Po drodze było jeszcze kilka obiektów, które wyleciały mi z głowy. 

Do domu zwijaliśmy się o 1:00 🙂

  • Like 2

Bushnell Nitro 10x42, kilka okularów i bino Denkmeier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, micropoint napisał:

@piotrfie to byłem ja z kolegą oraz @wojt0000.

Szkoda, że nie pomyślałem, że na dole ktoś mógł się ulokować. Zawsze fajniej obserwować w większym towarzystwie. Na przyszłość będę sprawdzał łąkę 🙂

Ze zdjęcia galaktyk w głowie Lwa nawet coś wyszło, pomimo, że to tylko trzy godziny, a obiekt nie jest szczególnie jasny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hickson 44 - grupa czterech galaktyk w "głowie" gwiazdozbioru Lwa.

Galaktyki te leżą około 60 mln lat świetlnych od Słońca. Trzy z nich to galaktyki spiralne (NGC 3185, NGC 3187, NGC 3190), jedna zaś eliptyczna (NGC 3193). Te dwie ostatnie odkrył William Herschel  pod koniec XVIII wieku, a pozostałe dwie ponad pół wieku później George Stoney.

Najbardziej charakterystyczną w grupie jest NGC 3187 o kształcie przypominającym literę S. Największa z galaktyk w tej grupie NGC 3190 ma widoczny charakterystyczny pas pyłowy, jako że ustawiona jest do nas krawędzią.

Wczorajsze, a raczej już dzisiejsze zdjęcia tej grupy galaktyk.

34x300s + flaty i biasy, TS15028 Hypergraph 6, AM5, ASI-533-MC-Pro, filtr Optolong L-Pro, guiding OAG/ASI-220Mini

Cały kadr (obróbka Pixinsight)

hickson44.thumb.jpg.ede33367d667b79c618fd9460cbf3920.jpg

Oraz crop samej grupy HCG 44 (obróbka Siril)

NGC3187.thumb.jpg.570f624e4cd4c5a4d6b4620b7edcde82.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Zatomiu na zlocie zapolowałem na Hickson 44 w lornecie APM 25x100. NGC 3190 była bez problemu widoczna. NGC 3193 wyskakiwała od czasu do czasu, a zerkaniem to już na pewno. Reszta poza zasięgiem. Ciężko będzie wrócić na podmiejskie niebo, po takich widokach.. 😉

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sulejewie niestety HCG 44 w lornecie nie wypatrzyłem, dopiero kamera  i 6" Newton był go w stanie wczoraj dopaść.
Natomiast nawet pod sulejewskim niebem, przy użyciu Taurusa swego czasu go oglądałem.

No ale cóż - i tak Sulejewo ma wspaniałe niebo. Z Poznania nawet galaktyka Bodego prezentuje się gorzej niż HCG 44 z Sulejewa 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyrlandia, światła wioski mi nie przeszkadzały, bo tak się ustawiłem, że w zasadzie ich nie widziałem 🙂 Na niektórych fotach łuna okolic Kalisza Pomorskiego jest widoczna, ale w realu niebo jak dla mnie i tak petarda. Tutaj fota z telefonu w stronę budynku, gdy po 3 wznosił się Łabędź:

IMG_4118.jpg

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli, ktoś z Poznania, lub  z trasy na linii Poznań - Mosina-  ... - Iłowiec,  (stamtąd, dokąd mogę dojechać PKP) planuje wyjazd na astro-foto do Sulejewa, chętnie się zabiorę.
Sam nie jestem zmotoryzowany, więc nie mogę takiego wypadu zaproponować...., ale chętnie dołączę..., jeśli, ktoś, coś.
Fotki robię na razie tylko ze statywu, bez prowadzenia, ale czasem coś się.... 😉 udaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)